Üniversite Hazırlık İçin Öneriler (Hiçbir Yerde Olmayan Anlatım)

Üniversite hazırlık sürecinde bir şeylerin yolunda olmadığını mı düşünüyorsunuz? Veya çoğunluk gibi netlerinizin yeterince yüksek olmadığını… Daha da ileriye gidersek “şimdiden” mezuna kalmayı mı hedefliyorsunuz, yani başka bir deyişle şimdiden pes mi etmek istiyorsunuz? Gelin bakalım bu sefer üniversite hazırlık konusunu ele alalım.

 

Farklı Bir Anlatımla Üniversite Hazırlık Süreci

Adım – 1: Zorsa Herkese Zor, Niye Pes Ediyorsun Corç?

Hem TYT hem AYT için söylüyorum bunu. Zor diye bırakıyorlar, hele hele ilk başta Türkçe ile başladı isen ve paragraflar zor geldi ise moralin bozuluyor demi? Lan! Zorsa herkese zor, ayrıca orta düzey çalışan bir üniversite hazırlık öğrencisi isen zor soruları yapma yani kolaylıkla çoğu kişiyi eleme potansiyelin var demektir. Zorlukları avantaja çevir yani.

AYT’si iyi olan arkadaşlar da bilirler, AYT’deki o sorulara ilk başta bakarsın, “bunu yapamam, bu nasıl bir fantezi soru be” dersin, sonra uğraşırsın bir bakmışsın olmuş. Yani kendini küçük görme, şu videodaki dinamo taşı neden sen olmayasın?

Üniversiteye Hazırlık Öğrencileri Pes Etmeyin
Üniversite Hazırlık Öğrencileri Pes Etmeyin

Güncel ve çok hoş bir örnek bu. Adam modüler aritmetik sorusunu zaten 3 saat süre var diye tek tek saymış ve doğru da yapmış. Sonuçta üşengeç herkesi elemiş 😀 1 soru 1 sorudur.

Adım – 2: Sınavı İyi Tanıyın ve Buglarını Bulun (Üniversite Hazırlık)

Saçma mı geldi? Bilakis son derece mantıklı! Nasıl mı? Şöyle efendim, TYT veya eski adıyla YGS bilgisayarda oynadığınız strateji oyunları gibidir. Yani anlama kabiliyeti, yorumlama yeteneği, strateji kurabilme yeteneği olan hızlı ve dikkatli bireyler yaparlar. AYT veya eski adıyla LYS ise inek öğrencileri seçmek içindir, çalışan (son yıllardır aynı zaman da yorumlayan) bireyleri seçmek için yapılır. (bence) Bakın hocalara geldik’in onur hocası güzel özetlemiş;

Üniversite Hazırlık TYT-AYT
Üniversite Hazırlık TYT-AYT
 • Ben biraz daha halk diliyle bir şey daha diyeyim. Hani az bir süre veriliyor, rehine kurtarma görevi yapacaksınız, bir yeri ele geçireceksiniz falan öyle düşünün. Bilgisayar oyunlarında uygulayacağınız stratejiyi buraya uyarlayacaksınız yani. (Bunu detaylı merak edenleri şuraya alalım)
 • AYT’de ise yine saldırı yapacaksınız ama hız tek başına yeterli değil, saldıracağınız yer süper tehçizatlarla korunuyor. Böyle düşünün. Bazı taşlar oturmaya başladı de mi? Devam edelim üniversite hazırlık adaylarının korkulu rüyası olan paragraflarla…

Adım – 3: Paragraf Taarruzu (Üniversite Hazırlık)

Üniversiteye hazırlık sürecinde bir çok kişinin özellikle biz sayısalcıların baş belası ama yapınca da muhteşem öne atan sorular bunlar. Çoğu kişinin (birçok başarılı öğrencinin bile) mantığı şu şekilde işler:

“(Paragrafa bakar), uzun bu, demek ki vakit kaybedeceğim, geç bunu, aa bu kısaymış bunu çözeyim, (okudu, ama anlamak için okumadığı için soru güme gitti)”

Sonuç olarak en düşük netler Türkçe oluyor. Sorunsa bizde oluyor yine. Adamlar da bizi elemek için tabi ki paragrafları kullanıyor. Bakın;

Üniversite Hazırlık - Paragraf
Üniversite Hazırlık – Paragraf

Okumanın da kendine has teknikleri vardır bu arada. Ha diyeceksiniz paragraflarla neyi ölçüyorlar, ahanda şunları ölçüyorlar:

 • Objektiflik: Paragrafı kendi düşüncenle çözersen yanlış çıkıyor ya ondan.
 • Dikkat: Paragrafın ortasında kafan dağılır, anlamazın boş yere okumuş olursun ya hani, o hesap.
 • İnce Zeka: Hani iki şık arasında kalırsınız genellikle, A seçersiniz C çıkar, o hesap.
 • Okuduğunu Anlama Becerisi: Açıklamıyorum bile.
 • Çok Boyutlu Düşünme Becerisi: Yorumlamak işte, bir cümle verir hangisine en yakındır anlamca diye sorar ya o sorularda da bunu sorgularlar.

Yani paşam paragraf soruları en kaliteli sorular ve en güzel eleyici sorular. Gereksiz görmeyin. Ölçtüğü başka şeyler de var da neyse… Hız gibi.

Adım – 4: Üniversite Hazırlık Adayları ve Motivasyon

Öncelikle bir konuda anlaşalım, üniversiteye hazırlık başta tüm öğrencilere temel olarak lazım olan şey disiplin! Motivasyon geçicidir, disiplin kalıcıdır. Motivasyonla 1 gün çalışırsın, disiplinle 6 gün. Tıpkı başarının sırrı yazısında belirttiğimiz gibi sevgili üniversite hazırlık adayları. Tabi ödül mekanizmasını da kullanın. Ne mi o? 3 saat ders çalışacağım, sonra 1 saat serbest, hoşuna giden şeyi yap. (Örnekler çoğaltılabilir) Ama eğlenme anlayışınız bilgisayarda CS’de global olmak veya tüm ilçenin dedikodusunu yapmak olmasın 😀

Kişiyi en güzel ödül mekanizması ve gönülden istenen hedeflere ulaşamama korkusu motive eder. Endişenin hiç olmaması kötüdür, sizi tembel yapar; çok endişe de kötüdür, sınavı yapamazsınız. Dengesi idealdir!

Mesela üniversite hazırlık sürecinde testi çözdünüz, kontrol ediyorsunuz tüm teste baktınız, tik falan attınız işte, baktınız hepsi doğru. O anki mutluluk gerçek zevktir işte. BİR ŞEYLER BAŞARMANIN VERDİĞİ MUTLULUK! Sahte mutluluklar değil. (Bakınız: Sahte Mutluluklar)

Üniversiteye Hazırlık Pes Etme Asla
Üniversite Hazırlık Sürecinde Pes Etme Asla

Bu arada sitemizde de “kalitelisinden” motivasyon videoları ve kendi yazdığımız argolu ve kat kat etkili motivasyon yazıları mevcuttur.

Adım – 5: Üniversite Hazırlık Karışık Taktikler

 • Doğru kaynaklar kullanın. Üniversite hazırlık ta en önemli aşamalardan birisidir bu. Kaynağın içinde hem eski tarz, hem de yeni tarz sorular olsun. Eski tarz sorular konuyu öğretir, yeni tarz sorular ise hem bilginizi hem de zihinsel niteliklerinizi ölçer. Mesela matematik için 3-4-5 ve acil yayınlarını adam akıllı “ANLAYARAK” çözen üniversite hazırlık öğrencisinin fule yakın yapması gerekir.
 • Çoğu kişi ilkbaharda bırakıyor üniversite hazırlık çalışmalarını veya ciddi oranda azaltıyor çalışmaları. Son düzlük orasıdır, abanın, ölün ama dönmeyin. Size engel olmak isteyen çıkarsa da alayının ta… 😀 yani durmayın, sınavdan sonra onlar tutuşurken siz başarmış halde ailenizle, arkadaşlarınızla, sevgilinizle falan eğleniyor olursunuz.
 • Bilen insanlardan sınav taktikleri isteyin. Mesela ben bir tane vereyim, bir sözel bir sayısal diye gidin ki beyniniz dinlene dinlene gitsin sevgili üniversite hazırlık adayları.
 • Üniversite hazırlığın yanı sıra sınav sistemini de iyi öğrenin. Ne alaka derseniz mesela 1 sosyal sorusunun 1 matematik sorusundan daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? 😀 (en azından ben öyle biliyorum)
SYM TYT AYT 300x123 - Üniversite Hazırlık İçin Öneriler (Hiçbir Yerde Olmayan Anlatım)
Mesaj ince 😀 (üniversite hazırlık)
 • Sınav bitti, kafanızda hedef yok. Üniversiteleri falan bilmiyorsunuz, DIMDIZLAK KALDINIZ! Bunu yaşamamak için doğru meslek seçiminin önemini iyi kavrayın ve bir yandan araştırmalar yapın. Olay sadece üniversite hazırlık tan ibaret değil, GELECEĞİNİZİ ÇİZECEKSİNİZ!
 • Öz eleştiri yapın, içinizdeki o sese kulak verin, bırakın sizi yerden yere vursun.
Öz eleştirinin önemi
Üniversite hazırlık başta her alanda öz eleştirinin önemi büyük tabi 😀

Adım – 6: Üniversite Hazırlık ta Biyolojik Olarak Sağlam Ol

Sadece üniversite hazırlık adaylarının değil; herkesin ortak sorunları, yorgunum, halim yok, uyusam da dinlenemiyorum, bitkinim, kafam almıyor, beynim yanıyor cart curt. Bunların çözümleri için şu yazılarıma özellikle göz atabilirsiniz:

1) Sürekli Yorgun Hissediyorum – %99 Kesin Çözüm (üniversite hazırlık adayları ez azından bunu mutlaka okusunlar)

2) İleri Düzey Ağır Metal Detoksu (İnternette Bizden Detaylısı Yok İddalıyız)

3) Mineral Eksikliği ve Hastalıklar

Adım – 7: Her Şey Sınav Anında Bitiyor Unutma

Her şey sınav anında bitiyor sevgili üniversite hazırlık adayı! Bunu unutma. Senden daha az zeki, senden tembel birisi sırf sınavda daha sağlıklı beslendiği, daha doğru uyuduğu, daha motive olduğu için seni geçebilir bunu unutma. Ayrıca sınavdan birkaç gün önce telefonu neyi kapat dış dünya ile TÜM BAĞINI kes bence!

SINAV MASASINA OLMAZSA MEZUNA BIRAKACAĞIM RAHATLIĞIYLA OTURUN! Gerekirse mezuna bırakın SİZİN HAYATINIZ SİZİN KARARINIZ; sizin için değerli olanlar hariç kalan insanları takmayın. He deyin geçin. 😀 Doğru iş ve güzel kazanç önemli zira her gün lanet okuyarak sevmediğiniz, istemediğiniz, size ait olmayan bir hayatı yaşamak istemezsiniz. (kabul et güzel cümle oldu)

2018 TYT AYT

SINAV ANINDA ASLA STRES YAPMAYIN, üniversite hazırlık için sene boyu çalıştınız ve SINAV ZORSA HERKESE ZOR VE ZOR OLMASI DAHA AVANTAJLI ÇÜNKÜ ÇOĞU KİŞİ PES EDECEK AMA SİZ BUNU OKUDUĞUNUZ İÇİN STRES YAPMAYIP ALAYININ ÖNÜNE GEÇEBİLECEKSİNİZ! (hadi gene iyisiniz haa)

Üniversiteye Hazırlık En Kötü An Budur
Üniversiteye Hazırlık ta En Kötü An Budur

Ben sınavdan önce 15-20 kez aynı kitapçık numarasını kontrol etmiştim garip bir heyecan korku karması hisle. Sene boyu üniversite hazırlık çalışmaları yaptınız, kendinize hakim olun, çünkü o an harbiden farklı. Olmazsa dünyanın sonu değil de mi mantalitesi ile gitmezseniz ORADA KAYBEDEBİLİRSİNİZ! Son olarak;

Sonuç Olarak:


“Sınav Her Şey Değildir, Üniversite Diploması Sadece Bir Artı Puandır. Asıl olan KENDİNİZİ NE KADAR GELİŞTİRDİĞİNİZDİR!”


Bunları yapmazsanız sene sonunda size “Ln(din) qardeşh zaa xDe” gibi 10. kalite espriler yapabilirler 😀 (tamam şakaydı bu)

Eğer yazıyı beğendiyseniz; bize destek olmak için yazıdaki reklamlardan birisine bir kez tıklayabilirsiniz 😀

Daha nice şeyler var ama onları yazsak 20-30 bölüm seri çıkar. Üniversite sınavı bitince onları da inşallah yazarız 😀

Hadi kolay gelsin üniversite hazırlık adayları. Unutmayın;

Sonuç Olarak
Sonuç Olarak

Nasıl Başarılı Olunur Başarının Sırrı Bölüm-1

Nasıl başarılı olunur dersiniz? Yoksa siz de mi Google’da ikide bir “motivasyon videoları” veya “nasıl başarılı olunur” diye bakıyorsunuz? Başarılı olan insanların ortak bir yöntemi veya ortak yönleri var mıdır? Varsa bunlar nedir? Daha da önemlisi neden ezici çoğunluk “nasıl başarılı olunur”u sorgularken neden belli başlı insanlar çoğunluğun içinden çeşitli alanlarda sivrilmeyi başarırlar? Bu serimizde başarının sırrını konuşacak ve nasıl başarılı olunur”u konuşacağız.

Nasıl Başarılı Olunur – Başarının Sırrı

Başarı demişken başarıyı tek anlamda düşünmeyin. Bu iş hayatında başarı da olabilir, derslerde başarı da olabilir, sosyal ortamlarda başarıya da kısmen uygulanabilir. Kendini geliştirdiğiniz alanlara da (spor yapmak, aşçılık, atıcılık, tamirat işleri, hobi ile para kazanmak falan) uygulayabilirsiniz.

Tabi alanında uzman birisine “kardeş bu alanda nasıl başarılı olunur?” derseniz genellikle size çalışın tavsiyesini verirler ama çalışmanın yanı sıra nasıl başarılı olunur sorusunun cevabı olan başka kriterler de vardır çok bahsedilmeyen, basit görülüp geçilen ama mihenk taşı değerinde olan. Gelin başarılı insanların bu özelliklerini konuşmaya başlayalım:

Nasıl Başarılı Olunur
Nasıl Başarılı Olunur Basamakları

1) Amaç Sahibi Olmak Önemlidir

Her şeyden önce bir amaçları vardır. Neden olmasın ki? Veya amacı olmadan niye bir hedefe başkalarının telkini ile yönelsin ki? Bu sebeple arzularımız, tutkularımız oldukça önemlidir. Hayatta bir amacı olan ve önemlisi o amaç uğrunda gerekli uğraşıyı ortaya koyan insan nasıl başarılı olunur sorusunun ilk basamağını çözmüş demektir. Gerisinde su akıp yolunu bulacaktır elbette.

Mesela pek çok rehberlikçi veya psikolojik danışman veya kişisel gelişim uzmanı; üniversiteye hazırlık döneminde hedeflerinizi yazın asın düzenli görebileceğiniz bir yere derler. Neden? Bunun da amaçları hatırlayıp o uğurda çalışmaya sevk etmesi ile alakası olabilir mi acaba? Bu sebeple vizyon sahibi olmak önemlidir işte.

2) Başarılı İnsanlar Moralsiz Değildirler

Moralsiz bir insan nasıl bir işi başarabilsin, nasıl zorlukların üstesinden gelebilsin ki? Kişiyi hayata bağlayan başka insanların ve(ya) amaçlarının olması gerekmez mi? Düşünsenize bir amacınız yok. Ezici çoğunluktan ne farkınız kalır o zaman? Çoğu insan hayal kurmuyor, başkalarının kendilerine dayattığı hayalleri yaşayıp tatmin olmaya ÇALIŞIYOR! Sokak ağzı ile ifade edecek olursak “ota boka üzülmezler.” Bakın güzel duvara tam asmalık bir söz paylaşayım sizinle;


“Başkalarının hayatlarının dublörü olacağınıza ne hayatınızın baş kahramanı olun.”


Nasıl Başarılı Olunur Başarının Sırrı 1 300x200 - Nasıl Başarılı Olunur Başarının Sırrı Bölüm-1
Başarı İçin Motivasyon Basamakları (Nasıl Başarılı Olunur)

3) Bu İnsanlar Tam Aksine Enerjiktir

Tamam istisnaları var kabul. Hani “sadece” şu deli gibi çalışıp bir şeyleri başaranları kastediyorum. Ama çoğu insan gibi her şeyden şikayet eden, üzerine birisi üflese ağlayacak kadar kırılgan değildirler. (abartı oldu ama neyse) Bakın “nasıl başarılı olunur”a dair şimdi diğer bir reçeteyi sunuyorum;

 • Hedeflerinize ilişkin sıkıntınız mı var, gidip meseleye bizatihi kendiniz el atıp hemencecik sorunu çözün. ÜŞENMEK YASAK!
 • Sizi amaçlarınızdan saptıracak her şeyden evet her şeyden uzak duracaksınız. Kendi işinize bakacaksınız. AMA ROBOT DA DEĞİLSİNİZ BUNU DA UNUTMAYIN!
 • Hangi konumda olursanız olun, ırkınız, dininiz, diliniz, cinsiyetiniz ne olursa olsun sizi zayıflatmaya çalışanlar çıkacaktır ELBET. Unutmamanız gereken “gerekmedikçe” saçma çatışmalara girmek bile sizi yavaşlatacaktır. Başka mecralara açılırsınız sizde.
 • Bir şey olmadı, hedeflerinize ulaşamadınız diye de üzülmeyin. Biz asla yenilmeyiz, sadece yanlışlarımızı görür ve hedeflerimize değişik yollardan gitmenin planlarını yaparız. (şu yazıdan alıntı idi bu cümle)
 • Çoğu insan gibi enerjik değilseniz; bu konudan şikayetçi iseniz; bu durum nasıl başarılı olunur sorunuzun cevabı olabilir. Kendi kalemim olan şu iki yazıyı mutlaka okumanızı öneririz;

Sürekli Yorgun Hissediyorum – Kesin Çözüm (Kaptan Yaziyor)

Ağır Metal Detoksu İleri Doz – Bizden Detaylısı Çok Nadir Bulunur (Kaptan Yaziyor)

4) Boş Yere Plan Yapıp Durmazlar İşin Ucundan Tutarlar (Nasıl Başarılı Olunur)

Oturup saatlerce anlamsızca motivasyon videoları izlemezler veya 7/24 nasıl başarılı olunur diye Google amcaya aratmazlar. Felsefeleri ise muhtemelen şu tarz bir şeydir;


“Ömür dediğin üç gündür, dün geçip gitmiştir, yarın ise meçhuldür; o halde ömür dediğin bir gündür, o da BUGÜNDÜR.”


Bu sözde kastedilen şudur; vaktini israf etmez, şimdiyi GEÇMİŞTEKİ YANLIŞLARI düşünerek HEBA ETMEZ (öz eleştiri yapar tabi) veya YARINA DAİR PLAN YAPIP DURMAZLAR! Hiç mi yapmaz? Tabi yapar, planlı ve düzenli olmak önemlidir o ayrı. Ölçüsünce yapar her şeyi. Saatlerce nasıl başarılı olunur / olabilirim acaba diye düşünmez, İCRAAT ODAKLIDIR! Adım adım her fırsatta hedefine doğru su misali usul usul akar. Son gün coşmaz yani 🙂

Bunun altını 2. bölümde biraz daha dolduracağız. Başka bir ifade ile motivasyon değil disiplin! 2. bölümümüze ise şuradan ulaşabilirsiniz;

Nasıl Başarılı Olunur – Başarının Sırları Bölüm 2: Buraya tıklayarak 2. bölümden yardırmaya devam edebilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma Yolları Oturduğunuz Yerden

İnternetten para kazanma yollarını konuşacağız bu sefer. Yazıyı şişirmek için boş beleş yöntemler anlatmayacağım, ama buradaki “internetten para kazanma yolları”nın çoğunu uygulayıp güzel para kazanan insanlara şahit oldum. Bu yöntemlerin bazılarını gelin hep birlikte konuşalım.

Şunun baştan garantisini vereyim ki, yazacağımız yöntemlerin çoğu hobi olarak görülüp ZEVKLE yapılabilecek şeylerden oluşuyor. Ayrıca İnternet ortamında olan diğer yazılardan farklı olarak işin püf noktalarından da bahsettik.

İnternetten Para Kazanma Yolları

1) Oyun Alıp Satmak

 • İndirimdeki oyunu alıp, bir süre sonra normal fiyatının biraz altında satacaksınız.
 • Hem kolay, hem zevkli. Tam da oyun sevenlere göre.
 • Sadece başta biraz sermaye ayırmanız gerekecek. Biraz da zaman tabi. Gerisi kolay ama.
 • Detaylı bilgi için sizi şuraya alalım efendim;

İnternetten Para Kazanma Yolları Bölüm 1: Oyun Alıp Satmak

2) İnstagram’da Sayfa Yönetmek

 • Sosyal medya tutkunu olanlar! Tüm gününü instagramda heba edenler! Bu yazı size gelsin 😀
 • Tek kuruş para yatırmadan sadece emek ve zaman ayırarak ile para kazanmak ister misiniz? O zaman bu yöntem tam size göre.
 • Merak etmeyin. Diğer platformlara da uyarlayabilirsiniz. AMA en güzel iş instagram üzerinden yapılıyor. Çünkü insanların çoğu orada.
 • Bu yöntemin şöyle bir güzelliği de var. Baktınız hesap olmadı veya siz sıkıldınız, hesabı satıp yine para kazanabilirsiniz. 😀
 • Bu işi hiçbir yerde olmadığı kadar ince bir şekilde anlattık. Merak ediyorsanız sizinle de şu yazıdan devam edelim:

2. Yöntem: Sosyal Medyada Sayfa Yönetmek “Devasa Rehber”

nternetten Para Kazanma Yöntemleri 300x194 - İnternetten Para Kazanma Yolları Oturduğunuz Yerden
Tabi tek tuşla para kazanamazsınız, zaman ve emek lazım

3) Al-Sat İşleri İle Para Kazanmak

 • İnternetten para kazanma yolları içerisinde her yaşa, her kitleye hitap eden budur.
 • 1. ile aynı mantık, ucuza toptan alıp sonra onu satıyorsun.
 • İnternetten para kazanma yolları içerisinde önerebileceğim en SAĞLAM YÖNTEM BUDUR!
 • İstersen sosyal medya hesabı açıp oradan sat, istersen hepsi burada gibi yerlerden sat. Size kalmış 😀
 • Bunu da güzelce SATIŞ TEKNİKLERİ ile anlattık. Merak edenler yazımızı şuradan okuyabilirler:

Al Sat İşleri İle İnternet’ten Para Kazanmak – Kaptan Yaziyor

4) Yazılımla Para Kazanmak

 • Korkmayın, yazılımı görünce kaçmayın. 1 haftada öğrenebileceğiniz TEMEL DÜZEY yazılım bilgisi yeter.
 • Hazır program kodlarını alarak veya siz program yazarak satacaksınız.
 • Türkiye’de olmayan veya fiyatı dolara bağlı olan programları yaparsanız satışta hiçbir zorluk yaşamazsınız.
 • Bu konu hakkında da detaylı bilgi için şu yazıyı okuyabilirsiniz:

İnternetten Para Kazanma Yolları:Yazılım İşleri İle İlgilenmek

5) Youtube İle Para Kazanmak

 • Gününü sosyal medya gibi Youtube’de öldürenlerin sayısı da hayli fazla. Bu yöntem de size gelsin.
 • Youtube kanalı açanlar nasıl mı para kazanıyor? Siz niye onlardan birisi olmayasınız?
 • Olmak mı istiyorsunuz? Şahane. Sizin yönteminiz ise şurada;

Youtube Kanalı Açarak Google’den Para Kazanmak

"<yoastmark

6) Twitch İle Para Kazanmak

 • Twitch ise youtube’nin bilgisayar oyunları için olan versiyonu.
 • OYUN OYNAYIP para kazanıyorsunuz olum daha ne istiyorsunuz lan 😀 Çoğunuzun hayallerini süsledi biliyorum 😀
 • Sevgili bilgisayar oyunu tutkunları, bence bu yazıyı siz mutlaka okumalısınız.

Twitch İle Nasıl Para Kazanılır – Kaptan Yaziyor

7) Anket – Makale Yazımı – Çeviri İşleri

Popüler yöntemler olduğu için belirteyim. Birisinde anket sitelerinde anket dolduruyorsunuz, öbüründe ÖZGÜN (ALINTI OLMAYAN %100 SİZE AİT) makale yazıp satıyorsunuz (İnternet sitesi yazanlar hücum ediyor merak etmeyin). Çeviri işleri ise adı üstünde 😀 ama detaylı bilgim yok tabi. Bunlarla ilgili yazımız maalesef yok.

Fakat internetten para kazanma yolları deyince al sat işleri içlerinde iyisi tabi. Ciddiyim en bilindik, en garanti yol bu. Özünde milyonlarca yıllardır süregelen “al gülüm ver gülüm” esasına dayanıyor. Ama bunları bilmenizde de fayda var. Al gülüm ver gülüm demişken:

8) Döviz – Bitcoin Alım Satımı

 • Her yaşa, bir çok kitleye hitap eden bir yöntemdir. Çeşitli yöntemleri paylaştık ama uzun vadeli ve orta vadeli yöntemler var burada;

Döviz Alıp Döviz Satmak İçin İdeal Zamanlar Nelerdir? – Kaptan Yaziyor

9) Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanma Yolları BONUS: İnternet Sitesi Yazarak Para Kazanmak

Gerçekten en karışık ama en güzel gelir sağlayacak olan yöntem budur. Bununla ilgili yazımız yok ama internette araştırarak temel düzel bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Ama olur da böyle bir şey yapmaya kalkarsanız site güvenliğine özellikle dikkat edin, her şeyi kayıt altında tutun. Siteye girilse bile o kayıtlar başka bir yerde kalsın! İnternetten para kazanma yolları bu kadar! En azından şahsen önerebilecek olduklarımın %70’i bunlar.

Yatırım Tavsiyeleri 2018-2019 (Hayati Önemde ve Herkese Yönelik)

HAYATİ ÖNEMDE BİR YAZI İLE KARŞINIZDAYIM! Malumunuz ekonomik krizin kapısını araladık, krize giriyoruz adım adım. Üstelik bu durumu üst düzey yetkililer bile kabul etmeye başladılar. İNTERNET’TEKİ TAVSİYELERİN AKSİNE ben ekonomik krizi de hesaba katarak HAYATİ ÖNEMDE yatırım tavsiyeleri vereceğim sizlere! Lets begin!

1) Döviz Almanız İçin Son Fırsatlar (Altın da Dahil)

Dolar bugün itibari ile 5.59 seviyelerini bile görmüş. Dediği tutan bir çok kaynağa göre dolar önümüzdeki haftadan itibaren uçacak! Ben de katılıyorum. Geçmişte hep zigzaglar dolar. Mesela 3.98’den 3.33’e geldikten sonra bir seferde lak diye uçmuştu. Ayrıca bu yaz bir günde 6’dan 7’ye çıktığını da hatırlatırım. Yani adamların vurgun yapmak istemesi yeter. Kİ GEÇMİŞTE OLANLARA BAKARSAK GENE OLACAK! 5.60 seviyelerinin altını görmüşüz. Daha çok inecek hali yok. Son şanslarınız döviz ve altın almak için.

Döviz uçunca teşekkür edersiniz yatırım tavsiyeleri için. Rahip brunson serbest bırakılacak demiştik, sonra 1 ay ses etmedik ve bırakıldı! BU YAZIYI DA VAKTİ GELDİĞİNDE HATIRLATACAĞIM! Ok yaydan çıktı bir kere!

 • Dolar Alımı
 • Euro Alımı
 • Altın Alımı (bankada saklamayın)
 • Tabi bunları alınca “ooo yükseldi 50 kuruş, 1 lira hemen satalım” düşüncesinde olmayın. Uçacak bildiğimiz döviz, UÇACAK! Dediydi dersiniz.

Peki bunu neye dayanarak söylüyorum. En önemli sebebi şu:

Ek Bilgi (1) : Dolar Neden Düşürülüyor

Dış borcumuzun çoğu ÖZEL SEKTÖRÜN! Ve yakında ciddi ödemeler var. Bu borçlar da dolar üzerinden. Yani ister istemez bu adamlara devletin destek vermesi gerekiyor. Bunu da şöyle yapıyor:

5 numarada da özel sektörün son aylarda oluşan kur farkından dolayı sıkıntıya düştüğünü ve ödeme dengesinin bozulduğunu görüyoruz. Sakladıkları TL mevduatlarını $’a çevirip 2019’a karlı girmek istiyorlar. Yani keriz şekilde av olmayın. “Geçici silkeleme” var diye belirtmiş.

 

Ek Bilgi (2) : Nasıl Bu Kadar Emin Olabiliyorum

Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda serimizde de bunun yanı sıra dolar tüm dünyada neden yükseliyor yazımızda da belirtmiştim. Konuk yazarımız ise Rusya dış ticarette yerel para birimi kullanmak istiyor yazısında bahsetmişti.

Türkiyede Ekonomik Kriz Kapıda! BOMBA BÖLÜM (3. Bölüm – Tehlike Sanılandan da Büyük)

Yatırım Tavsiyeleri Nelerdir
Döviz mevduatı TL mevduatını geçmiş (yatırım tavsiyeleri)

Ek Bilgi (3) : Yatırım Tavsiyeleri – Dolar Alan Vatan Haini Midir

Bankalardaki döviz mevduatı TL mevduatını geçmiş. Bak habere Eylül 2018’de geçmiş. Yani halk vatan haini mi oluyor? Gelin devam edelim tavsiyelere.

Ek Bilgi (4) : Yatırım Tavsiyeleri – Dolar Mı Altın Mı

Dolar mı altın mı dolmaz mı yoksa? Tamam sakin sakin bir daha yapmayacağım 😀 Parası olan adama en akıllı yatırım tavsiyeleri altındır.

Eski yazılarımızdan birisinde belirttiğimiz gibi savaş çıksın, suikast olsun, kaos olsun, bir yere nükleer bomba atsınlar, dünyaya meteor düşsün… Dolar, euro falan hepsinin değeri tuvalet kağıdından farksız olur ama ALTIN ASLA VE KATA BELLİ BİR DEĞERİN ALTINA DÜŞMEZ! Hatta savaşta ve krizde ekstra değerlenir. Aklınızda bulunsun.

 

2) Faiz Hakkında Yatırım Tavsiyeleri

Dini açıdan sakat olduğu için tavsiye etmiyorum ama hassasiyeti olmayanlar faize yüklenebilirler. 2013 gezi öncesi faizler %4-5 gibi tarihi diplerdeydi. Şimdi %20 civarlarında ve DAHA DA ARTACAK! Faizin nasıl bir illet olduğunu da şu görselden öğrenebilirsiniz:

Faizler ve yatırım tavsiyeleri

3) Araba Sahiplerine Tavsiyelerimiz

Arabanızı satmayın, çocuğunuz gibi bakın. Bu gidişle arabaya binmek aşırı lüks bir şey olmaya başlayacak. O zaman iyi para eder.


4) Ev Sahiplerine ve Ev Alacaklara Yatırım Tavsiyeleri

Evinizi satın. Türkiye’de çok ciddi ev fazlası var (malumunuz her yer inşaat) ve bu balon hükümetin tüm çabalarına rağmen söndürülemedi. Kriz de kapıda, bu şu demek evler zaten satılamıyordu (fiyatların göklerde olması da malumunuz) artık hiç satılamayacak. Ve BALON PATLAYACAK! Ev fiyatları dip yapacak.

Yani ev alacaklara yatırım tavsiyeleri olarak ev almak için 1 yıl daha dişlerini sıkmalarını öneririm. Ellerinde ev fazlası olanlar da evlerini satıp diğer belirttiğimiz şeylere paralarını gömebilirler.

 

5) Dar ve Orta Gelirlilere Tasarruf Önerileri

Üzgünüm ama süreç en çok sizi vuracak. Fatura bu tür durumlarda genellikle yatırımcı kaçmasın diye düşünülerek alt kademeye çıkarılır. BAKIN GERÇEĞİ SÖYLÜYORUM DİYE SÖVMEYİN BANA 😀 Haliyle açlık sınırının asgari ücreti GEÇTİĞİNİ DE BİLİYORUZ yani demem o ki durum vahim. Asıl tasarruf önlemlerini siz almalısınız. Bizim önerilerimiz:

 • Ek gelir kaynakları yaratın. (Bakınız: İnternet’ten para kazanma yöntemleri)
 • Elektrik, su gibi temel kalemlerde kullanımı azaltın.
 • Lüks harcama yapmayın.
 • Toptan alışveriş yapın. Kazıklayan marketlerden alışveriş yapmayın.
 • Üstteki şeyleri yapmaya çalışın ki zararı olabildiğince azaltın.

 

6) Hayati Uyarı: ASLA AMA ASLA gerekirse ÖLÜN AMA BORCA GİRMEYİN!

Yatırım tavsiyeleri gibi olmasa da en önemli uyarım şudur. ASLA AMA ASLA BORCA GİRMEYİN! BU HERKES İÇİN GEÇERLİ! FAİZ TAVSİYELERİ KISMINDA belirttiğimiz gibi faizler uçunca size 100 milyarı 2-3 bilemedin daha fazla KATI olarak ödetecekler! Bakarsınız borcun / kredinin taksiti aylık faizin çok altında kalmış 😀

Sömürülürsünüz ve o para bankada faize para yatıranlara ve bankaya gider!

NOT: Bir yerden bilgi almıyorum; araştırma bunlar hep. Yazdıklarımızdan da sorumluluk kabul etmeyiz ama merak etmeyin bunlar yüksek ihtimalle olacak! Ocağa kadar teşekkürünüzü edersiniz. O dönemde de ayrı bir yatırım tavsiyeleri yazısı yazarız. Vakti gelince bugünkü yatırım tavsiyeleri yazımızı hatırlatacağım! Hadi sağlıcakla…

 

Eskiden Yazdığımız Benzer Tatta Bir Yazı:

Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda! (2. Bölüm – Biz Ne Yapalım?)

iş garantili üniversite diye bir şey yoktur (1) (Tabuları Yıkalım)

Ezberleri yıkıyoruz bu bölümde. Değişik yerlerden derlediğim çok değişik bakış açıları sunacağım sizlere. Konumuz iş garantili üniversite olmaması. Başlıktaki fotoğrafta ne güzel demiş: “sistem diplomalı işsizler üretiyor.” Gelin başlayalım çayınızı, kahvenizi aldıysanız;

Yazıya başlamadan önce özet: Üniversite iş garantisi değildir, karı-kız-erkek tavlama mekanı değildir, kendinizi geliştirmek için gittiğiniz bir yerdir, amacınız para ise piyasaya atılın. Sevdiğiniz işi yaptıktan sonra zaten sıkılmazsınız, size hobi gibi gelir. Üniveriste’de başarılı iseniz ve ilk 5000’le alan bölümlerde iseniz kaliteli işiniz %90 garantidir. Ama %100 iş garantili üniversite yoktur!

1) Üniversite İş Garantisi Değildir!

Önce tabularımızı yıkalım. Şaşıracaksınız ama TÜİK verilerine göre işsizlik oranında en yüksek oran üniversite mezunlarında:

sizlik 300x132 - iş garantili üniversite diye bir şey yoktur (1) (Tabuları Yıkalım)

Şaşırdınız mı? Daha yeni başlıyoruz. Bakın haberlerde üniveriste mezunu işsiz insan sayısının 55 ilin nüfusunu geride bıraktığı da yazıyor. Diğer bir haberde ise dönemin başbakanı Binali Yıldırım ne demiş:

“Fakülteler açılırken, sanki üzerinde yeterince düşünülmemiş. Her yıl 100 bin öğretmen mezun oluyor. Devlet olarak ne onlara, ne diğer üniversite mezunlarının hepsine iş bulmamız mümkün değil.” (Kaynak BBC Haber)

2) Üniversiteye Niçin Gidilir?

(Not: Parantez içleri hariç alıntıdır.)

*Üniversiteye iyi yerde iş bulmak için gidilmez.
(Kendinizi geliştirmek ve yetiştirmek için gidersiniz. Ha en tepedeki %0.5’lik üniversitelerden birisine gider ve orada başarılı olursanız sizi havada kaparlar orası ayrı.)

Baktım zaman geçiyor, hiç bir yer bizi kabul etmiyor. Bizde sevdiğimiz işi yaptık. Evde programlar geliştirdik. televizyonumuzu hackledik. Sonra Hacker grubu kurduk ettik. Çünkü sıkılmıyorduk sevdiğimiz işi yaparken. O yüzden uzun zaman harcayıp güzel işler ortaya çıkarabiliyorduk.

iş garantili üniversite 227x300 - iş garantili üniversite diye bir şey yoktur (1) (Tabuları Yıkalım)
iş garantili üniversite ha?

*Sevdiğin işi yaparsan güzel şeyler üretirsin.

Neyse. Samsung’un proje müdürlerinin bizimle görüşmek için Güney Kore’den geldiğini mi anlatsam, yoksa yurt dışından 3 şirketin benle çalışmak için irtibata geçtiğini mi. Silikon vadisine bile davet ettiler. O derece. Lakin bizim Türk şirketleri hala bana geri dönecek. Hala. (olum ya :D)

*Güzel şeyler üretirsen başarılı olursun.

Reklam gelirleri idi, yabancı şirketlerden kazandıklarımdı. Asgari ücretten hallice diyeyim de nazar değmesin. Ama sabahtan akşama çalışan bilgisayar mühendisi arkadaşlarım var. Benden az kazanıyorlar. Ben, istersem tüm gün yatarım, istersem elektronik devrelerle oynarım ederim. Onlardan çok kazanıyorum. (altta benzer bir araştırma paylaşacağız)

*Başarılı olursan, para bir şekilde gelir.

Yani, üniversiteye para kazanma kapısı olarak bakmak yanlış. Olayın manevi boyutu önemli. (dolaylı yoldan iş garantili üniversite olmadığını belirtmiş.)


“Öğrenmek istediğin bir şey var ise üniversiteye gidersin. Amacın para ise direk piyasaya atılmalısın.”


Ben piyasaya atılsam daha fazla kazanacağımı düşünüyorum. Ama asla bu kadar mutlu ve rahat ve huzurlu olamayacağım da açıktır.

(Not: Ben 18 yaşında, başarı sırası olarak ilk %1’lik dilimdeki (18 bin) bir öğrenciyim. İstediğim bölüm olmadı diye de mezuna kaldım. Bunları vizyonsuz, birilerine *ok atmaya çalışan birisi derleyip paylaşmıyor yani.)

(Demek ki neymiş iş garantili üniversite yokmuş)

3) Doğru Mesleği Seçmezseniz Ömür Boyu Mutsuz Olacaksınız!

Hayatınız boyunca sabah işe / okula giderken küfrederek gitmek istemiyorsanız bu konu hayati derecede önemli. Zira çoğu kişi büyüklerinin veya çevresinin yakıştırmalarına göre meslek seçimi yapıyor. Ahanda burada “doğru meslek seçiminin önemi”ni konuşacağız. BASİT GİBİ GÖRÜNSE DE ÇOK KİLİT BİR KONU!

Özellikle üniversite sınavına hazırlananlar ve YKS facebook gruplarında paylaşımlarım sonucu buraya gelen arkadaşlar size soruyorum: sınava hazırlanıyorsunuz ama kafanızda bir hedefiniz yoksa, neye eğiliminiz olduğunu, sizi mutlu edecek şeyin ne olduğunu bilmedikten sonra sınava çalışmanızın amacı nedir? Çekin az sağ şeride, senenin sonunda tercih döneminde (güzel puan yapmış olsanız bile) ortada ne yapacağını bilmeden dımdızlak kalmamak için.

Bununla ilgili yazımız da şurada:

https://www.kaptanyaziyor.com/dogru-meslek-seciminin-onemi-ve-universiteye-hazirlik/

Yani demem o ki, iş garantili üniversite size söylenmiş bir yalandan ibaret. Sırf üniversiteye gittin diye iş sahibi olmazsın. Orada kendini geliştirmen lazım.

To be continued…

Bölüm 2 de de çarpıcı anket ve verileri paylaştık. Okumak için bu cümleye tıklamanız yeterli.

Doğru Meslek Seçiminin Önemi ve Üniversiteye Hazırlık

Doğru meslek seçiminin önemi! Hayatınız boyunca sabah işe / okula giderken küfrederek gitmek istemiyorsanız yazacaklarım hayati derecede önemli. Zira çoğu kişi büyüklerinin veya çevresinin yakıştırmalarına göre meslek seçimi yapıyor. Ahanda burada “doğru meslek seçiminin önemi”ni konuşacağız. BASİT GİBİ GÖRÜNSE DE ÇOK KİLİT BİR KONU!

Özellikle üniversite sınavına hazırlananlar ve YKS facebook gruplarında paylaşımlarım sonucu buraya gelen arkadaşlar size soruyorum: sınava hazırlanıyorsunuz ama kafanızda bir hedefiniz yoksa, neye eğiliminiz olduğunu, sizi mutlu edecek şeyin ne olduğunu bilmedikten sonra sınava çalışmanızın amacı nedir? Çekin az sağ şeride, senenin sonunda tercih döneminde (güzel puan yapmış olsanız bile) ortada ne yapacağını bilmeden dımdızlak kalmamak için. Hele hele doğru meslek seçiminin önemi”ni bilmiyorsanız bu yazıyı kesinlikle okuyun.

Doğru Meslek Seçiminin Önemi ve Üniversiteye Hazırlık

Bakın ünlü bilim adamı Edison, şu ampulü bulan Edison doğru meslek seçiminin önemi hakkında ne demiş:

“Sevdiğiniz bir işi meslek edinirseniz, hayatta bir gün dahi olsa işte çalışmış olmazsınız. Ben hayatta bir gün dahi işte çalışmadım. Çalışmalarımın tümü sadece keyif ve mutluluktan ibaretti. (Edison)”

Gençler ve Meslek Seçimi (Doğru Meslek Seçiminin Önemi)
Gençler ve Meslek Seçimi (Doğru Meslek Seçiminin Önemi)

Başkalarının Hayatlarının Figüranı Değil Kendi Hayatınızın Kaptanı Olun!

Oturun 5 dakika soluklanın biraz sorgulayalım hep birlikte. Sorun kendinize;
“Nereden geldim ve nereye gidiyorum?”
“Bu hayatta amaçlarım neler?”
“Bu amaçların hangilerini gerçekleştirecek güce sahibim?”
“Geri kalanlar için gerekli gücü nasıl elde edebilirim?”
“Ölmeden önce neleri yapmak istiyorum?”
“Doğru meslek seçiminin önemi hakkında ne fikrim var?”

Doğru Meslek Seçiminin Önemi

Sahiden sevdiğiniz işi yaptıktan sonra nasıl zor gelir ki? Düşünsenize öyle bir meslek seçiyorsunuz ki HEM SEVEREK YAPIYORSUNUZ, HEM EĞİLİMİNİZ VAR, HEM DE SİZ DEMEDEN PARASI GÜZEL! Var mı böyle meslekler, var dostum EMİN OL!

Sabah evden çıkarken; ayaklarınızın geriye doğru adım atmasını, efkarlı şarkılar dinleyip, “dünyada sürünüyoruz yea” kafasında yaşamanızı istemem doğrusu. Doğrusu çoğunuz okula giderken bu hislerin benzerlerini de yaşıyorsunuzdur eminim! Bu sebeple doğru meslek seçiminin önemi“ni kavrayın ve geleceğiniz de kötü olmasın.

 

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır (Doğru Meslek Seçiminin Önemi)
Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır (Doğru Meslek Seçiminin Önemi)

Meslek Seçerken Şu 4 Şeye Dikkat Edin

1) Para & Gelir:

Eğri oturup doğru konuşalım. Bu devirde bir çok gücün anahtarı paradır. Tıp fakültesi okuyup aile hekimi olmak vardır (küçümsemiyorum yanlış anlamayın) aynı fakülteyi okuyup cerrah olup 100 milyar para (evet aylık 😀 ) alıp parayı kırmak da vardır.

2) Severek Yapabilmek:

Üstte dediğimle aynı mantık, bir işi severek yapmadıktan sonra ne anlamı var ki? Her gün sürünerek zorla gidersin o işe, saatler geçmek bilmez, millet mutluyken ben neden mutsuzum diye üzülürsünüz sonra bakın ha 😀

3) Kendi Niteliklerimiz:

Doğru meslek seçiminin önemi“nde en önemli basamak budur. Ben ne işi becerebilirim? Asıl soru ÇOCUKKEN NEYLE ÇOK OYNADIM?

Doğru Meslek Seçiminin Önemi: Doğru Meslek Seçimini Nasıl Yaparız
Doğru Meslek Seçiminin Önemi: Doğru Meslek Seçimini Nasıl Yaparız

Evdeki oyuncakları mı söküp yaptım (makine mühendisi)
Bilgisayarlarla mı fazla haşır neşir oldum (bilgisayar mühendisi)
Evdeki bozulan aletleri mi tamir ettim, evet var böyleleri 😀 (elektrik-elektronik mühendisi)

Lego’larla çok oynar mıydım? En favorim bunlar mıydı? (inşaat mühendisi)
Sokakta beden gücü gerektiren oyunları çok mu oynadım? (polis, asker, özel harekat)
Oyuncak bebeklerle oynamaya bayılırdım. (doktor, bakıcı vs.)
Yemek yemeye ve yapılırken izlemeye bayılırdım. (aşçı)
İnsanlarla konuşmaya bayılırdım. Onların dertlerini dinlemek vs. (psikolog)
Masada hırsız polis oynamak tarzı şeylere bayılırdım. (hakim – savcı)

Hiçbiri mi? Emin ol yüzlerce meslek var dostum. Ben ufak bir kısmını örneklendirmeye çalıştım.

 

4) “Doğru Meslek Seçiminin Önemi” En Önemlisi: Çağın Gereklilikleri

*Doğru meslek seçiminin önemi ve çağın gereklilikleri… Bunu örnekle açıklayayım. Mesela doktorluk asla ölmez! İnsan her daim var olacak kıyamete kadar değil mi? Sağlık sorunlarının olmadığı bir dönem de yok. Zaten ilaç firmalarının da her daim para kazanması lazım 😀 yani doktorluk isteseniz de ölmez.
*Çıtayı yükseltelim: ilerleyen dönemlerde pek çok işi robotlar yapacaklar, YAPAY ZEKA YANİ! İşsizlik neyi fırlayacak o dönemler tabi. Mesela o dönemde YAZILIMCI ARKADAŞLAR ÇOK GÜZEL EKMEK YİYECEKLER! “Türkiye’ye bunlar gelene kadar ohooo” diye de düşünmeyin, teknolojik devrimi yapmayan ülkeler yok olur. Hiç olmasa bile Avrupa’ya kaçarsınız. (Ne yazık ki biz gençlerin çoğunda ciddi bir ülkeden soğuyuş var)
*Mesela gidip de antikacı olmayın. Google amcaya “ölen meslekleri” bir sorun bakem. Siz üşenirsiniz diye ben sordum: Ölmekten Olan Meslekler ve Doğru Meslek Seçiminin Önemi

Doğru Meslek Seçiminin Önemi 300x160 - Doğru Meslek Seçiminin Önemi ve Üniversiteye Hazırlık
Doğru Meslek Seçiminin Önemi

Yani Ne Yapalım Biz? – Doğru Meslek Seçiminin Önemi

 • Yani vizyonumuzu geniş tutuyoruz. Doğru meslek seçiminin önemi buradan ileri gelir.
 • Vizyonumuz (kendi isteğiyle gidecekleri veya gitmiş olanları tenzih ederim) sayısalcıların “tıp”, eşit ağırlıkçıların “hukuk” saplantısıyla sınırlı olmamalı. Herkes kendi çocuğunu doktor veya savcı/hakim yapmak istiyor. SİZ KENDİ YOLUNUZU ÇİZİN! Unutmayın 30 yıl önce de herkese öğretmen olun diyorlardı, günümüzde sonuç ortada…
 • Olayın özü “KENDİNİ TANIMAK” ve “ARAŞTIRMA YAPMAK”. Sonra ise doğru meslek seçiminin önemi giriyor devreye.
 • “Kendim hakkımda hiçbir fikrim yok olm ne diyon sen” diyen arkadaşlar internetteki “mesleki eğilim testleri” size başlangıçta yeterli bilgiyi verecektir. Doğru meslek seçiminin önemi büyük! Gerisi azminize kalmış.
 • Nitelikli olun, vizyonlu olun, kalifiye eleman aç kalmazsanız merak etmeyin. Aman aman bir ekonomik kriz çıkmadıkça aç kalmazsınız. Çalışıyorsunuzdur da eminim. Öyleyse doğru meslek seçiminin önemi ile rehberlikte yapmış olun.

Doğru Meslek Seçiminin Önemi”ne Daha Üst Perspektifle Bakalım

Herkes üniversite okumamalı aslında. Dur küfretme de dinle. Herkes üniversite okursa kim işçi olacak? Kim madenlerde çalışacak? Kim inşaatlarda çalışacak? Kim çöpçü olacak? Kimseyi küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın. AMA BU ÜLKEYE ONLAR DA LAZIM! Doğru meslek seçiminin önemi değişik boyutlarda böyle işte!

Yani döngüde doğru seçimi yapın, “DOĞRU MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ“Nİ İYİ KAVRAYIN, HEDEFLERİNİZİ İYİ KOYUN VE HEDEFLERİNİZDEN ÖLÜN AMA GERİ DÖNMEYİN! Önünüze çıkan olursa ezin geçin! Hedeflerinizden sizi alıkoymaya çalışacak vizyonsuz 3-5 çapulcuya diz çökerseniz de yazıklar olsun!

Çalışmazsanız sonunuz asgari ücretle (belki iş bulmadan sap gibi) baba parası yiyerek yaşamak olabilir. Yürüyen ölüler olarak… 

Hadi sağlıcakla… Bu arada tam sizlik bazı içerikler var;

Başarının Sırrı Nedir? Nasıl Başarılı Olunur Bölüm 1

Üniversiteye Hazırlananlar İçin Ufak Bir Motivasyon Yazısı

Zayıflar için Giyim Hileleri

Giyim hileleri konusuna devam! Kısa boylular için giyim hilelerinden sonra sıra yoğun istek üzerine zayıflar için giyim hilelerinde. Doğrusu bunu araştırıp derlemesi öbürüne göre sahiden zor oldu ama değdi buyurun… Lafı uzatmadan başlıyorum, adım adım çıtayı arttıracağız. Olayın özü geçen sefer belirttiğimiz gibi şu:

“Uzun/kısa boylu, zayıf/kilolu/fit bir görünüm oluşturmak tamamen oranlarla alakalıdır. Bizler görünüş ve giyim hilelerini kullanarak optik bir yanılsama oluşturacağız. Vücudumuzu daha iri, boyumuzu daha kısa göstereceğiz.

Benzer Yazı: Kısa Boylular veya Kilolular İçin Giyim Hileleri

Adım 1: Saç Modelleri

Yine tepeden başlayıp aşağıya doğru inelim. Düşünün şimdi, saçlarını rampa yapan bir insan mı uzun görünür yoksa saçlarını 3 numara kestiren bir insan mı? Tabii ki de 3 rampa yapan uzun görünür. 2-3 cm artı demektir. Ama biz zayıfsak, fit görünmek adına boydan kısmamız ve vücudu iri göstermemiz gerekir. Bunun için saçlarınızın size ekstra boy katmaması gerekir. Yapacaklarınız;
-Kısa saç
-Uzun saç tercihinde iddialı iseniz topuz yapmadan yanlara salmak vb.

 

Adım 2: Çeşitli Renklerde Giyinin

*Alt ve üst takımda renkler farklı olsun. Bunu yaparsanız dikkati dağıtır, vücudunuzu bölersiniz ve bu da sizi daha kısa gösterir. Tek renk giyerseniz bölünmemiş tam bir görüntü elde edersiniz. Bunun için çeşitli renklerde giyinin.

*Renk uyumlarını iyi bilmeniz gerekir bunun için. Beyaz gömlek, siyah pantolon gibi. Siyah tişört + siyah pantolon yapmayın iyice zayıf görünürsünüz. Bunun sebebini merak edenlere kısaca şöyle diyeyim; beyaz gelen ışığın çoğunu yansıtır, siyah renk gelen ışığı emer. Bu da gözde bir optik yanılsama oluşturur. (İşte burada işe yarıyor lise fizik müfredatı mesela :D)

*Kısa boylular için olan rehberde “Ayakkabılarınızın, çoraplarınızın ve pantolonunuzun aynı renklerde ve tonlarda seçilmiş olması bacak boyunuzu uzun gösterecek diğer bir giyim hilesidir.” demişiz. Bu maddeyi buraya uyarlayıp bir örnek verecek olursak; siyah pantolonun altına beyaz ayakkabı giymek boyunuzu sabit gösterecektir. (not: siyah ayakkabı içine beyaz çorap giyilmesinden herkes nefret ediyor :D)

*Zayıfız neden boya taktık demeyin; bir kalem 10 cm iken mi 5 cm iken mi hoş görünür? 5 cm iken çünkü çivi gibi görünmez. En-boy oranı 1’e yaklaşır çünkü. Biz zayıfken bir de uzun görünmeye çalışırsak “Bay(an) kürdan” oluruz.

Vücut Tipine Göre Giyim - Zayıflar için Giyim Hileleri

Adım 3: Tişört ve Gömlek Seçimi

*Bol tişört ve gömlekler seçin. Ama 2 beden bol değil tabi, hafif dökümlü modeller. Sebep mi? Bir önceki çivi örneği ile aynı mantık. Hem rahatlar, hem 30unuzda çoğu insan gibi varis tarzı hastalıklar yaşamayacaksınız, hem de sizi TAM DA İSTEDİĞİMİZ GİBİ DAHA GENİŞ VE KISA GÖSTERECEKLER!

*Sade modeller seçmeyin, hafiften yaratıcı olması iyidir. Mesela erkek spor gömleklerinin bazılarının kollarında yamalar olur, bunlar dikkati vücutta başka yerlere dağıtır ki istediğimiz de bu zaten. Bu tarz şeylerle giyim hileleri yapmak çok kolaydır zaten. Veya baskılı tişörtler de aynı işi görür dostlar!

**Klasik modeller seçmeyin, daha değişik olması daha iyidir.

*V yaka görür görmez uçarak kaçın! Neden mi? V yaka giyince boynundan aşağıda tenin görünüyor ve bu sebeple uzun görünme oranın artıyor. Bunun yerine “bisiklet yaka” ve “boğazlı modelleri” tercih edebilirsiniz.

V Yaka 233x300 - Zayıflar için Giyim Hileleri

Bisiklet Yaka 264x300 - Zayıflar için Giyim Hileleri

 

Adım 4: Enine Çizgili Kıyafetler

Önceki yazıdaki ifadeyi kopyalıyorum: “Boyuna çizgili kıyafetler nasıl ince ve uzun gösteriyorsa, enine çizgili kıyafetler de sizi enden geniş gösterir. Bu bilgi alışverişe giderken aklınızın bir köşesinde bulunsun. Enine çizgili parçalar edinin.” “Giyim Hileleri” diye Google’ye arattığınızda mutlaka bu maddeyi göreceksiniz zaten.

Enine Boyuna Çizgili Kıyafetler 300x298 - Zayıflar için Giyim Hileleri

 

Adım 5: Detaylı Pantolon Hileleri

a) Düşük Belli Pantolon Seçin: Düşük belli kıyafetler bacakları daha kısa gösterir. Bu da tüm vücut daha kısaymış gibi bir algı yaratır. Bunun sebebi ise kalçanızın daha düşük görünmesini sağlamasıdır.
b) Açık Renkli Pantolon Seçin: Camel rengi başta olmak üzere açık renkli pantolonlar sizin bacaklarınızı büyük gösterir. Camel rengi pantolon pek çok şeyle uyumlu namussuz.
c) Bol Pantolon Seçin: Bol pantolonlar kıvrımlarınızı gizler ve daha kısa gösterir sizi. Sebebi ise optik yanılsamalar.
d) İdeal Pantolon Paçası: Pantolon paçası altta akordiyon gibi de toplanmasın, bilekleri de göstermesin. İki durumda da daha uzun görüneceksiniz çünkü. İdeal boyda olsun. (topuğuzdan 2 parmak yukarısı)

ideal paça ölçüsü 300x184 - Zayıflar için Giyim Hileleri

e) Pantolon Cepleri: Bunu yazıp yazmamakta tereddüt etsem de, büyük cep ayrıntıları olan pantolonlardan kaçınmalısınız. Büyük arka cepler, dikkat çekici düğmeler, fermuarlar ve baskılar, kalçayı daha büyük gösterir. Yani bunları yapmayın! Giyim hileleri hep bunlar!

f) Kalın Kemerler: Madde 7’de sebebini açıkladım.

 

Adım 6: Aksesuar Seçimi

*Uzun boylusun ve zayıfsın; kıyafetleriniz bolsa aksesuarlarınız hafif büyük olabilir. Kendinizi ne kadar iri gösterseniz o kadar iyi. Çokta abartıp yürüyen aksesuar olmayın da…

*Kalın kemerler de aynı mantık, yer kaplar ve sizi iri gösterir. Dikkati vücudun diğer noktalarına kaydırır.

*Yine öbür yazıdan ortak bir kural daha alıntılayalım: “Kemer demişken bir bilgi daha vereyim; saat, varsa gözlük, ayakkabı ve kemerin renklerinin aynı olması sizi ileriye taşır. Hele hele bunları bilen ve dikkat eden birisinin gözünde +10 puan dostlar.

*Kızlar bu madde size; aksesuar olarak uzun eşarplar, aşağı doğru uzanan kolye ve küpeleri asla tercih etmemelisiniz! Bu dediklerimin ortak noktası aşağı yukarı doğru uzanıp görsel algı oluşturmasıdır.

Erkek saatleri 300x201 - Zayıflar için Giyim Hileleri

 

Adım 7: Ceket ve Hırka Seçimi

*Hafif daha uzun ceketler seçin ki daha fit ve uzun görünün. Tabi ceketiniz, ceketinizin içerisindeki kıyafetinizle farklı renkte olmalıdır.

*Hırka veya ceketinizde öndeki düğmelerinizin kapalı olması sizi uzun ve zayıf gösterir. Bu sebeple düğmelerinizi açık tutmanız hayırlı. BENCE BU KADAR KASINTI OLMAMAK DAHA HAYIRLI 😀 AMA “GİYİM HİLELERİ”Nİ DE KULLANIN!

 

Adım 8: Ayakkabı ve Bot Seçimi

*Topuklu ayakkabılardan leopardan kaçan yaban eşeği gibi kaçın ve tabanı ince ayakkabı kullanın. Ayrıca yuvarlak burunlu ayakkabılar kullanın ki uzun görünmeyesiniz. Klasik tarz ayakkabılar giyiyorsanız sivri burunlular yerine yuvarlak burunluları kullanın SAĞLIKLI BU MODELLER HEM!
*Kışın bot alırken göze batmayacak kadar çokta uzun olmayan botlar tercih edin!

 

*Not: Kıyafetleriniz üzerinde boyunuza uyacak şekilde tadilat yaptırtmaktan çekinmeyin. Paça boyunu veya gömlek-tişört kol uzunluğu kısalttırmak gibi değişiklikler doğru uyumu sağlamada fark yaratır. Elinizdeki kıyafetlerde giyim hileleri yapmanızı sağlayan yegane şey terzidir. TERZİ DOSTUNUZ OLSUN! Eski meslek deyip geçmeyin. Kısa boylular için giyim tekniklerini kullanarak oldukça uzun boylu görünebilirsiniz.

*Not: Kadınlar için daha ileri düzey şeyler var araştırırsanız bulabilirsiniz internette. Tonla kaynak var zira.

 

“Neden Giyim Hileleri İle Uğraşıyım Yeaaa”cılar Sizi Şuraya Alayım:

Kaliteli ve Doğru Giyinmenin Önemi – Giyinme Statü ve Saygı Hakkında SOSYAL BİR DENEY

 

Ağır Metaller Bölüm 1: Kim Bu Sessiz Katiller

Ağır metaller! Oradaki! Farkında olmadan çeşmedeki suyu içtiğinde, abur cubur yediğinde, alüminyum folyo kullandığında, yağmur altında kaldığında ve hatta soluduğun hava ile dahi ağır metallerin tehdidi altında kalıp bu sayede adım adım zehirlendiğini biliyor musun? Nice örnek verebilirim ama sıkmaya gerek yok. Sırasıyla ağır metaller in ne olduğu, bunları bünyeye etkilerini ve “ağır metaller detoksu”nu konuşacağız.

 

1) Ağır Metaller Nelerdir?

İnternet’te bazı sitelerde sessiz katiller olarak geçer. Adım adım sizi içten yer bitirirler! Kendinizi bu sebeple gençliğinizdeki gibi enerjik hissedemezsiniz! Ağır metaller dersek, en bilinen örnekleri; civa, kurşun, alüminyum, kadmiyum, arsenik ve kurşundur.

 

2) Ağır Metaller Tehdidi Ne Ola Ki Sessiz Katil Diyoruz?

Detaya girmeden size İnternet’te bulduğum bir istatistiği vereyim, zaten o bile yeter; “Tahminlere göre Amerikan nüfusunun %25’e varan bir kısmı bir ölçüde ağır metal zehirlenmesinden muzdariptir.” Tehlikenin boyutuna bakar mısınız? Bizde yüksek ihtimalle daha azdır ama olsun, gelecekte farkımız kalmayabilir…

 

3) Ağır Metaller Bedenimize Nasıl Giriyor?

*Bedendeki “ağır metaller“in çoğu, sanayinin sorumlu olduğu çevre kirlenmesi kaynaklıdır.
*Örneğin, yalnızca ABD’de sanayi süreçleri ve kurşunlu benzin atmosfere 600.000 ton kurşun yayar.
*İçtiğimiz içecek ya da yediğimiz gıdalarla (su, toprak, besin tanelerinde depolanma) sonucu gıda yoluyla sindirim sistemimize giren kurşun ve alüminyumun haddi var hesabı yok.
*Bir de iklim mühendisliği kapsamında “Bulut Tohumlama” çalışmaları yapılmaktadır ki bunlar sonucunda da dünya kadar alüminyum yer yüzüne yağışlarla düşer. Asıl ağır metal tehdidi buradan geliyor zaten.
*Sonra gıdalar ve çeşme suyuyla da vücudunuza girer. KAÇIŞ YOK YANİ 🙂
*Dahası da var tabii…

4) Kısaca Ağır Metallerin Vücuda Etkileri

Vücudunuz bir fabrika ise enzimler de o fabrikanın çalışanlarıdır. Enzimlerin yanında bir de mineral onlarla görev yapar. Altın ve platin enzimleri EN HIZLI çalıştırırken; (pahallı olmaları da ayrı bir tesadüf) ağır metaller de en yavaş düzeyde çalıştırıyor. (inhibitör derler bilimde buna) Bisikletle yol almak mı kolay ferrari ile mi sorusu tarzı düşünün. Yani sizi YORGUN YAPAR, ENERJİSİZ YAPAR! Mesela;

*Civayı soluması bile zararlıdır ki öldürücü etkisi vardır.

*Alüminyum en önemlisi ve en çok maruz kaldığımız olanıdır. ALZHEİMER YAPAR! KANITLANDI BU! Ağır metal tehdidi ne derece büyük görün bunları.

Ayrıca ağır metaller KANSER DE YAPAR, ENZİMLERİ BOZDUĞU İÇİN TÜM VÜCUDU HASTA EDER! ADIM ADIM! OTİZME NEDEN OLUR! Liste uzun ve kabarık bu kadarı yeter.

*Son dönemde artan kuş ölümlerinin bir sebebinin de bu olduğu düşünülüyor.

*Ağır metalleri nasıl atacağız diye soruyorsanız şuradan devam edelim serüvenimize:

Bölüm 2: Ağır Metal Detoksu – İddialıyız İnternetteki En Detaylı Rehberlerden

 

Kısa Boylular için Giyim Hileleri

Kısa boylu olmaktan şikayet edenleri alalım içeri. Buyurun efendim, hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bugün konumuz kısa boylular için giyim hileleri. Cinsiyet falan fark etmez vereceğim tavsiyeler her yaşa, her cinsiyete, her kesimden insana uygundur. Lafı uzatmadan başlıyorum, adım adım çıtayı arttıracağız. Olayın özü şu:

“Uzun boylu bir görünüm oluşturmak tamamen oranlarla alakalıdır. Bizler görünüş ve giyim hilelerini kullanarak optik bir yanılsama oluşturacağız. Bacaklarımızı daha uzun, vücudumuzu daha iri göstereceğiz. “

Benzer İçerik: Zayıflar ve Uzun Boylular İçin Giyim Hileleri (Kısa Boylular İçin Ek Taktiklerde Var Orada)

Adım 1: Saç Modelleri

Tepeden başlayıp aşağıya doğru inelim. İlk olarak boyunuzu daha fazla gösterecek saç modellerini tercih edebilirsiniz. Uzun saçlarınız varsa, boyunuzu daha uzun gösterecek şekilde kestirebilirsiniz. Mesela:
Saçı yukarı doğru rampa yapmak
Saçı (erkeklere asla önermesem de) topuz veya at kuyruğu saç modeli yapmak

2 Cm 1 200x300 - Kısa Boylular için Giyim Hileleri
Mesela Bu Saç Modeli Kafadan 2-3 Cm Uzun Gösterir

Adım 2: Doğru Duruşun Önemi

Duruşunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela kambur duran birisi olduğundan kısa görünür. Dik duran birisi de uzun görünür. Olay bundan ibaret yani. Kemiklerin çektiği acıyı demiyorum bile. Doğru tekniklerle zamanla doğru duruşa sahip olacaksınız. “Kısa Boylular için Giyim”den ziyade bu tarz tekniklere de ağırlık vermelidir.
Derin bir nefes alın ve sandalyenize doğrulun. Zamanla alışacaksınız ama zamanla mükemmel bir duruşa sahip olacaksınız.
Şu yazıya da göz atın detaylı bilgi için: Erkek Adam Org – Doğru Duruş ve Alexander Tekniği

Uzun Görünme Hileleri 300x257 - Kısa Boylular için Giyim Hileleri
Bak Bak Farkı Gör

Adım 3: Tek Renk Giyinin

Kızların işi burada kolay; elbise ile bu işi halledebilirler. Beyler biz en az iki parça kullandığımız için iş bu noktada zor olabiliyor. Üst kısımda beyaz renk başta olmak üzere açık renk giyinmek üst bölgenizi daha iri gösterir. (Bilimsel sebebi beyaz rengin ışığı soğurmadan yansıtması. Ayakkabılarınızın, çoraplarınızın ve pantolonunuzun aynı renklerde ve tonlarda seçilmiş olması bacak boyunuzu uzun gösterecek diğer bir giyim hilesidir.
Tek renk, açık renk tişört ve gömlekler

Adım 4: Boyuna Çizgili Kıyafetler

Boyuna çizgili kıyafetler nasıl ince ve uzun gösteriyorsa, enine çizgili kıyafetler de sizi enden geniş gösterir. Bu bilgi alışverişe giderken aklınızın bir köşesinde bulunsun. Boyuna çizgili parçalar edinin. “Kısa Boylular için Giyim Hileleri” diye Google’ye arattığınızda mutlaka bu maddeyi göreceksiniz zaten.

Daha İnce Görünmek 300x298 - Kısa Boylular için Giyim Hileleri
Farka Dikkat Boyutlar Aynı ama Algısal Olarak Etkiliyor

Adım 5: Tişört ve Gömlekler Pantolona Sokulmalı mı?

a) Bacaklarınız Kalınsa: Siz yapabilirsiniz. Eğer bunu yaparsanız kalçalarınız daha yukarıda görüneceğinden bacaklarınız olduğundan daha ince ve uzun görünür. Negatiflikleri lehinize çevirmiş olursunuz.
b) Bacaklarınız İnceyse: Sizin yapmamanız daha iyi olur. Siz boyu biraz daha kısa olan gömlek veya tişörtler giyinmelisiniz ki bacaklarınız daha fazla açığa çıksın ve uzun görünün.

Adım 6: Detaylı Pantolon Hileleri

a) Yüksek Belli Pantolon Seçin: Yüksek belli kıyafetler bacakları uzun gösterir. Bu da tüm vücudu daha uzunmuş gibi bir algı yaratır. Bunun sebebi ise kalçanızın daha yüksek görünmesini sağlamasıdır.
b) Koyu Renkli Pantolon Seçimi: Siyah başta olmak üzere koyu renkli pantolonlar sizin bacaklarınızı uzun ve ince gösterir. Bu yüzdendir Türk kızları genellikle siyah pantolon giyerler. Kısa boylular için giyim hilelerinden bir diğeri budur.
c) 1. Yöntem: Dar Pantolon Seçimi: Dar pantolonlar da kıvrımlı ve uzun gösterir sizi. Sebebi ise vücudunuzu sarması. Hiç şüpheniz olmasın. Sağlık açısından sakıncalıdır ama (affınıza sığınarak) aqduğumun eşcinsel moda tasarımcıları yüzünden normal pantolon kalmadı. Bulmakta zorluk çekmezsiniz yani.
d) 2. Yöntem: Ayakları Kapatan Geniş ve Uzun Pantolon Seçimi: Bu pantolonlar hem bacak boyunuzun daha uzun görünmesini sağlar hem de topuklar için iyi bir kamuflajdır. (altta ayakkabı bölümünde topuklu veya kalın tabanlı ayakkabı önereceğim onları saklamak için ideal diyor) Geniş paçalı pantolonların diğer bir güzel tarafı ise bacaklarınızı ince gösterir ve beliniz daha ince durur.
e) Katlanan Paça: Beyler baştan belirteyim bence biz kattiyen yapmamalıyız. Maskülen görünümü ve tüm ağırlığımızı tek kurşunda öldürüyor çünkü. Sebebi ise bileği gösterdiği için dışarıda daha uzunmuş gibi görsel bir algısal yanılsama yaratmasıdır. Ama DİKKAT ÇEKTİĞİ İÇİN ÖNERENLER DE VAR. İKİSİ DE MANTIKLI, İKİSİNİ DE DENE TARAFINI SEÇ!
e) İnce Kemerler: Madde 7’de sebebini açıkladım.

Adım 7: Aksesuar Seçimi

Kısa boylusun veya zayıfsın; tutup da büyük bir saat, kolye cart curt kullanma! Bir düşün oranları, sen kısasın o kocaman. Sen mi dikkat çekersin o aksesuar mı? Bay yürüyen saat hoş geldiniz. (tamam alıntıydı bu)

Kemer demişken bir bilgi daha vereyim; saat, varsa gözlük, ayakkabı ve kemerin renklerinin aynı olması sizi ileriye taşır. Hele hele bunları bilen ve dikkat eden birisinin gözünde +10 puan dostlar.

Erkek Saat 300x150 - Kısa Boylular için Giyim Hileleri
Kaliteli ve Uygun Aksesuar Erkeği Epey İleri Taşır

Adım 8: Ayakkabı ve Bot Seçimi

Topuklu ayakkabı veya tabanı kalın ayakkabı. Doğrudan +2 +3 cm hayırlı olsun. Ayrıca sivri burunlu ayakkabılar daha uzun boylu görünümü verir. Klasik tarz ayakkabılar giyiyorsanız yuvarlak burunlular yerine sivri burunluları kullanın AMA SAĞLIK AÇISINDAN RİSKİ VAR BUNUN! Şekil bozukluğu yapıyor diye biliyorum.
Kışın bot alırken göze batmayacak kadar uzun botlar tercih edin. Bu uzun botlar sizi daha uzun gösterir. Kısa boylular için giyim hilelerimizin sonuncusu da buydu.

Not 1: Hem yazın hem de kışın giyebileceğiniz şortlar diğer bir kurtarıcınızdır.

Not 2: Kıyafetleriniz üzerinde boyunuza uyacak şekilde tadilat yaptırtmaktan çekinmeyin. Paça boyunu veya gömlek-tişört kol uzunluğu kısalttırmak gibi değişiklikler doğru uyumu sağlamada fark yaratır. TERZİ DOSTUNUZ OLSUN! Eski meslek deyip geçmeyin. Kısa boylular için giyim tekniklerini kullanarak oldukça uzun boylu görünebilirsiniz.

Not 3: Kadınlar için daha ileri düzey şeyler var araştırırsanız bulabilirsiniz internette. Tonla kaynak var zira.

“Neden Bunlarla Uğraşıyım Yeaaa”cılar Sizi Şu Yazıya Alayım:

Kaliteli ve Doğru Giyinmenin Önemi – Giyinme Statü ve Saygı Hakkında SOSYAL BİR DENEY