Kaos Teorisi ile Ufkumuzu Genişletmeye Var Mıyız? (Bir Ataeri Yazısı)

Kaos teorisi deyince çekinmeyin hemen. Bugün sizlerle meşhur bir Twitter hesabının ülke geleceği, gündemi okumak ve kaos teorisi hakkındaki flood’unu paylaşacağım. Siyaset ve gündem bilgisi sağlam olanlar mutlaka okusunlar bunu. Haydi başlayalım, konumuz “ataeri”nin kaleminden kaos teorisi:
#SizdenGelenler-3

Okumaya devam et Kaos Teorisi ile Ufkumuzu Genişletmeye Var Mıyız? (Bir Ataeri Yazısı)

Ünlü Ekonomist Emin Çapa: Dolar düştü diye sakın sevinmeyin, niye mi? (100. içerik)

Emin Çapa, bilirsiniz ünlü Türk ekonomisti kendisi. Tüm medya dolar düşüyor, enflasyonla top yekün mücadele var (hani şu mağazalarda gördüğünüz top yekün mücadele olayı) diye pembe tablo çizerken, sayın Emin Çapa da bizim burada aylardır anlattığımız şeylere paralel şeyler anlatmış. Nelerden bahsetmemiş ki… Videoyu aşağıya koydum ama bu sitede anlattığımız şeylere paralel şeyler anlatmış Emin Çapa.

Okumaya devam et Ünlü Ekonomist Emin Çapa: Dolar düştü diye sakın sevinmeyin, niye mi? (100. içerik)Arama Terimleri: emin çapa dolar niye düşük

Faiz Lobisi Nedir? Dünya Faizle Mi Yönetiliyor? (Acımasız Gerçekler)

Dünyayı kim yönetiyor dersiniz? Faiz lobisi mi, diğer lobiler mi yoksa daha üstlerde bir güç veya zeka mı? Kısa ve öz bir şekilde deli bilgiler paylaşayım sizlerle.

Faiz Lobisi Diye Bir Şey Var Mı?

Baştan belirteyim ki şu şu adamlar bir araya gelmiş, lobi kurmuş buna faiz lobisi demişiz. Bu biraz saçma. Ama birileri faiz üzerinden manyak ötesi paralar kazanıyor. Bakın muhteşem bir şekilde özetlemişler:

Okumaya devam et Faiz Lobisi Nedir? Dünya Faizle Mi Yönetiliyor? (Acımasız Gerçekler)

Zor Mağar Operasyonu Başlayabilir (Fırat’ın Doğusu)

Zor mağar operasyonu için “muhtemelen” geri sayım başladı.
Fırat’ın doğusu oluyor zor mağar!
Ön sıralardan bizler de rezerve alalım.
Operasyon başlayınca tüm detayları buraya aktaracağız.

Gün Gün Zor Mağar Operasyonu (Fırat’ın Doğusu)

28.10.2018 – Pazar

Türk Silahlı Kuvvetleri “Zor Mağar” bölgesindeki YPG mevzilerini obüs atışlarıyla vuruyor. (Kaynak: Sputnik)
Afrin operasyonu başlamadan önce de benzer top atışları olmuştu. Hakeza Fırat kalkanı başlamadan da aynıları olmuştu.

30.10.2018 – Salı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan; bugünkü grup toplantısında “Fırat’ın doğusu için hazırlıkları / planları tamamladık” dedi.
 • Cumhurbaşkanının baş danışmanı olan İlnur Çevik; bugün kaleme aldığı “Şimdi sıra geldi Fırat’ın doğusuna” adlı yazısında; ayın 28’inde olan top atışları ile ilgili olarak şunları söyledi:
  “Bu bir uyarı. Hatta Münbiç’te ayak sürüyen ve kuran YPG/PYD/PKK unsurlarının şehri terk etmesi için onları zorlamayan ABD’ye de dostça bir mesaj” dedi.

01.11.2018 – Perşembe

Şanlı Urfa sınır hattından Suriye’nin Ayn el Arap bölgesine yapılan obüs atışlarında PYD/PKK’lı 4 terörist etkisiz hale getirildi, 6 terörist yaralandı.

 

Son Durum: Zor Mağar Operasyonu henüz başlamadı. Bu postu sürekli güncelleyeceğiz, gelişmelerden sizi haberdar etmeye çalışacağız…

Ama Rahip Brunson Serbest Bırakıldı – Hiçbir Yerde Olmayan Detaylarla yazımızda belirttiğimiz gibi; papaz karşılığı Amerika operasyona ses çıkartmayabilir. Ama “ihtimal” bunlar. Teyitli bilgi değil yani…

Gündemdeki diğer konular hakkındaki yazılarımızı okumak için: https://www.kaptanyaziyor.com/genel-gundem/

Yatırım Tavsiyeleri 2018-2019 (Hayati Önemde ve Herkese Yönelik)

HAYATİ ÖNEMDE BİR YAZI İLE KARŞINIZDAYIM! Malumunuz ekonomik krizin kapısını araladık, krize giriyoruz adım adım. Üstelik bu durumu üst düzey yetkililer bile kabul etmeye başladılar. İNTERNET’TEKİ TAVSİYELERİN AKSİNE ben ekonomik krizi de hesaba katarak HAYATİ ÖNEMDE yatırım tavsiyeleri vereceğim sizlere! Lets begin!

1) Döviz Almanız İçin Son Fırsatlar (Altın da Dahil)

Dolar bugün itibari ile 5.59 seviyelerini bile görmüş. Dediği tutan bir çok kaynağa göre dolar önümüzdeki haftadan itibaren uçacak! Ben de katılıyorum. Geçmişte hep zigzaglar dolar. Mesela 3.98’den 3.33’e geldikten sonra bir seferde lak diye uçmuştu. Ayrıca bu yaz bir günde 6’dan 7’ye çıktığını da hatırlatırım. Yani adamların vurgun yapmak istemesi yeter. Kİ GEÇMİŞTE OLANLARA BAKARSAK GENE OLACAK! 5.60 seviyelerinin altını görmüşüz. Daha çok inecek hali yok. Son şanslarınız döviz ve altın almak için.

Döviz uçunca teşekkür edersiniz yatırım tavsiyeleri için. Rahip brunson serbest bırakılacak demiştik, sonra 1 ay ses etmedik ve bırakıldı! BU YAZIYI DA VAKTİ GELDİĞİNDE HATIRLATACAĞIM! Ok yaydan çıktı bir kere!

 • Dolar Alımı
 • Euro Alımı
 • Altın Alımı (bankada saklamayın)
 • Tabi bunları alınca “ooo yükseldi 50 kuruş, 1 lira hemen satalım” düşüncesinde olmayın. Uçacak bildiğimiz döviz, UÇACAK! Dediydi dersiniz.

Peki bunu neye dayanarak söylüyorum. En önemli sebebi şu:

Ek Bilgi (1) : Dolar Neden Düşürülüyor

Dış borcumuzun çoğu ÖZEL SEKTÖRÜN! Ve yakında ciddi ödemeler var. Bu borçlar da dolar üzerinden. Yani ister istemez bu adamlara devletin destek vermesi gerekiyor. Bunu da şöyle yapıyor:

5 numarada da özel sektörün son aylarda oluşan kur farkından dolayı sıkıntıya düştüğünü ve ödeme dengesinin bozulduğunu görüyoruz. Sakladıkları TL mevduatlarını $’a çevirip 2019’a karlı girmek istiyorlar. Yani keriz şekilde av olmayın. “Geçici silkeleme” var diye belirtmiş.

 

Ek Bilgi (2) : Nasıl Bu Kadar Emin Olabiliyorum

Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda serimizde de bunun yanı sıra dolar tüm dünyada neden yükseliyor yazımızda da belirtmiştim. Konuk yazarımız ise Rusya dış ticarette yerel para birimi kullanmak istiyor yazısında bahsetmişti.

Türkiyede Ekonomik Kriz Kapıda! BOMBA BÖLÜM (3. Bölüm – Tehlike Sanılandan da Büyük)

Yatırım Tavsiyeleri Nelerdir
Döviz mevduatı TL mevduatını geçmiş (yatırım tavsiyeleri)

Ek Bilgi (3) : Yatırım Tavsiyeleri – Dolar Alan Vatan Haini Midir

Bankalardaki döviz mevduatı TL mevduatını geçmiş. Bak habere Eylül 2018’de geçmiş. Yani halk vatan haini mi oluyor? Gelin devam edelim tavsiyelere.

Ek Bilgi (4) : Yatırım Tavsiyeleri – Dolar Mı Altın Mı

Dolar mı altın mı dolmaz mı yoksa? Tamam sakin sakin bir daha yapmayacağım 😀 Parası olan adama en akıllı yatırım tavsiyeleri altındır.

Eski yazılarımızdan birisinde belirttiğimiz gibi savaş çıksın, suikast olsun, kaos olsun, bir yere nükleer bomba atsınlar, dünyaya meteor düşsün… Dolar, euro falan hepsinin değeri tuvalet kağıdından farksız olur ama ALTIN ASLA VE KATA BELLİ BİR DEĞERİN ALTINA DÜŞMEZ! Hatta savaşta ve krizde ekstra değerlenir. Aklınızda bulunsun.

 

2) Faiz Hakkında Yatırım Tavsiyeleri

Dini açıdan sakat olduğu için tavsiye etmiyorum ama hassasiyeti olmayanlar faize yüklenebilirler. 2013 gezi öncesi faizler %4-5 gibi tarihi diplerdeydi. Şimdi %20 civarlarında ve DAHA DA ARTACAK! Faizin nasıl bir illet olduğunu da şu görselden öğrenebilirsiniz:

Faizler ve yatırım tavsiyeleri

3) Araba Sahiplerine Tavsiyelerimiz

Arabanızı satmayın, çocuğunuz gibi bakın. Bu gidişle arabaya binmek aşırı lüks bir şey olmaya başlayacak. O zaman iyi para eder.


4) Ev Sahiplerine ve Ev Alacaklara Yatırım Tavsiyeleri

Evinizi satın. Türkiye’de çok ciddi ev fazlası var (malumunuz her yer inşaat) ve bu balon hükümetin tüm çabalarına rağmen söndürülemedi. Kriz de kapıda, bu şu demek evler zaten satılamıyordu (fiyatların göklerde olması da malumunuz) artık hiç satılamayacak. Ve BALON PATLAYACAK! Ev fiyatları dip yapacak.

Yani ev alacaklara yatırım tavsiyeleri olarak ev almak için 1 yıl daha dişlerini sıkmalarını öneririm. Ellerinde ev fazlası olanlar da evlerini satıp diğer belirttiğimiz şeylere paralarını gömebilirler.

 

5) Dar ve Orta Gelirlilere Tasarruf Önerileri

Üzgünüm ama süreç en çok sizi vuracak. Fatura bu tür durumlarda genellikle yatırımcı kaçmasın diye düşünülerek alt kademeye çıkarılır. BAKIN GERÇEĞİ SÖYLÜYORUM DİYE SÖVMEYİN BANA 😀 Haliyle açlık sınırının asgari ücreti GEÇTİĞİNİ DE BİLİYORUZ yani demem o ki durum vahim. Asıl tasarruf önlemlerini siz almalısınız. Bizim önerilerimiz:

 • Ek gelir kaynakları yaratın. (Bakınız: İnternet’ten para kazanma yöntemleri)
 • Elektrik, su gibi temel kalemlerde kullanımı azaltın.
 • Lüks harcama yapmayın.
 • Toptan alışveriş yapın. Kazıklayan marketlerden alışveriş yapmayın.
 • Üstteki şeyleri yapmaya çalışın ki zararı olabildiğince azaltın.

 

6) Hayati Uyarı: ASLA AMA ASLA gerekirse ÖLÜN AMA BORCA GİRMEYİN!

Yatırım tavsiyeleri gibi olmasa da en önemli uyarım şudur. ASLA AMA ASLA BORCA GİRMEYİN! BU HERKES İÇİN GEÇERLİ! FAİZ TAVSİYELERİ KISMINDA belirttiğimiz gibi faizler uçunca size 100 milyarı 2-3 bilemedin daha fazla KATI olarak ödetecekler! Bakarsınız borcun / kredinin taksiti aylık faizin çok altında kalmış 😀

Sömürülürsünüz ve o para bankada faize para yatıranlara ve bankaya gider!

NOT: Bir yerden bilgi almıyorum; araştırma bunlar hep. Yazdıklarımızdan da sorumluluk kabul etmeyiz ama merak etmeyin bunlar yüksek ihtimalle olacak! Ocağa kadar teşekkürünüzü edersiniz. O dönemde de ayrı bir yatırım tavsiyeleri yazısı yazarız. Vakti gelince bugünkü yatırım tavsiyeleri yazımızı hatırlatacağım! Hadi sağlıcakla…

 

Eskiden Yazdığımız Benzer Tatta Bir Yazı:

Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda! (2. Bölüm – Biz Ne Yapalım?)

Rahip Brunson Serbest Bırakıldı (Hiçbir Yerde Olmayan Detaylarla)

Rahip Brunson Serbest Bırakıldı! Şaşırdık mı? Ben şaşırmadım şahsen. 6 Eylül 2018’de Rahip Brunson’un yüksek ihtimalle serbest bırakılacağını yazmıştık. Pek çok yerde yazmamışken biz yazmıştık.

Rahip Brunson Serbest Bırakıldı Peki Neden?

(1) Dün Amerikan basını yazmıştı Amerikan ve Türk hükümetlerinin anlaştığını ve rahibin salınacağını. Bakın duruşma olduktan sonra ne demişler: Rahip Brunson’a Karşılık Hakan Atilla (Haberler Com) Bu ihtimal mantıklı zira bizimkiler aylarca direndiler o kadar. Cumhurbaşkanı her konuşmasında vermeyeceğiz demişti, eee neden verdik demi 😀 Sabırlı olun ve devam edin.

Lafını yersen, Devleti yedirirler.

Mert Adaş paylaştı: 12 Ekim 2018 Cuma

(2) Eylül’ün başlarında Cumhurbaşkanı sinyalini vermişti bunun. O zamanlar İdlip meselesinden dolayı Rusya ile birbirimize üstü kapalı rest çekerken Cumhurbaşkanı böyle bir açıklama yapmıştı. Kimse çakmamıştı ama biz de ondan sonra yazdık zaten. Bakın ilk cümleye dikkat “devlete işlenen suçlarda devlet affedici olabilir.” Mesaj netti aslında.

Papaz Serbest Bırakıldı 300x169 - Rahip Brunson Serbest Bırakıldı (Hiçbir Yerde Olmayan Detaylarla)

(3) Cumhurbaşkanı son dönemlerde paso yargı ve kararlarına saygı duyalım dedi. Dolar da son günlerde düşüyordu. Biz ABD ile itiş tikçe her gelen açıklama sonrası 30-40 kuruş artıp 7 lirayı geçmişti dolar yazın. Son dönemde duruşma öncesi düşüyordu ama. 6 gibi kritik bir seviyenin altına düştü. Hatta duruşma esnasında 5.80’lere düşmüştü. Eğer serbest bırakmayacak olsaydık zaten tehdit amaçlı doları yükseltirlerdi. Gören gözlere ipucu bunlar hep.

(4) Aylardır Amerika ve Türkiye konuşuyor. Karşılıklı bir şeyler verilmiş olabilir. 1. maddede bir örneğini verdik. Al gülüm ver gülüm 😀 Merak etmeyin altta örnekler verdik.

(5) Zaten ABD ile Türkiye arasında rahip başta olmak üzere tonla sorun vardı. Bir tanesi aracılığı ile bir kaç tanesi birden (bkz: güney sınırımızda terör ordusu kurulması, amerikanın 19000 tır ve 3000 kargo uçağı ile silah mühimmat yardımı yapması, ekonomik saldırılar vs.) geçici olarak çözülmüş olabilir.

Bakın davanın son dakikalarında Trump amca ne tweet atmış: “Brunson için çok sıkı çalışıyoruz.”

Bu Terslikte Bir İş Var!

Şimdi şunu sormak isterim. Zira sosyal medyada çoğu kişi bunu soruyor. Soru ise şu; aylarca Amerika için dinimize, bayrağımıza, vatanımıza, EKONOMİMİZE saldırıyor dedik, çatladı kapı ülkesi değiliz, burası Türkiye dedik. Peki o zaman niye Rahip Brunson serbest bıraktık? Nasıl suçsuz bulduk? Aylarca ortalığı ayağa kaldırdık. İlginç. Ne oldu, GERÇEK NEDİR BİLEMEYİZ!

Bakın savcı iddianamede 35 yıl demiş, suçları ise Fetö ve PKK suç işlemek 15 yıl, casusluk 20 yıl olmak üzere 35 yıl hapis istedi. Sonuç 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Adama ajan denildi, casus denildi, pkk veya fetöye yardım edildi denildi, GİZLİ TANIKLAR VARDI (son gün yani bugün ifadelerini değiştirdiler tabi 😀 ) sonuçte ceza %90 üzerinde azaldı. Yurt dışına gitmesi cezası da kaldırıldı.

Üstelik Rahibin avukatı “Mahkumiyeti kabul etmiyoruz” demiş ve “temyize gideceğiz” diye de eklemiş. 😀 Yani 3 yılı da silin demek Türkçe’de. 3 yıla da itiraz edeceklermiş.

Cumhurbaşkanlığı ise “Türk yargısı bağımsızlığını ortaya koydu” diye açıklama yapmış.

Resmi açıklama bu, üstüne bir şey diyemeyiz. Değişik bakış açılarını da koyalım da biz genede.

Pazarlık Olmuş Olabilir Mi?

Rahip Brunson Serbest! Peki ya pazarlık var mı? Bilemeyiz. Net bir şey diyemeyiz. Diyelim ki var; ne verilmiş olabilir papaza karşılık:

 1. Amerika’dan ülkeye sıcak para girişi ve doların düşürülmesi
 2. Halkbank davasının sümen altı edilmesi (ileri dönemde epey sıkıntıya sokacaktı bizi, düşünsenize Türk bankalarına ceza kesiyorlar, ekonomi felç!)
 3. Hakan Atilla’nın serbest bırakılması
 4. Fıratın doğusuna askeri operasyon (Bugün Cumhurbaşkanı üzerine basa basa operasyon geliyor darmadağın edeceğiz dedi)

Yıl 2011. Brunson’a Kilisede Ateş Etmişler 

Bizim papaza 2011’de kilisesinde ateş etmişler silahla. Bakın o zaman mahkemede ne demiş 😀

“Bu kişi beni tanımıyordu. Kendisini tanımıyorum. Ayrıca kilisede de ayin yapmıyoruz. Olay günü kilisede toplantı vardı. Yanımdaki Çağlar ile ikimiz kapı önüne çıktık. Sanık, ikimizi hedef alıp, bize doğru ateş etmeye başladı. Tüm atışları hedef gözeterek yaptı. Şoke oldum. Bağırıp, tabancayla ateş ettikten sonra, poşetten tüfek de çıkarmaya çalıştığını fark ettik. Bu sırada bir kişi üzerine atlayıp kollarından tuttu. Ben ve çevreden gelen komşularla etkisiz hale getirdik. Aslında hedefinde ben yoktum, hedef kiliseydi. Kendisinden şikayetçi değilim” dedi.

Arkanda Kimseyi Bırakma 240x300 - Rahip Brunson Serbest Bırakıldı (Hiçbir Yerde Olmayan Detaylarla)
Özet Niteliğinde

İnsanlar Ne Düşünüyor?

Rahip Brunson Serbest Bırakıldı- İyimser Bakış Açısı

Karşılıklı anlaşmalar sonucu anlaşmazlıklar çözülmüş olabilir. Diploması ile bir çok sorunu çözmeye devam edebiliriz.

Rahip Brunson Serbest Bırakıldı – Kötümser Bakış Açısı

Rahibi bıraktık, devletin onuru gitti. Direnemedik, hiçbir şey de elde edemedik. Boş yere ortalığı ayağa kaldırdık.

Bu adamın görüşleri çoğu zaman tutuyor. Koyayım burada dursun.

Rahip Brunson Serbest Bırakıldı – Realist Bakış Açısı

Zararımız da karımız da var, eskiden bırakın aylarca tutmayı adamı içeri bile alamazdık. Bu da bir şey. Umarım karşılığında değecek şeyler almışızdır. Bu tatta üst perdede bir başka yazımız daha var. Devletler günlük plan yapmazlar. Devlet yönetmek çocuk oyuncağı değildir. Türkiye’de bir Amerika değildir.

Geçmişten Örnekler (Abdülhamid Dönemi)

Abdülhamidin 1909’da “DARBE” ile indirildiğini de hatırlatalım!


Gülerek Bitirelim

Rahip Brunson Serbest Şok Şok 300x173 - Rahip Brunson Serbest Bırakıldı (Hiçbir Yerde Olmayan Detaylarla)
Rahip Brunson Serbest 😀

Benzer Kalitede Gündem Yazıları:

Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda Peki Ama Neden?

Devletler Günlük Plan Yapmazlar

Halkın Alabileceği Ekonomik Önlemler

Dolar Neden Yükseliyor? Yükselmeye Devam Eder Mi?

Varlık Fonu Nedir – McKinsey – Hiçbir Yerde Olmayan Bakış Açılarıyla

Birazcık uzun ama çok önemli bir yazı olacak. Varlık fonu konusundan girecek, küresel ekonomik krizden çıkacağız, halk olarak ALABİLECEĞİMİZ ÖNLEMLERDEN DE BAHSEDECEĞİM ve en önemlisi asla uydurma bilgiler olmayacak. Alın çayınızı kahvenizi başlayalım.

Varlık Fonu ve McKinsey İlişkisi

Öncelikle “varlık fonu”nun kuruluş amacı bambaşka. Amaç ülkeye dış sermaye ve yatırımcı çekmekti. Zira ekonomimiz sıcak paraya bağımlı ve Trump gibilerle çıkıp it dalaşına girince 50 kuruş falan artıyor. İster istemez üretim değil tüketim topluluğu olduğumuz için sıcak paraya bağımlıyız.

Önce işin iyi yanlarına bakalım: Varlık Fonu sonrası Türkiye’ye birçok ülkeden temsilci gidip geldi. Akabinde Erdoğan’ın körfez ziyaretleri oldu. Bunlar görünen yüzü tabi. Görünmeyen nice görüşmeler de olmuştur. İnsanları yönetmek için çıkarlarına hitap etmek zorundasınız. Biz de adamları çekmek için onlara “varlık fonunu garanti gösterdik.” Ataeribey güzel özetlemiş:

2. maddeye özellikle dikkat. Varlık fonuyla onu üst üste koyun, adamlar Türkiye’ye o zaman tabi yatırım  yapar. Bakın mesela geçtiğimiz günlerde McKinsey şirketi için düyunu umumiyenin modern hali demiştik ve ikisi arasında bağlantılar kurmuştuk. Tabi durum ciddi olunca Erdoğan da anlaşmayı iptal etmek zorunda kaldı. Ama varlık fonu kurulurken amaç bambaşka idi.

Ataeri’nin ifadesi ile Türkiye’nin bir sermaye havuzuna dönüştürülmesi gerek. Bugün yapılan baskıya gösterdiğimiz direnci, dışarıda kaldığımız takdirde gösteremeyiz. Hala ayakta durabilmemizin bir nedeni de budur. Zira durumumuz sahiden iyi değil.

 

Dünyadaki Ekonomik Gidişat Hayra Alamet Değil

Amerikan merkez bankası FED dünyaya karşılıksız verdiği dolarları toplamaya başladığı için dolar TÜM DÜNYADA evet doğru okudunuz tüm dünyada değer kazanıyor. 15 Temmuzdan sonra dolar 3’ü geçmemişti yani. Şimdi 6 civarlarında. Ne oldu da ikiye katladı? Şu yazımızda üretim ekonomisine sahip olmadığımız için doların bizi iki kat fazla vurduğunu da söylemiştik. Tabi küresel ekonomik gidişat hiç hayra alamet değil. Durum sadece bizde vahim değil.

Bakın mesela Amerika başkanı Trump “YİNE” Araplardan para istemiş: (koskoca ABD(!) başkanı olacak bir de)

FED’den sonra Avrupa merkez bankasından da benzer faiz arttırımları bekleniyor. Türkçeye çevirirsek DOLAR VE EURO daha da artacak ve ENFLASYON DA ARTACAĞI İÇİN HAYAT DAHA DA ZOR-LA-ŞA-CAK! Gerçeği söylemekle yükümlüyüz. Dünya *** yoluna gidiyor anlayacağınız. Varlık fonu ciddi ama riskli de bir önlemdi. Kumar bir nevi.

Ülkemizde özellikle kamu kurumlarında akıl almayacak boyutta israf var. Bunlar durumu daha da vahimleştiriyor.

 

Türkiye de Ekonomik Krize Doğru Yürüyor ve Tüm Dünya…

Ülkemiz de maalesef ekonomik krize doğru yürüyor. Kış aylarında iliklerimize kadar hissedeceğiz şüpheniz olmasın. Faiz arttırımının eskisi kadar etkili olmamaya başlaması, dışarıdan gelen paraları ÜRETİME DEĞİL, İNŞAATA YATIRARAK ÜLKEYİ BETON ÇÖPLÜĞÜNE ÇEVİRMEMİZ, en önemlisi cari açık ve üstte belirttiğimiz israf gibi sebeplerle krize yürüyoruz.

Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda Tehlike Sanılandan Dahi Büyük yazımızda rakamlarla açıkladık ekonomik krize girdiğimizi. İNANMAYANLARA GÜNCEL ENFLASYON RAKAMLARI BİLE YETER 😀

Katma değerli markamız yok. Ya dışarıdan ülkeye para sokacaksın, ya borç alacaksın (dış borçlar da 480 milyar DOLARI geçti maşAllah), ya da turist çekeceksin. Cari açığı böyle finanse ettik yıllarca.

Ekonomi ve Gündem 300x169 - Varlık Fonu Nedir - McKinsey - Hiçbir Yerde Olmayan Bakış Açılarıyla

Şu an borçlanırken sadece diğer borçları ödemek için değil aynı zamanda faizlerini ödemek için de borçlanıyoruz. Faizin ne kadar ***tan bir şey olduğunu görünüz bir yandan. Fakir adam 100 milyar kredi çekip 200 milyar öderken aradaki 100 milyar farkın ciddi bir kısmı bankaya faizle para yatıran insanlara gidiyor. ALIN SİZE HAKİKAT VE ADALETSİZLİK! ZENGİN BÖYLE ZENGİN FAKİRSE BÖYLE FAKİR OLUYOR!

Krizi araladık, giriyoruz şuan. Ülkenin dışarıdan danışmanlık şirketlerinden (McKinsey) hizmet almak istemesi bile bu durumu doğrulamaya yeter. Varlık fonu tarzı şeyler ise para çekme odaklı idi. Türk mütaahitlerin dış borcu Avrupa bankalarına olduğu ve bu gidişle ödeyemeyeceğimiz için BERABERİMİZDE İTALYA GİBİ 2-3 ÜLKEYİ DE SIKINTIYA SOKACAĞIZ! BELKİ DE KRİZE. ARAŞTIRIN DEDİĞİMİ!

 

Doların Yükselmesi Kısa Vadede Aleyhimize Uzun Vadede Lehimize

Bu konuya da kısaca değinelim. Kısa bir süre lüksten kısacağız, yarı aç kalanlar olacak. Özellikle dar gelirliler. Hepimiz hissedeceğiz. İTHALAT AZALACAK, İTHALATÇILAR BATACAK! Cari açık sorunu böylece çözülünce (ki ithalat düşerken ihracat rekor üstüne rekor kırıyor şuan) üretim yapmaya başlayacağız. TEK ÇARE, TEK REÇETE BU!

Enflasyon 300x145 - Varlık Fonu Nedir - McKinsey - Hiçbir Yerde Olmayan Bakış Açılarıyla

 

Türkiye Ekonomi Yönetiminin Basiretsiz Olduğu Gerçeği

Ekonomi Yönetimi - Varlık Fonu Nedir - McKinsey - Hiçbir Yerde Olmayan Bakış Açılarıyla

Fotoğraftaki adam Yiğit Bulut. Sayın Cumhurbaşkanı’nın baş ekonomi danışmanı 😀 Yorum sizlerin. Ama üst perdeden bakalım; Sn. Erdoğan niye bunu yanında tutar derseniz kötü mü oluyor işte ilk krizde ne kadar beceriksiz varsa hepsi gidecek onla beraber. ZİRA SİYASETTEKİ HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİLDİR! DEVLETLER DE GÜNLÜK PLAN YAPMAZLAR!

Şuan’ki ekonomi bakanı da faiz ve enflasyonun paralel arttığını göremeyen birisi. Ah bir baksa 2013’ten sonraki verilere. Ben buraya koyayım:

Gezi Parkı Eylemleri Öncesi: Faiz 4.52. Enflasyon o yılda 12 ayı toplayınca 7.4.
Şuan faiz %26 dolaylarında, enflasyon da daha şimdiden %24’lerde. YUH YUH YUH! 15 yılın en kötü seviyeleri imiş.

Doların da etkisi var faiz in de var. FAİZ ARTINCA HANGİ SALAK ÜLKEYE YÜKSEK FAİZLE KREDİ ÇEKİP YATIRIM YAPSIN Kİ?

Daha da mühimi SANAYİYE GELEN ELEKTRİK ZAMMI NORMAL TÜKETİCİDEN FAZLA. KALAN AZINLIĞI DA BİTİRİR BU!

Neyse daha fazla konuşmaya gerek yok. Daha kötü şeyler de var, şimdilik bunlar da yeter. Varlık fonundan girdik, ekonomi yönetiminden çıktık. Asıl kıyağımızı geçip yazıyı bitirelim.

Son olarak fırsatçılar olduğu gerçek ki ama geminin içeriden su alması da üzücü. Neyse;

Biz Nasıl Önlemler Alalım:

Şu yazımızda detaylı bir şekilde inceledik. Merak edenlerle oradan devam edelim biz:

Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda! (2. Bölüm – Biz Ne Yapalım?)

üniversite mezunu işsizler (2) Ezberleri Yıkıyoruz

Ülkemizin sorunlarından birisi de üniversite mezunu işsizler. İlk bölümde belirttiğimiz üzere ne hikmettir ki genç işsizliğin en büyük çoğunluğunu üniversite mezunları oluşturuyor. Eski başbakan Binali Yıldırım’ın “Fakülteler açılırken, sanki üzerinde yeterince düşünülmemiş. Her yıl 100 bin öğretmen mezun oluyor. Devlet olarak ne onlara, ne diğer üniversite mezunlarının hepsine iş bulmamız mümkün değil.” dediğini de belirtmiştik. Okumadıysanız ilk bölümü okuyun zira bu onun devamı niteliğinde olacak.

İlk başta üniversite mezunu işsizler hakkında değişik bir araştırmayı paylaşalım.

 

4) Ezberleri Yıkan Araştırma: Üniversite Mezunları Yoksullaşırken, Okur Yazar Olmayanların Geliri %231 Artmış

Şaşırdık mı? Şahsen şaşırmadım ben. Her yerde üniversite var normal. En tepedeki üniversitelerin, kaliteli bölümlerine gitmediğiniz sürece (%1lik dilimden hatta 0.5’lik dilimden bahsediyorum) amacınız “garanti” iş edinmek ise üniversiteyi boş yere okumuş olacaksınız. Burada size hayal satmayacağım. İşiniz olur elbette ama kriz neyi çıksa çoğu üniversite mezununun işi tehlikeye girecektir. En tepedeki öğrenciler hariç! Ayrıca Türkiye’de ekonomik krizin çıkacağını ve dış borçlarımız yüzünden Avrupa’da bazı ülkelerin bankalarını batırma seviyesine geleceğimizi şu yazıda söylemiştik.

Koç’un kaliteli bölümleri, ODTÜ’nün ilk 15k’daki mühendislikleri, bilindik tıp fakülteleri sizi kurtarır anca… Tabi garanti iş istiyorsanız!

O hayal ettiğiniz “Gelsinler üniversiteye bilindik firmalar, bizi işe, staja götürsünler, güzel de para versinler” düşüncesi üzgünüm ama çoğunlukla ilk 5000’le alan bölümlerde oluyor.

Yani başka bir ilde tıp okurken, sırf tıp okuduğunuz için “tıp okuyom aga ya :D” mantalitesine sahip olmayın.

Herkesin talep ettiği şeyin değeri bir süre sonra düşer. Eskiden herkese öğretmen olun diyorlardı, sonuç: öğretmenler atanamıyor. Şimdi de doktor olun diyorlar. İşte bunu kastediyorum.

Yanlış anlaşılma da olmasın, gayet başarılı birisiyim, b*k atmak gibi bir durum da söz konusu değil!

Üstteki haberin yorumuna adamın birisi “Eskiden ‘oku adam ol’ derlerdi şimdi ‘okuyupta ne olacaksın’ diyorlar. Haklılar…” yazmış. Çokta haklılar sahiden.

Üniversite mezunu işsizler sayısını gösteren tabloya bakın bir de:

üniversite mezunu işsizler

5) Üniversite Mezunu İşsizler Hakkında İnternette Denk Geldiğim Bir Anket

Bakın adam ne yazmış anketin içeriğine:

Arkadaşlar 2 hafta içerisinde işyerine 1 Elektrik-Elektronik Mühendisi 9 Eylül, 1 Makine Mühendisi ve 2 Endüstri Mühendisi olmak üzere toplam 4 kişi iş başvurusu yaptı…
Bu kişiler bu üniversiteleri bitirmek için 4 Senede toplam 10.000 Tl para harcıyor ve işsiz kalıyor…
Devlet dairesi olarak düşünürsek ; KPSS’nin durumu zaten belli…
Peki bu kişiler eğer Üniversite bitirmeseydi 10.000 Tl harcamamış olacak ve 4 sene bu kişiler çalışsaydı 20.000 Tl ye yakın para biriktirmiş olup toplamda 30.000 Tl gibi para ceplerinde kalacaktı…

Tabi işin manevi boyutunu hiç söylemek istemiyorum çünkü kişi kendisini bağlar…
Sizin düşünceleriniz nelerdir ?

diye de sormuş. Ankette katılım az dahi olsa; sonuç çarpıcı olmuş.

(Erkek Yüzdesi – Kadın Yüzdesi)

 • Üniversite okumak gerekir…
  41%(85) 30%(165)
 • Üniversite okumak gerekmez…
  49%(101) 60%(327)
 • Diğer … (Belirtiniz…)
  10%(20) 10%(72)
Üniversite mezunu işsizler sayısını gösteren tabloya bakın bir de:

üniversite mezunu işsizler

6) Çözüm Odaklı Olacak Olursak: Ek Gelir Kaynakları Yaratın

Üniversite’de hangi parayı yiyeceksiniz? Hele hele erkek çocuksanız kesinlikle ayaklarınız üzerinde durmayı öğrenmeniz gerekiyor. En basitinden şu blog bile bir yandan gerçekler ve değişik bakış açıları ile insanlara faydalı olurken aynı zamanda reklam gelirleri için de açıldı. Üstteki elemanın verdiği örnek üzerinden gidersek, üniversite okurken dahi kendinize ek gelirler yaratın. İnternetten para kazanmak serimizi bu sebeple yazıyoruz zaten.

1 bölüm önceki o başarılı mühendis adam BİLE para kazanmaya bakın diyor.

BİLL GATES GİBİ PEK ÇOK KURUCU, GEREK EİNSTEİN, GEREK FACEBOOK’UN, GEREK APPLE’NİN KURUCULARININ ÇOĞU YA GÖÇMENDİR, ÇOĞU YA DIŞLANMIŞTIR ÇOCUKKEN YA DA ÇOĞU ZOR ŞARTLARDA YETİŞMİŞ VEYA OKUL TERK İNSANLARDIR!

%90’ı böyle dostlar. Herif yere 100 dolarını düşürse, o parayı alıncaya kadar daha çoğunu kazanmış olacak ama üniversite okumamış. TABULARINIZI YIKIN YANİ!

Erdoğan McKinsey Anlaşmasını İptal Etti

Şok şok! Erdoğan McKinsey Anlaşmasını İptal Etti! Konuşurken surat ifadesi de çok iyi değildi. Bakın ne demiş;

“Bütün bakan arkadaşlarıma ‘Bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız’ dedim. Hiç gerek yok, biz bize yeteriz.”

Buradan asıl dersi “ak trollerin” ve Erdoğan’ın çevresinde her dediğine he diyen yalaka ve trollerin çıkarması gerekir.

Mckinsey birkaç gün evvel gündeme geldiğinde bakın Ekonomi bakanı Berat Albayrak ne demişti:

“Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” dedi.”

Şaka bir yana burada “ciddi bir bug” vardı. Amerika’ya ve elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız diyorduk 1-2 ay evveline kadar. Şimdi ne oldu da yardım istedik Amerikan şirketlerinden? Ülkede doğru dürüst ekonomist mi kalmadı?

Adam her çeyrekte kontrol edecekti. Peki ya savunma ve istihbarati ekonomik verileri neden gösterecektik? Hangi akılla sahiden? Gizli savunma projelerimizin (zira her devletin var) ekonomik verilerini görecekti.

Heriflere bir de milyon veya milyarlarca dolar para ödeyecektik. Parayı aslında devlet değil, vergilerle halk ödeyecekti.

Bir nevi düyunu umumiye idi. O da borçlarımızı ödeyebilmemiz için DIŞ GÜÇLERCE kurulmuştu ve en başta GELİRLERİN YÜZDE YİRMİSİNE EL KOYMUŞTU. (o civar)

Şimdi ne oldu öyleyse? İki ihtimal var.

 1. Kötümser İhtimal: Halk ve muhalefetin baskılarına dayanamayıp mı iptal edilmiş olması.
 2. İyimser İhtimal: Dış baskılara karşı konulamadığı için gündeme getirilmesi ve baskı kuranlara halkın tepkisinin bahane gösterilmesi ile anlaşmanın iptali

Hangisi bilemem. Peki ya iptal edilmeseydi işin ucu nereye giderdi? Cevabını mert adaş’tan alalım:

Siyasi baskılar kasten anlaşma iptali için mi yapıldı yoksa bilemem ama vatana millete hayırlı olsun. Kış ayları zor geçecek. Her ne kadar Berat Albayrak “zor dönemi geride bıraktığımızı” söylese de.

Ayrıca bu anlaşma gündeme gelince Oda TV hükümetin içerisinde ciddi tepki (kendi destekçilerinden) aldığını ve anlaşmanın iptal edilebileceğini yazmıştı. Doğru bilgi sızdırmışlar anlaşılan.

5 Dakikada McKinsey Nedir?

Son 2 dakikaya özellikle dikkat edin.

Kim McKinsey Hakkında Ne Dedi?

Recep Tayyip Erdoğan: “Bütün bakan arkadaşlarıma ‘Bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız’ dedim. Hiç gerek yok, biz bize yeteriz.”

Kemal Kılıçdaroğlu: Ben 10 soru sordum yanıt veremedi ve sözleşmeyi iptal etti. Bir sorum daha var o anlaşmayı yapan damat o koltukla kalacak mı kalmayacak mı? O anlaşmayı kaç dolara attınız”

Devlet Bahçeli: Henüz konuşmadı ama şu habere bakabilirsiniz.

Meral Akşener: “Sayın Cumhurbaşkanının bu kararını çok olumlu buluyorum. Bu hizmet alımına ilk karşı çıkan siyasi parti bizdik. Dolayısıyla uyarılarımızın dikkate alınmasından memnuniyet duyuyoruz. Doğru bir iş yapılmıştır”

Berat Albayrak: Henüz ses yok 😀 Ama CB açıklama yaparken yüzü gülüyordu.

 

Bu arada dipnot: Devletler günlük plan yapmazlar. Şahsen sayın Albayrağın ekonomi bakanlığında oturması, cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmasından kat kat iyidir. Anlaşmayı yapan o olduğuna göre İngiliz lobileriyle arası hayli iyi olmalı. Öyle bir güce sahip olan birisini de bir yerde oturtmazsanız devlet içinde savaş çıkar. Tek boyutlu bakmayalım. Ha McKinsey modern düyunu umumiye olacaktı bizim için, felaketten döndük orası ayrı.