Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor Diyenlere Muhteşem 15 Öneri

Telefon şarjı çabuk bitiyor, telefonumun şarjı çabuk bitiyor hatta telefonuma şarj dayanmıyor diyen arkadaşlar! Gelin en sağlamından reçeteniz burada! Ayrıca iPhone şarjı varken kapanıyor sorununuzu da çözeceğiz. Tabi şarjı en çok giden akıllı telefon modelleri ni de konuşacağız. Hazırsak başlayalım.

Okumaya devam et Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor Diyenlere Muhteşem 15 Öneri

Arama Terimleri: lenova a1000 pili neden cabuk bitiyor

Zayıflamak için En Kaliteli ve Detaylı Rehberlerden (DEV İÇERİK)

Zayıflamak hakkında DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI burada yıkıyoruz! Zayıflamak isteyen kıymetli arkadaşlarımızı buraya alalım. Zayıflamak için ne yapmam lazım mı diyorsunuz yoksa? Bu yazımızda sizler için “zayıflamanın yolları”nı derledik. Çeşitli sayfalardaki çeşitli bilim insanlarının, araştırmacıların yazdığı şeyleri sizin için derlemiş durumdayız. Hazırsanız başlayalım zira İnternet’teki en detaylı listelerden “birisini” derledik.

Okumaya devam et Zayıflamak için En Kaliteli ve Detaylı Rehberlerden (DEV İÇERİK)

Üniversite Hazırlık İçin Öneriler (Hiçbir Yerde Olmayan Anlatım)

Üniversite hazırlık sürecinde bir şeylerin yolunda olmadığını mı düşünüyorsunuz? Veya çoğunluk gibi netlerinizin yeterince yüksek olmadığını… Daha da ileriye gidersek “şimdiden” mezuna kalmayı mı hedefliyorsunuz, yani başka bir deyişle şimdiden pes mi etmek istiyorsunuz? Gelin bakalım bu sefer üniversite hazırlık konusunu ele alalım.

 

Farklı Bir Anlatımla Üniversite Hazırlık Süreci

Adım – 1: Zorsa Herkese Zor, Niye Pes Ediyorsun Corç?

Hem TYT hem AYT için söylüyorum bunu. Zor diye bırakıyorlar, hele hele ilk başta Türkçe ile başladı isen ve paragraflar zor geldi ise moralin bozuluyor demi? Lan! Zorsa herkese zor, ayrıca orta düzey çalışan bir üniversite hazırlık öğrencisi isen zor soruları yapma yani kolaylıkla çoğu kişiyi eleme potansiyelin var demektir. Zorlukları avantaja çevir yani.

AYT’si iyi olan arkadaşlar da bilirler, AYT’deki o sorulara ilk başta bakarsın, “bunu yapamam, bu nasıl bir fantezi soru be” dersin, sonra uğraşırsın bir bakmışsın olmuş. Yani kendini küçük görme, şu videodaki dinamo taşı neden sen olmayasın?

Üniversiteye Hazırlık Öğrencileri Pes Etmeyin
Üniversite Hazırlık Öğrencileri Pes Etmeyin

Güncel ve çok hoş bir örnek bu. Adam modüler aritmetik sorusunu zaten 3 saat süre var diye tek tek saymış ve doğru da yapmış. Sonuçta üşengeç herkesi elemiş 😀 1 soru 1 sorudur.

Adım – 2: Sınavı İyi Tanıyın ve Buglarını Bulun (Üniversite Hazırlık)

Saçma mı geldi? Bilakis son derece mantıklı! Nasıl mı? Şöyle efendim, TYT veya eski adıyla YGS bilgisayarda oynadığınız strateji oyunları gibidir. Yani anlama kabiliyeti, yorumlama yeteneği, strateji kurabilme yeteneği olan hızlı ve dikkatli bireyler yaparlar. AYT veya eski adıyla LYS ise inek öğrencileri seçmek içindir, çalışan (son yıllardır aynı zaman da yorumlayan) bireyleri seçmek için yapılır. (bence) Bakın hocalara geldik’in onur hocası güzel özetlemiş;

Üniversite Hazırlık TYT-AYT
Üniversite Hazırlık TYT-AYT
 • Ben biraz daha halk diliyle bir şey daha diyeyim. Hani az bir süre veriliyor, rehine kurtarma görevi yapacaksınız, bir yeri ele geçireceksiniz falan öyle düşünün. Bilgisayar oyunlarında uygulayacağınız stratejiyi buraya uyarlayacaksınız yani. (Bunu detaylı merak edenleri şuraya alalım)
 • AYT’de ise yine saldırı yapacaksınız ama hız tek başına yeterli değil, saldıracağınız yer süper tehçizatlarla korunuyor. Böyle düşünün. Bazı taşlar oturmaya başladı de mi? Devam edelim üniversite hazırlık adaylarının korkulu rüyası olan paragraflarla…

Adım – 3: Paragraf Taarruzu (Üniversite Hazırlık)

Üniversiteye hazırlık sürecinde bir çok kişinin özellikle biz sayısalcıların baş belası ama yapınca da muhteşem öne atan sorular bunlar. Çoğu kişinin (birçok başarılı öğrencinin bile) mantığı şu şekilde işler:

“(Paragrafa bakar), uzun bu, demek ki vakit kaybedeceğim, geç bunu, aa bu kısaymış bunu çözeyim, (okudu, ama anlamak için okumadığı için soru güme gitti)”

Sonuç olarak en düşük netler Türkçe oluyor. Sorunsa bizde oluyor yine. Adamlar da bizi elemek için tabi ki paragrafları kullanıyor. Bakın;

Üniversite Hazırlık - Paragraf
Üniversite Hazırlık – Paragraf

Okumanın da kendine has teknikleri vardır bu arada. Ha diyeceksiniz paragraflarla neyi ölçüyorlar, ahanda şunları ölçüyorlar:

 • Objektiflik: Paragrafı kendi düşüncenle çözersen yanlış çıkıyor ya ondan.
 • Dikkat: Paragrafın ortasında kafan dağılır, anlamazın boş yere okumuş olursun ya hani, o hesap.
 • İnce Zeka: Hani iki şık arasında kalırsınız genellikle, A seçersiniz C çıkar, o hesap.
 • Okuduğunu Anlama Becerisi: Açıklamıyorum bile.
 • Çok Boyutlu Düşünme Becerisi: Yorumlamak işte, bir cümle verir hangisine en yakındır anlamca diye sorar ya o sorularda da bunu sorgularlar.

Yani paşam paragraf soruları en kaliteli sorular ve en güzel eleyici sorular. Gereksiz görmeyin. Ölçtüğü başka şeyler de var da neyse… Hız gibi.

Adım – 4: Üniversite Hazırlık Adayları ve Motivasyon

Öncelikle bir konuda anlaşalım, üniversiteye hazırlık başta tüm öğrencilere temel olarak lazım olan şey disiplin! Motivasyon geçicidir, disiplin kalıcıdır. Motivasyonla 1 gün çalışırsın, disiplinle 6 gün. Tıpkı başarının sırrı yazısında belirttiğimiz gibi sevgili üniversite hazırlık adayları. Tabi ödül mekanizmasını da kullanın. Ne mi o? 3 saat ders çalışacağım, sonra 1 saat serbest, hoşuna giden şeyi yap. (Örnekler çoğaltılabilir) Ama eğlenme anlayışınız bilgisayarda CS’de global olmak veya tüm ilçenin dedikodusunu yapmak olmasın 😀

Kişiyi en güzel ödül mekanizması ve gönülden istenen hedeflere ulaşamama korkusu motive eder. Endişenin hiç olmaması kötüdür, sizi tembel yapar; çok endişe de kötüdür, sınavı yapamazsınız. Dengesi idealdir!

Mesela üniversite hazırlık sürecinde testi çözdünüz, kontrol ediyorsunuz tüm teste baktınız, tik falan attınız işte, baktınız hepsi doğru. O anki mutluluk gerçek zevktir işte. BİR ŞEYLER BAŞARMANIN VERDİĞİ MUTLULUK! Sahte mutluluklar değil. (Bakınız: Sahte Mutluluklar)

Üniversiteye Hazırlık Pes Etme Asla
Üniversite Hazırlık Sürecinde Pes Etme Asla

Bu arada sitemizde de “kalitelisinden” motivasyon videoları ve kendi yazdığımız argolu ve kat kat etkili motivasyon yazıları mevcuttur.

Adım – 5: Üniversite Hazırlık Karışık Taktikler

 • Doğru kaynaklar kullanın. Üniversite hazırlık ta en önemli aşamalardan birisidir bu. Kaynağın içinde hem eski tarz, hem de yeni tarz sorular olsun. Eski tarz sorular konuyu öğretir, yeni tarz sorular ise hem bilginizi hem de zihinsel niteliklerinizi ölçer. Mesela matematik için 3-4-5 ve acil yayınlarını adam akıllı “ANLAYARAK” çözen üniversite hazırlık öğrencisinin fule yakın yapması gerekir.
 • Çoğu kişi ilkbaharda bırakıyor üniversite hazırlık çalışmalarını veya ciddi oranda azaltıyor çalışmaları. Son düzlük orasıdır, abanın, ölün ama dönmeyin. Size engel olmak isteyen çıkarsa da alayının ta… 😀 yani durmayın, sınavdan sonra onlar tutuşurken siz başarmış halde ailenizle, arkadaşlarınızla, sevgilinizle falan eğleniyor olursunuz.
 • Bilen insanlardan sınav taktikleri isteyin. Mesela ben bir tane vereyim, bir sözel bir sayısal diye gidin ki beyniniz dinlene dinlene gitsin sevgili üniversite hazırlık adayları.
 • Üniversite hazırlığın yanı sıra sınav sistemini de iyi öğrenin. Ne alaka derseniz mesela 1 sosyal sorusunun 1 matematik sorusundan daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? 😀 (en azından ben öyle biliyorum)
SYM TYT AYT 300x123 - Üniversite Hazırlık İçin Öneriler (Hiçbir Yerde Olmayan Anlatım)
Mesaj ince 😀 (üniversite hazırlık)
 • Sınav bitti, kafanızda hedef yok. Üniversiteleri falan bilmiyorsunuz, DIMDIZLAK KALDINIZ! Bunu yaşamamak için doğru meslek seçiminin önemini iyi kavrayın ve bir yandan araştırmalar yapın. Olay sadece üniversite hazırlık tan ibaret değil, GELECEĞİNİZİ ÇİZECEKSİNİZ!
 • Öz eleştiri yapın, içinizdeki o sese kulak verin, bırakın sizi yerden yere vursun.
Öz eleştirinin önemi
Üniversite hazırlık başta her alanda öz eleştirinin önemi büyük tabi 😀

Adım – 6: Üniversite Hazırlık ta Biyolojik Olarak Sağlam Ol

Sadece üniversite hazırlık adaylarının değil; herkesin ortak sorunları, yorgunum, halim yok, uyusam da dinlenemiyorum, bitkinim, kafam almıyor, beynim yanıyor cart curt. Bunların çözümleri için şu yazılarıma özellikle göz atabilirsiniz:

1) Sürekli Yorgun Hissediyorum – %99 Kesin Çözüm (üniversite hazırlık adayları ez azından bunu mutlaka okusunlar)

2) İleri Düzey Ağır Metal Detoksu (İnternette Bizden Detaylısı Yok İddalıyız)

3) Mineral Eksikliği ve Hastalıklar

Adım – 7: Her Şey Sınav Anında Bitiyor Unutma

Her şey sınav anında bitiyor sevgili üniversite hazırlık adayı! Bunu unutma. Senden daha az zeki, senden tembel birisi sırf sınavda daha sağlıklı beslendiği, daha doğru uyuduğu, daha motive olduğu için seni geçebilir bunu unutma. Ayrıca sınavdan birkaç gün önce telefonu neyi kapat dış dünya ile TÜM BAĞINI kes bence!

SINAV MASASINA OLMAZSA MEZUNA BIRAKACAĞIM RAHATLIĞIYLA OTURUN! Gerekirse mezuna bırakın SİZİN HAYATINIZ SİZİN KARARINIZ; sizin için değerli olanlar hariç kalan insanları takmayın. He deyin geçin. 😀 Doğru iş ve güzel kazanç önemli zira her gün lanet okuyarak sevmediğiniz, istemediğiniz, size ait olmayan bir hayatı yaşamak istemezsiniz. (kabul et güzel cümle oldu)

2018 TYT AYT

SINAV ANINDA ASLA STRES YAPMAYIN, üniversite hazırlık için sene boyu çalıştınız ve SINAV ZORSA HERKESE ZOR VE ZOR OLMASI DAHA AVANTAJLI ÇÜNKÜ ÇOĞU KİŞİ PES EDECEK AMA SİZ BUNU OKUDUĞUNUZ İÇİN STRES YAPMAYIP ALAYININ ÖNÜNE GEÇEBİLECEKSİNİZ! (hadi gene iyisiniz haa)

Üniversiteye Hazırlık En Kötü An Budur
Üniversiteye Hazırlık ta En Kötü An Budur

Ben sınavdan önce 15-20 kez aynı kitapçık numarasını kontrol etmiştim garip bir heyecan korku karması hisle. Sene boyu üniversite hazırlık çalışmaları yaptınız, kendinize hakim olun, çünkü o an harbiden farklı. Olmazsa dünyanın sonu değil de mi mantalitesi ile gitmezseniz ORADA KAYBEDEBİLİRSİNİZ! Son olarak;

Sonuç Olarak:


“Sınav Her Şey Değildir, Üniversite Diploması Sadece Bir Artı Puandır. Asıl olan KENDİNİZİ NE KADAR GELİŞTİRDİĞİNİZDİR!”


Bunları yapmazsanız sene sonunda size “Ln(din) qardeşh zaa xDe” gibi 10. kalite espriler yapabilirler 😀 (tamam şakaydı bu)

Eğer yazıyı beğendiyseniz; bize destek olmak için yazıdaki reklamlardan birisine bir kez tıklayabilirsiniz 😀

Daha nice şeyler var ama onları yazsak 20-30 bölüm seri çıkar. Üniversite sınavı bitince onları da inşallah yazarız 😀

Hadi kolay gelsin üniversite hazırlık adayları. Unutmayın;

Sonuç Olarak
Sonuç Olarak

Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Mercedes OM626 D16 SCR motoru (Renault R9M Engine), common rail direkt enjeksiyonlu ve turboşarjlı yepyeni dört silindirli sıralı Mercedes dizel motordur. Motor, her biri 1.6 litre deplasmana sahip iki güç seviyesinde (85 ve 100 kW) mevcuttur. Bu motor Daimler ve Renault / Nissan arasındaki ortaklığın sonucudur. Bu, Renault-R9M 1.6 dCi motorunun Mercedes-Benz spesifikasyonlarına uygun modifikasyonları ile eşdeğerdir. Bu motor, ilk olarak C-Serisi W205’i Eylül 2014’ten, ardından da diğer modeller için donattı. Bu motorlar Fransa’da, Cléon (Seine denizcilik) alanında üretilmektedir. Renault’un mevcut 1.6 Dci olarak bilinen motorunun Mercedes mühendislerinde elden geçirilmiş güçlü bir versiyonudur. 111 CDI Vitolarda da bu motor kullanılmaktadır.

4-cylindres Mercedes OM626
4-cylindres Mercedes OM626

Mercedes OM626 Motorunun Temel Özelliklerine Genel Bakış:

• Çift kütleli volan
• Değişken yağ pompası
• Silindir başına iki emme ve egzoz valfi
• Zamanlama zincirine göre eksantrik mili
• Değişken geometri türbini ile Turboşarj (VTG)
• İki kademeli, su soğutmalı egzoz gazı devridaimi
• Optimize edilmiş motor hararet yönetim.
• ECO Start / Stop işlevi

caracteristiques moteur 20160606 1423 300x261 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

C Sınıfı W205‘in Motor Özellikleri

Mercedes OM626 Motor Görünümleri

vue-de-dessus Mercedes OM626
vue-de-dessus Mercedes OM626

Motorun üstten görünüşü

B2 / 5 Masif sıcak hava kütlesi debimetre
B6 / 1 Hall sensörü eksantrik mili
B28 / 11 Hava filtresinden sonra basınç sensörü
R39 / 1 Isıtma Elemanı Tasfiye Hattı
Y88 Basınç Dönüştürücü Kapatma Valfı Soğutma Suyu Termostatı

vue-arriere Mercedes OM626
vue-arriere Mercedes OM626


Mercedes OM626 Motorun sol görünümü

B4 / 32 Yükseltilmiş hava basıncı ve sıcaklık sensörü
B11 / 4 Soğutucu sıcaklık sensörü
G2 Alternatör
M1 Starter
M16 / 6 gaz aktüatör
M55 Servo motor kesilmiş giriş kanalı
S43 / 1 Yağ basınç anahtarı

Mercedes OM626 Engine
Mercedes OM626 Motor


Mercedes OM626 Motorun sağdan görünümü

B16 / 14 Düşük basınçlı egzoz devridaim sıcaklığı sensörü
B19 / 7 Katalizör ön sıcaklık sensörü
B19 / 9 Dizel partikül filtresi ön sıcaklık sensörü
B19 / 11 Turbo ön sıcaklık sensörü
B28 / 8 Fark basınç sensörü dizel partikül filtresi
B60 Egzoz basınç sensörü
Katalizörden önce G3 / 2 Lambda sensörü
Y27 / 7 Düşük Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı
Y31 / 5 Boost basıncını düzenleyen basınç dönüştürücü

vue de droite 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi
Mercedes OM626 Motorun arkadan görünüşü

B4 / 7 Yakıt basınç sensörü
B16 / 10 Yüksek basınçlı egzoz gazı devridaim sıcaklığı sensörü
B70 Krank Mili Hall Sensörü
Y27 / 8 Yüksek Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı


vue dessous 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi
Mercedes OM626 Motorun alttan görünümü

S43 Yağ seviye anahtarı

W205 C Serisi Mekanik Bölüm ve Teknik Bilgiler

carter d huile 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Mercedes OM626 motorunda gri dökme demir karter vardır.
Silindirler arasındaki havalandırma delikleri dökme demir içine dahil edilmiştir. Çok sayıda çapraz ve uzunlamasına takviye sayesinde, çok yüksek bir sertliğe sahiptir.

İki parçalı motor yağı karteri, bir alüminyum alaşımdan yapılmıştır. Yağ karterinin kaburgası, ses radyasyonunu azaltmak ve yardımcı elemanların vidalanması için gerekli direnci garantilemek üzere tasarlanmıştır.


Yağ seviyesi anahtarı ve motor yağı tavasının içindeki motor yağı seviyeleri bir giriş ve çıkışlar üzerinden dengelenir. Şamandıra yağ seviyesine göre saptırılmıştır. Motor yağı seviyesi “Min” in altına düştüğünde saz kontağı açılır ve motor yağı seviyesi “Min” değerinin üzerindeyken halka mıknatıslarının manyetik alanı tarafından kapatılır.

carter-moteur
carter-moteur Mercedes OM626

Aynakol – Genel & Mercedes OM626

Kullanılan çelik pistonlar özel kazıyıcı halkalara sahiptir. Bu kazıyıcı segmentler, u şekilli bir şekle sahiptir ve bu nedenle çok esnektir. Bu esneklik, segmentlerin, sıcaklık ve basınç etkisi altında üretilen silindir yüzeyindeki bozulmalara uyum sağlamasına olanak tanır. Sürtünme daha sonra azalır ve enerji gereksinimi azalır.

1 Piston
2 Karşı Ağırlık
3 Krank
4 Krank kasnağı

embiellage
embiellage Mercedes OM626

Silindir kapağı alüminyum alaşımdan yapılmıştır. İki tepe kamı, iki giriş valfini ve her silindirde iki egzoz valfini çalıştırır.
Bu ıslak gömlek termal olarak gerilmeli alanların sürekli soğutulmasını sağlar.

Mercedes OM626
culasse Mercedes OM626

 

Mercedes OM 626 Kayış/Zincir Sistemi

Krank mili her araç olduğu gibi, soğutma sıvısı pompasını (devirdaym), alternatör ve soğutma kompresörünü çalıştırır.
Bu sistem bir otomatik kayış gergisi ile gerdirilen bir 7-oluklu V-kayışı ile sağlanır.

courroie Mercedes OM626
courroie Mercedes OM626

1 Krank kasnağı
2 Soğutucu pompası
3 Saptırma kasnağı
4 Kayışlı gergi
A9 Soğutucu kompresör
G2 Alternatör

Mercedes OM626 Zincir sürücü

Krank mili, egzoz eksantrik milinin pinyonunu bir burç zinciri ile döndürür. Emme eksantrik milini döndüren bir başka dişli, egzoz eksantrik mili üzerine monte edilir. Bir makaralı zincir ayrıca motor yağı pompasını da döndürür.
Bu sistem, bakım gerektirmeyen burç zincirinden, bakım gerektirmeyen silindir zincirinden, sürgülü raydan ve gergi kılavuzundan oluşur. Bir hidrolik zincir gerici, burç zincirini gerici kılavuzuna doğru çevirir.

chaine Mercedes OM626
chaine Mercedes OM626

w205 Mercedes OM626 / R9M Zincir Sistemi

Egzoz eksantrik mili burçları ile 1 Zincir dişlisi
2 Emme eksantrik mili dişlisi
3 Hidrolik zincir gerdiricisi
4 Eksantrik mili burç zinciri
5 diş eksantrik mili ile zincir
6 Krank mili dişlisi
7 Makaralı Zincir Motor Yağı Pompası
8 Motor yağ pompası
9 Gergi Kılavuzu

 

W205 C Serisi Motor Gücünün Dağılımı

Valfler, eksantrik milleri tarafından silindir sallayıcıları ve hidrolik iticiler vasıtasıyla harekete geçirilir.
Egzoz eksantrik mili krank mili tarafından bir çalı zinciri vasıtasıyla döndürlür. Egzoz eksantrik mili, emme eksantrik milini, iki eksantrik mili ile geçen pinyonlardan geçirir.

Mercedes OM626 distribution
Mercedes OM626 distribution

1 Emme eksantrik mili
2 Egzoz eksantrik mili
3 Giriş valfleri
4 Egzoz valfleri
5 Hidrolik pistonlar

Mercedes OM626 Ön ısıtma sistemi

Ön ısıtma sistemi aşağıdaki bileşenlerden oluşur:
• CDI Hesaplayıcısı
• Ön ısıtmanın son aşaması
• Kızdırma bujileri

Kızdırma bujileri bir ön ön ısıtma aşaması vasıtasıyla bilgisayar CDI’sı tarafından kontrol edilir. Son ön ısıtma aşaması, teşhis verilerini doğrudan CDI hesap makinesine gönderir.

Ön ısıtma son aşaması

Kızdırma bujilerinin denenmesi, gereken ön ısıtma gücüne göre değişir.

Mercedes OM626 Kızdırma bujileri

Kızdırma bujileri doğrudan ön ısıtma aşaması tarafından kontrol edilir. Kontrole bağlı olarak, kızdırma bujileri yaklaşık 1000 ° C’lik bir sıcaklığa ulaşabilir

Mercedes OM626 prechauffage
Mercedes OM626 prechauffage

Ön ısıtma sisteminin şematik gösterimi

1 Ön ısıtma, teşhisin son aşaması
2 Final Aşama Ön Isıtma Kontrolü
3 Kızdırma bujileri, sipariş
N3 / 9 Hesap Makinesi CDI
N14 / 3 Ön ısıtmanın son aşaması
R9 Bujiler

Mercedes OM626 Harikası (Renault Energy) Hava Sirkilasyonu ile yanma (Swirl)

Aşağıdaki rotasyon, karışımın oluşumunu ve yanmanın verimliliğini artırır. Havayı sirküle eden vana CDI makinası tarasından kontrol edilir.

Her bir silindir için emme manifoldunda iki ayrı giriş kanalı, doldurma kanalı ve türbülans kanalı bulunur. Doldurma kanalı, giriş kanalı kesme servo motorunun içindeki bir kapak ile kapatılabilir. Sonuç olarak, sadece akış hızını ve havanın dönmesini arttıran silindir dolumu için sadece türbülans kanalları mevcut kalır.

turbulence Mercedes OM626
turbulence Mercedes OM626

Değişken türbülans kontrolünün şematik gösterimi

1 adet dolum kanalı
2 türbülans kanalı
3 kabul kanalı
4 egzoz kanalı
M16 / 6 gaz aktüatör
M55 Servo motor kesilmiş giriş kanalı
Bir giriş hava giriş kanalı
B Hava girişi türbülans kanalı

Emme kanalını kapatmak için servo motor

Giriş kanalı kesme servo motoru doğrudan gaz kelebeği ayar elemanına monte edilir. Genişlik modülasyonlu bir darbe sinyali kullanılarak CDI bilgisayar tarafından kontrol edilir.

coupure-du-canal-d-admission
coupure canal admission Mercedes OM626

Giriş kanalını kesmek

1 türbülans kanalı
2 kanal doldurma
3 Reversing deklanşör giriş kanalı kesildi
M16 / 6 gaz aktüatör
M55 Servo motor kesilmiş giriş kanalı

Mercedes OM626 Aşırı Besleme Turbo

Kullanılan turboşarj değişken geometrili bir türbine sahiptir. Kılavuz kanatları, akışı teşvik eden S şeklinde bir tasarıma sahiptir. Bu kompakt yapı, önemli ölçüde aşırı besleme sağlayan düşük ısı ve akış kayıpları üretir.

Turboşarj esasen üç setten oluşur:
• Türbin çarkı
• Kompresör
• Yatak muhafazası

Kompresörde, filtrelenmiş hava kompresör çarkının dönüşü ile çekilir ve hızlandırılır. Kompresör tekerleği muhafazasının spiralinde, hava hızı yavaşlar, bu da basıncı arttırır. Tahrik, kompresör çarkının ve türbin çarkının monte edildiği kompresör şaftı tarafından sağlanır. Türbin çarkı, türbin çarkı yuvasına giren egzoz gazları tarafından tahrik edilir. Egzoz gazı daha sonra yüksek bir basınç seviyesinden daha düşük bir basınç seviyesine bırakılır.

Dönüştürülmüş enerji, yani türbinin tahrik gücü ve bu sayede kompresörün çalışması ve hızı, ayarlanabilir kılavuz kanatların ayarlanmasıyla düzenlenebilir.
Süperşarj basıncını arttırmak için kılavuz kanatları “kapalı” dır, bu da kılavuz kanatçıklar arasındaki geçiş bölümünün azaldığı anlamına gelir. Basınç daha sonra türbin çarkının yukarı akışında artar ve egzoz gazlarının daha büyük bir enerjisi uygulanır.

Takviye basıncını azaltmak için kılavuz kanatları “açık” dır, bu da kılavuz kanatçıklar arasındaki geçiş bölümünün arttırıldığı anlamına gelir. Basınç daha sonra türbin çarkının yukarı akışını azaltır ve egzoz gazının daha düşük bir enerjisi uygulanır.

Aşırı besleme nedeniyle, motor torkunun ve motor gücünün artması sonucu silindirlerin dolum oranı iyileştirilmiştir.

Mercedes OM626 Takviye basıncının düzenlenmesi

Süper şarj basıncının düzenlenmesi, bir elektropnömatik basınç konvertörü tarafından kontrol edilen bir vakum kapsülü vasıtasıyla elektropnömatik yöntemle gerçekleştirilir. Bu basınç dönüştürücü, bir haritaya göre hesaplayıcı CDI tarafından kontrol edilir.

Bu amaçla, CDI hesaplayıcısı aşağıdaki sensörlerin sinyallerini analiz eder:

• Soğutma sıvısı sıcaklık sensörü
• Hava basıncını ve sıcaklık vericisini artırın
• Egzoz basınç sensörü
• Sıcak hava kütle akış ölçer
• Krank Mili Hall Sensörü
• Atmosferik basınç sensörü (CDI hesaplayıcısına entegredir)

Turboşarjın aşırı şarj olmasını önlemek için egzoz sıcaklığı ve basıncı sürekli olarak izlenir. Termal veya mekanik aşırı yüklenme riski varsa, CDI bilgisayarı tarafından takviye basıncı azaltılır.

schema-recyclage Mercedes OM626
schema recyclage Mercedes OM626

Mercedes OM626 Aşırı Besleme Kontrol Şeması

B2 / 5 Masif sıcak hava kütlesi debimetre
B4 / 32 Yükseltilmiş hava basıncı ve sıcaklık sensörü
B11 / 4 Soğutucu sıcaklık sensörü
B19 / 11 Turboşarj ön sıcaklık sensörü
B28 / 11 Hava filtresinden sonra basınç sensörü
B60 Egzoz basınç sensörü
B70 Krank Mili Hall Sensörü
N3 / 9 Hesap Makinesi CDI
Y31 / 5 Boost basıncını düzenleyen basınç dönüştürücü
Y76 Yakıt enjektörleri
1 turboşarj ön sıcaklık sensörü, sinyal
2 Yakıt enjektörleri, sipariş
3 Soğutucu sıcaklık sensörü, sinyal
4 Motor devri, sinyal
5 Hava filtresinden sonra basınç sensörü, sinyal
6 Şarj hava basıncı ve sıcaklık sensörü, sinyal
7 Egzoz basınç sensörü, sinyal
8 Basınç dönüştürücü düzenleyen basınç dönüştürücü, kontrol
9 Kütle Akış Hava Akış Ölçer, Sinyal

Mercedes OM626 Yakıt ön ısıtma

Yakıt ön ısıtma – genel

Düşük dış ortam sıcaklıklarında yakıt akışkanlığını sağlamak için, yakıt filtresi üzerine bir ısıtma elemanı monte edilir. Yakıt filtresinin ısıtma elemanı doğrudan CDI bilgisayarı tarafından kontrol edilir.

Mercedes OM626 filtre-a-carburant
Mercedes OM626 filtre-a-carburant

Mercedes OM626 Isıtma elemanı ile yakıt filtresi

B50 Yakıt sıcaklık sensörü R54 / 1 Isıtma elemanı yakıt filtresi

 

Mercedes OM626 Yakıt kaynağı

Mercedes OM626 circuit-de-carburant
Mercedes OM626 circuit-de-carburant

Yakıt sistemi – şematik gösterimi

19 Yüksek basınçlı yakıt pompası
B4 / 6 Yüksek basınç yakıt basınç sensörü
B4 / 7 Yakıt basınç sensörü
B50 Yakıt sıcaklık sensörü
M3 Yakıt pompası
R54 / 1 Isıtma elemanı yakıt filtresi
Y76 Yakıt enjektörleri
Y94 Akış Kontrol Vanası
Bir yakıt temizlenmemiş
B Yakıt ısıtılmış, temizlenmiş
C Sıkıştırılmış yakıt (yüksek basınç)
D Yakıt dönüşü

Mercedes OM626 Yakıt pompasının kontrolü

Yakıt pompası, darbe genişliği modülasyonlu bir sinyal kullanarak yakıt pompası bilgisayarı tarafından tahrik edilir.
Bu pilot, bilgisayar CDI’sından gelen bir talep, yakıt pompası bilgisayarına CAN aktarımına ulaştığında gerçekleştirilir.

Yakıt basıncı yakıt basınç sensörü tarafından algılanır. Yakıt pompası hesaplayıcısı, “gerçek yakıt basıncı” ile “teorik yakıt basıncını” karşılaştırır ve yakıt pompasını buna göre etkinleştirir. Motorun ihtiyacına bağlı olarak basınç 4 veya 5 bar’a indirilir.

Yakıt güvenliği kapatma

Yol güvenliğini ve yolcu güvenliğini sağlamak için yakıt beslemesinin emniyetli bir şekilde kapatılması gerçekleştirilir. CDI hesaplayıcısı, aşağıdaki koşullar altında yakıt emniyetini kapatmayı etkinleştirir:

• Motor devri sinyali yok
• Bir kaza sinyalinin varlığı

Yakıt kaynağı

Yakıt pompası, yakıtı stabilizasyon kabından bir filtreden geçirir ve yakıt filtresinden yüksek basınçlı yakıt pompasına iletir.

Düşük basınçlı yakıt sistemi

Düşük basınçlı yakıt sistemi aşağıdaki bileşenlerden oluşur:
• Yakıt deposu
• Yakıt pompası
• Yakıt hatları
• Isıtma elemanlı yakıt filtresi
• Yakıt sıcaklık sensörü
• Yakıt basınç sensörü


Yüksek Basınçlı Yakıt Sistemi

Yüksek basınçlı yakıt sistemi aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

• Yüksek basınçlı yakıt pompası
• Ray
• Yüksek basınç hatları
• Yüksek basınçlı yakıt basınç sensörü
• Yakıt enjektörleri
• Akış kontrol vanası

Raydan yakıt, yüksek basınç hatları üzerinden yakıt enjektörlerine ulaşır. Yakıt enjektörleri ince toz haline getirilmiş yakıtı yanma odasına enjekte eder.

Karakteristik eğriye bağlı olarak, CDI hesaplayıcısı karşılık gelen çalışma durumu için silindir-silindir enjeksiyon oranını hesaplar. Enjeksiyon oranı, yakıt rayındaki yakıt basıncına ve yakıt enjektörü kontrol süresine bağlıdır. Yakıt rayındaki yakıt basıncı, akış kontrol valfı tarafından kontrol edilir.

Yakıt rayındaki gerçek yakıt basıncı, yüksek basınç yakıt basınç sensörü tarafından algılanır ve akış kontrol vanası tarafından en fazla 1600 bar ile sınırlandırılır. Bu iki bilgi CDI hesaplayıcı tarafından kalıcı olarak kaydedilir.

carburant haute pression 20160606 1559 300x214 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Yüksek basınçlı yakıt sistemi

19 Yüksek basınçlı yakıt pompası
B4 / 6 Yüksek basınç yakıt basınç sensörü
Y76 Yakıt enjektörleri
Y94 Akış Kontrol Vanası

gestion thermique 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Yakıt beslemesinin işlevsel diyagramı

B4 / 6 Yüksek basınç yakıt basınç sensörü
B4 / 7 Yakıt basınç sensörü
B37 Gaz pedalı sensörü
B50 Yakıt sıcaklık sensörü
M3 Yakıt pompası
N3 / 9 Hesap Makinesi CDI
N118 Yakıt Pompası Hesaplayıcısı
R54 / 1 Isıtma elemanı yakıt filtresi
Y76 Yakıt enjektörleri
Y94 Akış Kontrol Vanası
CAN C1 CAN iletimi

1 Yakıt enjektörleri, sipariş
2 Gaz pedalı sensörü, sinyal
3 Akış kontrol vanası, kontrol
4 Yakıt sıcaklığı, sinyal
5 Isıtma elemanı yakıt filtresi, kontrol
6 Yakıt basıncı, sinyal
7 Yakıt basıncı, sinyal
8 Yakıt pompası, teorik basınç talebi

Enjeksiyon yönetmeliği

OM626 motorunda, Bosch’un CR41 elektronik motor yönetimi, common rail enjeksiyon sistemini yönetmek için kullanılır. Motor yönetimi, aşağıdaki sensörlere ve sinyallere göre enjeksiyon süresini ve yakıt basıncını hesaplar:

• Sıcak hava kütle akış ölçer
• Emme havası sıcaklık sensörü
• Yüksek basınçlı yakıt basınç sensörü
• Hava basıncını ve sıcaklık vericisini artırın
• Hall sensörü eksantrik mili
• Soğutma sıvısı sıcaklık sensörü
• Şarj havası sıcaklık sensörü
• Hava filtresinden sonra basınç sensörü
• Gaz pedalı sensörü
• Yakıt sıcaklık sensörü
• Krank Mili Hall Sensörü
• Lambda sondası
• Dizel partikül filtresi ön sıcaklık sensörü
• Turboşarj ön sıcaklık sensörü
• Dizel partikül filtresinin diferansiyel basınç sensörü
• Atmosferik basınç sensörü (CDI hesaplayıcısına entegredir)

Enjeksiyon kontrolü aşağıdaki alt fonksiyonlara sahiptir:

• Ön enjeksiyon
• Ana enjeksiyon
• Enjeksiyon sonrası

 

Mercedes Enjeksiyon sistemi

regulation d injection 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Enjeksiyon kontrolünün blok diyagramı

B2 / 5 Masif sıcak hava kütlesi debimetre
B4 / 32 Yükseltilmiş hava basıncı ve sıcaklık sensörü
B4 / 6 Yüksek basınç yakıt basınç sensörü
B6 / 1 Hall sensörü eksantrik mili
B11 / 4 Soğutucu sıcaklık sensörü
B19 / 9 Dizel partikül filtresi ön sıcaklık sensörü
B19 / 11 Turboşarj ön sıcaklık sensörü
B28 / 11 Hava filtresinden sonra basınç sensörü
B37 Gaz pedalı sensörü
B50 Yakıt sıcaklık sensörü
B70 Krank Mili Hall Sensörü
G3 / 2 Lambda prob
M16 / 6 gaz aktüatör
N3 / 9 Hesap Makinesi CDI
Y76 Yakıt enjektörleri
Y94 Akış Kontrol Vanası

1 Hall sensörü eksantrik mili, sinyal
2 Lambda sondası, sinyal
3 turboşarj ön sıcaklık sensörü, sinyal
4 Dizel parçacık filtresi ön sıcaklık sensörü, sinyal
5 Yakıt enjektörleri, sipariş
6 Gaz pedalı sensörü, sinyal
7 Soğutucu sıcaklık sensörü, sinyal
8 Motor devri, sinyal
9 Şarj hava sıcaklığı sensörü, sinyal
10 Yakıt sıcaklığı, sinyal
11 gaz aktüatör, sinyal
12 gaz aktüatör, kontrol
13 Akış kontrol vanası, kontrol
14 Emme hava sıcaklık sensörü, sinyal
15 Hava filtresinden sonra basınç sensörü, sinyal
16 Yakıt basıncı, sinyal

Egzoz geri dönüşümü (EGR Valfi)

recyclage 300x200 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Egzoz gazı geri dönüşümü, şematik gösterimi

1 Şarj havası soğutucusu
50 turboşarj
B2 / 5 Masif sıcak hava kütlesi debimetre
M16 / 6 gaz aktüatör
M16 / 57 Egzoz kapağı aktüatörü
M55 Servo motor kesilmiş giriş kanalı
Y27 / 7 Düşük Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı
Y27 / 8 Yüksek Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı
Giriş havası
B Egzoz
C Yüksek basınçlı egzoz gazı geri dönüşümü
D Düşük basınçlı egzozun geri dönüşümü

Egzoz Geri Dönüşümü – Genel

Egzoz gazı geri dönüşümü, egzoz gazlarındaki nitrojen oksit (NOx) içeriğini aşağıdaki işlemlerle azaltır:
• Yanma odasında oksijen konsantrasyonunun azaltılması
• Yanma sıcaklığının azaltılmasıyla yanma sıcaklığının azaltılması
• Giriş havasına göre geri dönüştürülmüş egzozun daha yüksek ısı kapasitesi ile daha düşük yanma sıcaklığı

Egzoz gazı resirkülasyonu rölanti konumundan üst kısmi yük aralığına kadar aktiftir. Geri dönüşüm oranı çeşitli değişkenlere bağlıdır:
• Motor yükü ve hızı
• Emme havası ve takviye hava sıcaklığı
• Egzoz sıcaklığı
• Egzoz basıncı
• Zaman içinde sınırlama

Yüksek basınç devresi egzoz gazı devridaimi

Giriş sinyallerinin analiz edilmesinden sonra, bilgisayar CDI bir haritalamaya göre yüksek basınçlı egzoz gazı devridaim valfini çalıştırır. Geri dönüşüm oranı değişken kontrol ile düzenlenir.

Düşük basınçlı egzoz gazı devridaim devresi

Düşük basınçlı egzoz gazı sirkülasyonu sadece 60 ° C’nin üzerinde ve rölantiden medyan kısmi yüke kadar bir sıcaklıkta aktiftir. Giriş sinyallerinin analiz edilmesinden sonra, bilgisayar CDI bir yüksek basınçlı gaz devridaim aktüatörünü bir haritalamaya göre yönlendirir.

Gaz geri dönüşüm oranları daha yüksek olduğunda, düşük basınçlı gaz devridaim ayar elemanı tamamen açıksa, egzoz gazı kapağının aktüatörü ek olarak kısmen kapanır. Geri dönüşüm oranı değişken kontrol ile düzenlenir. Ek olarak, temizlenen egzoz gazları, egzoz gazı geri besleme soğutucusuna yönlendirilir, düşük basınçlı gaz devridaim ayar elemanından geçer ve silindir kafasındaki karışım oluşturma borusuna ulaşır.

Yüksek basınçlı gaz devridaim ayar elemanı

Yüksek basınçlı gaz devridaim ayar elemanı, bir elektrikli servo motor tarafından açılabilen bir kontrol valfıdır. Bir Hall sensörü, kontrol vanasının konumunu belirler ve bunu bir voltaj değeri olarak iletir. Gaz devridaim aktivatörünün açılması ve kapanması CDI bilgisayarındaki bir yük kontrolünden geçer. Akım yokluğunda, gaz devridaim ayar elemanı kapalıdır.

Yüksek basınçlı gaz devridaim ayar elemanı, daha fazla soğutma veya temizleme yapmadan, egzoz manifoldu ve motor emme manifoldu arasında doğrudan gaz devridaimine izin verir. Egzoz gazının yüksek basınçları nedeniyle, bu, yüksek basınçlı egzoz gazı devridaimi olarak adlandırılır.

 

Düşük basınçlı egzoz gazı devridaim valfi

Düşük basınçlı egzoz gazı devridaim valfı, bir elektrikli servo motor tarafından açılabilen bir popet valfidir. Bir Hall sensörü, popet valfinin konumunu belirler ve bunu bir voltaj değeri olarak iletir. Geri dönüşüm vanasını açma ve kapatma
Gaz, CDI hesaplayıcısında bir yük kontrolünden geçer. Güç olmadığında, egzoz gazı devridaim valfi kapalıdır.

Düşük basınçlı gaz devridaim ayar elemanı ile, egzoz gazları dizel partikül filtresinin akış yönünde alınır ve turboşarjın üst akışına taze hava gönderilir. Egzoz gazı örneklemesi, düşük egzoz basınçları nedeniyle turboşarjın akış aşağısında yapılır, bu nedenle burada düşük basınçlı egzoz gazlarının geri dönüşümü hakkında konuşuyoruz.

Düşük basınçlı egzoz gazının geri dönüşümünde, geri dönüştürülmüş egzoz gazının sıcaklığı, su soğutmalı bir egzoz gazı geri besleme soğutucusu tarafından azaltılır. Düşük basınçlı egzoz gazı devridaimi sadece egzoz flapıyla birlikte uygun şekilde çalışabilir.

air suralimentation 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Egzoz geri dönüşümü

1 Şarj havası soğutucusu
2 Egzoz gazı sirkülasyon soğutucusu (su soğutmalı)
M16 / 6 gaz aktüatör
Y27 / 7 Düşük Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı
Y27 / 8 Yüksek Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı
Bir şarj hava soğutulmamış
B Şarj havası soğutmalı
C Dizel partikül filtresinden sonra egzoz gazı
D Soğutulmuş egzoz

 

Egzoz gazı sirkülasyonunun blok şeması

B2 / 5 Masif sıcak hava kütlesi debimetre
B4 / 32 Yükseltilmiş hava basıncı ve sıcaklık sensörü
B11 / 4 Soğutucu sıcaklık sensörü
B16 / 10 Yüksek basınçlı egzoz gazı devridaim sıcaklığı sensörü
B16 / 14 Düşük basınçlı egzoz devridaim sıcaklığı sensörü
B19 / 7 Katalizör ön sıcaklık sensörü
B19 / 9 Dizel partikül filtresi ön sıcaklık sensörü
B19 / 11 Turboşarj ön sıcaklık sensörü
B28 / 11 Hava filtresinden sonra basınç sensörü
B37 Gaz pedalı sensörü
B60 Egzoz basınç sensörü
B70 Krank Mili Hall Sensörü
M16 / 6 gaz aktüatör
M16 / 57 Egzoz kapağı aktüatörü
N3 / 9 Hesap Makinesi CDI
Y27 / 7 Düşük Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı
Y27 / 8 Yüksek Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı

1 Düşük basınçlı egzoz gazı devridaim sıcaklığı sensörü, sinyal
2 Yüksek basınçlı egzoz gazı devridaim sıcaklığı sensörü, sinyal
3 turboşarj ön sıcaklık sensörü, sinyal
4 Dizel parçacık filtresi ön sıcaklık sensörü, sinyal
5 Katalizörden önce sıcaklık sensörü, sinyal
6 Gaz pedalı sensörü, sinyal
7 Soğutucu sıcaklık sensörü, sinyal
8 Motor devri, sinyal
9 Takviye basıncı, sinyal
10 Egzoz basınç sensörü, sinyal
11 gaz aktüatör, sinyal
12 gaz aktüatör, kontrol
13 Egzoz flap aktüatörü, kontrol
14 Egzoz flap aktüatörü, sinyal
15 Motor yükü, sinyal
16 Düşük Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı, Kontrol
17 Yüksek Basınçlı Gaz Devridaim Ayar Elemanı, Kontrol
18 Hava filtresinden sonra basınç sensörü, sinyal

 

Egzoz kirliliği temizleme

SCR sistemi (AdBlue®) – genel

SCR, Seçici Katalitik İndirgeme anlamına gelir. SCR sistemi ile, SCR katalizörünün yukarı akışında egzoz sistemine sulu bir üre solüsyonu enjekte edilir. Ortaya çıkan kimyasal reaksiyon (termoliz ve hidroliz) egzoz gazındaki azot oksitlerini azaltır.

AdBlue®

AdBlue®, demineralize suda% 32,5 ultra saf üre içeren temiz, sentetik bir sulu çözeltinin ticari adıdır.

SCR sistemi aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

• AdBlue® dozlama valfi
• AdBlue® hesap makinesi • AdBlue®
basınç hattı ısıtma elemanı
• AdBlue® besleme
modülü • AdBlue® tank modülü
• AdBlue® tankı
Manifold AdBlue dolgu •
• sıcaklık sensörü AdBlue deposu
• AdBlue seviye sensörü
ısıtma • elemanı AdBlue® tankı
• AdBlue® boşaltma pompası
• pompa Emiş sistemi
• Dizel partikül filtresinden sonra NOx sensörü hesaplayıcısı
• Dizel partikül filtresinden sonra NOx sensörü
• SCR katalizöründen sonra NOx sensörü hesaplayıcısı • SCR katalizöründen
sonra NOx sensörü •
SCR katalizörü ön sıcaklık sensörü
• SCR katalizörü

 

Ad Blue Hesaplaması

AdBlue bilgisayar haritalama tarafından aşağıdaki fonksiyonları kontrol eder:
• AdBlue® Deşarj
• Enjeksiyon azaltma ürün (hızı ve enjeksiyon zamanı akış)
• Antifriz ve redüksiyon ürünü iade
CDI tarafından bilgisayarla • İletişim Sensör sürücü CAN

AdBlue ® güç modülü

güç modülü AdBlue ® aşağıdaki alt görevleri vardır:
• Üretim basıncı
• Basınç algılama
Ters akış •

AdBlue® besleyici modülüne çeşitli bileşenler entegre edilmiştir:
• AdBlue® Deşarj
Pompası • AdBlue® Emiş Pompası
• AdBlue® Rezervuar Isıtıcı
• AdBlue® Seviye Sensörü

Basıncı üretmek için AdBlue® bilgisayar, Darbe Genişliği modülasyonlu sinyale dayanarak AdBlue® besleme modülüne entegre edilmiş AdBlue® deşarj pompasını eşler.
Darbe genişlik modülasyonlu sinyal akımı eğrisi, AdBlue® bilgisayarın AdBlue® deşarj pompası tarafından üretilen sistem basıncını belirlemesine izin verir.

Egzoz kirliliği temizleme

Terminal 15 kapatıldığında, AdBlue® bilgisayar zamanlayıcısı başlar. Bilgisayar gecikmesi sırasında, kalan AdBlue® redüksiyon ürünü, AdBlue® basınç hattından ve AdBlue® dozlama valfından AdBlue® deposuna AdBlue dağıtım pompası aracılığıyla geri gönderilir. ® AdBlue® hesap makinesi tarafından kontrol edilen AdBlue® emişli pompa ile.

Aynı zamanda, AdBlue® dozlama valfi açılır, böylece vakum üretilmez. Yeniden aspirasyon süresi, aracın uygulamasına bağlı olarak 8 ila 10 s arasındadır.

AdBlue® tank ısıtma elemanı, AdBlue® sıvı indirgeme ürününün AdBlue® deposundan düşük sıcaklıklarda dahi çekilmesini sağlar.
Buna ek olarak, AdBlue® basınç hattı, bir haritalamaya göre AdBlue® basınç hattının ısıtma elemanı tarafından ısıtılmaktadır. Kalan AdBlue® indirgeme ürününün geri dönüşü, AdBlue® basınç hattının ve AdBlue® besleme modülünün yaklaşık -10 ° C’de donmasını ve hasar görmesini önler.

adBlue 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

AdBlue® Güç Kaynağı Modülü

1 Elektrik Bağlantısı 2 AdBlue® Sürücü Bağlantısı

NOx sensörü

hesaplayıcıları NOx sensörü ECU’ları “VDO Automotive AG” tarafından sağlanır. NOx sensörleri, dizel partikül filtresinin ve SCR katalizörünün akış aşağısındaki egzoz gazlarındaki NOx ve O2 konsantrasyonunu tespit eder ve bu bilgiyi NOx sensör bilgisayarlarına bir voltaj sinyali biçiminde iletir. Bunlar bilgiyi işler ve CDI bilgisayarı için CAN sürücü sensörüne gönderir.

capteur Nox 300x137 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Dizel partikül filtresi

N37 / 7 NOx sensör hesap makinesi sonra dizel partikül filtresi
N37 / 7b1 NOx sensörü sonra dizel parçacık filtresi

 

AdBlue® Dozlama Valfı AdBlue®

Dozlama Valfı, Redüktantı (AdBlue®) SCR katalizörünün üst akışındaki egzoz hattına enjekte eder. AdBlue® dozlama valfı donmaya karşı dirençli olmadığından, motor durduktan sonra indirgeme ürünü AdBlue® dozlama valfından çekilmelidir.

Negatif dış hava sıcaklıklarında ve egzoz hattı soğuduğunda, AdBlue® ölçüm valfi sürüş esnasında AdBlue® dozlama valfinin donmasını önlemek için elektrikle ısıtılır. Bu işlev, valf iğnesinin açılmadığı AdBlue® dozlama valfinin içindeki bobinin beslenmesiyle gerçekleştirilir.

vanne de dosage 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

AdBlue® dozlama valfı

1 Elektrik bağlantısı
2 İndirgeme ürünü girişi 3 Soğutma sıvısı girişi 4
Soğutma suyu
dönüşü

gestion thermique 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça ListesiA103 / 2 egzoz gazı emisyon kontrol şeması AdBlue®
B16 / 15 güç kaynağı modülü SCR
B19 / 7 katalitik
konvertör ön sıcaklık sensörü B19 / 9 katalitik konvertör ön sıcaklık sensörü
B19 dizel partikül filtresi ön sıcaklık sensörü turbo / önce 11 sıcaklık sensörü
B28 / 8 diferansiyel basınç sensörü dizel tanecik filtresi
B37 sensörü, gaz pedalı
B70 Hall sensörü krank mili
G3 / 2 lambda sensörü katalizör önce
giriş kanalının M55 aktüatör kesme
N3 / 9 hesap CDI
Dizel partikül filtresinden sonra N37 / 7 NOx sensör hesap makinesi
N37 / 8 NOx sensörü hesaplayıcı katalizörden sonra SCR
N118 / 5 AdBlue® Y76 hesap makinesi Y129
yakıt
enjektörleri AdBlue®
CAN CAN kontrol vanası CAN

1 Lambda
sensörü , sinyal 2 Ön turboşarj sıcaklık sensörü, sinyal
3 Dizel parçacık filtresi ön sıcaklık sensörü, sinyal
4 Katalizör ön sıcaklık sensörü, sinyal
5 Katalizör ön sıcaklık sensörü SCR, sinyal
6 Gaz pedalı sensörü, sinyal
7 Fark basıncı sensörü dizel partikül filtresi, sinyal
8 Motor
devri , sinyal 9 Servo motor giriş kanalı kesiti, kontrol
10 Yakıt enjektörleri, kontrol
11 AdBlue® enjeksiyonu, istek
12 NOx sensör ısıtıcısı, kontrol
13 NOx sensör ısıtıcısı sipariş
14 AdBlue® dozlama valfı, sipariş
15 AdBlue® doluluk seviyesi, mesaj
16 AdBlue® Enjeksiyon, istek

Motor soğutma

refroidissement moteur 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Soğutucu devre – şematik temsili

bir genişleme kabı
2 OM626
3 ısıtma ısı eşanjörü
4 soğutma suyu termostat
5 soğutma sıvısı çıkış borusu
6 Eşanjör motor yağı
, motor 7 Radyatör
8 su pompası
9 soğutucu devir daim gazı
M43 / 6 sirkülasyon pompası 1 düşük sıcaklık devresi
sıvı soğutma soğuk
B sıvı sıcak soğutma suyu
Cı Temizleme sıvısı devresi

– Motor soğutma Genel

: OM626 motor soğutma aşağıdaki bileşenleri içerir
Soğutucu pompası •
• Motor radyatör
• Genleşme kabı
• ısıtma ısı eşanjörü
• Isı değiştiriciler motor yağı
Soğutucu Termostat •
• Soğutucu Egzoz gazı sirkülasyonu
• Soğutma sıvısı termostatı kesme valfi
• Yardımcı soğutma sıvısı pompası

Soğutma Sıvısı

Termostatı Soğutma suyu termostatı bir mum termostattır. Bu termostatik balmumu, yaklaşık 85 ° C’lik bir soğutma sıvısı sıcaklığında genleşir ve böylece komple soğutucu devresini serbest bırakır.

Soğutma sıvısı devresi

Motor, çapraz akış soğutması ile soğutulur. OM626 motorunun özel özelliği, silindir kafasının çift ıslak tişörtün olmasıdır.
Bu, soğutma suyunun doğrudan soğutucu pompasından yüksek termal strese maruz kalan bileşenlere gönderilmesini sağlar. Verimli ve sabit bir soğutma böylece garanti edilebilir.

Egzoz gazı sirkülasyon soğutucusu

Düşük basınçlı egzoz gazı sirkülasyonu için, egzoz gazı dizel partikül filtresinden sonra çıkarılır. Bu egzoz gazları, su soğutmalı egzoz gazı geri besleme soğutucusu içinden yönlendirilir ve bu nedenle soğutulur. Soğutulmuş egzoz gazı, düşük basınçlı gaz devridaim ayar elemanı tarafından şarj havasına doldurma havası ile beslenir.

refroidisseur recyclage 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Soğutucu

çıkış manifoldu Soğutucu çıkış manifolduna bir kapatma valfi entegre edilmiştir. Bu, yaklaşık 80 ° C’lik bir soğutma suyu sıcaklığındaki vakum vasıtasıyla açılır veya kapanır. Vakumun kontrolü, basınç dönüştürücü kapatma valfi termostat soğutma sıvısı tarafından sağlanır.

tubulure de sortie 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Soğutma Suyu

Termostatı Kapatma Valfi Basınç Dönüştürücü Soğutma suyu termostatı kesme valfı basınç dönüştürücüsü, soğutma sıvısı devresinin içinde bulunan elektromanyetik bir valftir. Yaklaşık 80 ° C’lik bir soğutucu sıcaklığa kadar kapalı kalır. Yaklaşık 80 ° C’lik bir soğutma sıvısı sıcaklığında, soğutma suyu termostatı kapatma valfı basınç vericisi pilotludur ve bu şekilde CDI hesaplayıcısı tarafından açılır.

convertisseur de pression 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

5 Soğutma sıvısı çıkış
manifoldu Y88 Basınç dönüştürücü kesme valfi soğutma suyu termostatı

gestion thermique 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

Termal yönetim için fonksiyonel diyagram

B2 / 5 Sıcak film kütle hava akış
sensörü B11 / 4 Soğutma suyu
sıcaklık sensörü B19 / 9 Dizel parçacık filtresi ön sıcaklık sensörü
B19 / 11
B37- ön turboşarj sıcaklık sensörü Pedal sensörü hızlandırıcı
B50 yakıt sıcaklık sensörü
B70 Hail sensörü krank
M4 / 7 fan motoru
M87 radyatör obtüratör aktüatör
N3 / 9 hesap CDI
N127 hesap tahrik hattı
Y76 yakıt enjektörü
Y88 basınç dönüştürücü çek valf, sıvı termostat
Şanzımanı soğutma CAN CAN

 

1 Emme havası sıcaklık sensörü, sinyal
2 Egzoz gazı sıcaklığı, sinyal
3 Egzoz gazı sıcaklığı, sinyal
4 Yakıt enjektörleri, kontrol
5 Gaz pedalı sensörü, sinyal
6 Motor sıcaklık sensörü soğutma sıvısı, sinyal
7 Motor devri , sinyal
8 Yakıt sıcaklığı, sinyal
9 Basınç dönüştürücü soğutma suyu termostatı kesme vanası, kontrol
10 Tekerlek dönüş hızı, sinyal
11 Soğutma suyu sıcaklığı, sinyal
12 Motorun fan, talep (LIN) teorik hız
13 Fan motoru, durum (LIN)
14 radyatör obtüratör aktüatör komutu (LIN)
15 radyatör obtüratör aktüatör, durum (LIN)
16 Motor çalışırken, sinyal

Şarj hava soğutma

 

Şarj havası soğutması – genel

Şarj havası soğutucusu, daha önce turboşarj tarafından sıkıştırılan ve bu şekilde ısıtılan şarj havasını soğutur. Soğutulan şarj havası yanma sıcaklığını ve dolayısıyla emisyonları düşürür. Silindirlerin doldurma oranı buna göre artar ve süper şarj basıncı daha yüksek olabilir.

air suralimentation 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

1 Şarj havası
soğutucusu 2 Egzoz gazı sirkülasyon soğutucusu (su soğutmalı)
M16 / 6
Gaz kelebeği ayar elemanı Y27 / 7 Düşük basınçlı gaz
devridaim ayar elemanı Y27 / 8 Yüksek basınçlı gaz devridaim ayar elemanı

Soğutulmamış bir süper şarj havası B Soğutulmuş süperşarj havası
C Dizel partikül filtresinden sonra
egzoz gazı D Egzoz gazı soğutulur

Motor yağlama

Motor yağ pompası

Yağ basıncını üretmek için, yağı gerektiğinde yağ devresinden sağlayan bir döner kanatlı pompa kullanılır. Motor yağ pompası termostatik olarak kontrol edilir ve tahliye hacmi motor yağ pompasının içindeki bir ayar halkası aracılığıyla ayarlanabilir.

pompe huile 20160606 1617 300x197 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

W205 C Serisi Motor yağ pompası

1
Karter 2 Motor yağı deflektör halkası
3 Rotor
4 Sayıcı- yay

 

Mercedes OM626 Motor Yönetimi

CDI Hesap Makinesi

Motor yeni bir CDI hesaplayıcısı alır. Motorun tüm işlevselliği CDI hesaplayıcısında.
Motor yönetimi sensör verilerini doğrudan ve dolaylı olarak CAN ağından alır ve ilgili aktüatörleri kontrol eder.

Motor yönetiminin ana özellikleri:
• Yakıt enjektörü kontrolü
• Gaz aktüatör kontrolü
• Egzoz gazı devridaim kontrolü
• Tork kontrolü

Giriş sinyallerine bağlı olarak, aşağıdaki sistemler ve fonksiyonlar CDI bilgisayarı tarafından kontrol edilir ve koordine edilir:
• Yakıt beslemesi
• Yakıt enjeksiyonu
• Motor devri kontrolü
• Tork koordinasyonu
• ECO fonksiyonunu başlat / durdur
• Supercharging
• Yerleşik diyagnostikler
• Bozulmuş motor modu
• Egzoz gazı sirkülasyonu
• Egzoz kirliliği kontrolü
• Termal yönetim
• Ön ısıtma

gestion electrique 300x206 - Mercedes OM626 Motor/Engine Detaylı İnceleme ve Parça Listesi

W205 Can Diyagramı

A1 Gösterge paneli
A8 / 1 kimlik verici
A40 / 9 Kontrol Ünitesi Ses / COMAND
A103 / 1b1 sıcaklık sensörü AdBlue® deposu
A103 / 1B5 seviye sensörü AdBlue®
A103 / 1R1 ısıtıcı AdBlue® tankı
A103 / 2 modül besleme AdBlue
A103 / 2M1 besleme pompası AdBlue®
A103 / 2m2 emme pompası AdBlue®
B4 / 1 benzin deposu seviyesi sensörü yakıt seviyesi göstergesi, sol
B4 / 2 seviye sensörü yakıt deposu yakıt seviyesi göstergesi, sağ
B4 / 7 yakıt basınç sensörü
B64 / 1 fren vakum sensörü
A CAN telematik CAN
kokpit CAN B CAN
CAN Cı motorunu
C1-CAN iletim CAN
D CAN teşhis CAN
HMI CAN kullanıcı arayüzü CAN
I sensör sürücü CAN
Flex e FlexRay şasi
G2 Alternatör
K27 / 7 güç rölesi AdBlue
LIN C1-LIN
LIN LINK C3 iletim kinematik zinciri

 

L6 / 1 dönme hızı sensörü ön aks sol
L6 / 2 dönme hızı sensörü, aks ön sağ L6 / 3 dönüş hızı sensörü, aks arka sol
L6 / 4 dönme hızı sensörü arka aks kanunu
M3 yakıt pompası
M4 / 7 fan motoru
M43 / 6 sirkülasyon pompası 1 düşük sıcaklık devresi
M87 radyatör obtüratör aktüatör
N2 / 10 hesap emniyet sistemi
N3 / 9 hesap CDI
N10 / 6 hesap SAM önce
N14 / 3 son ön ısıtma Kat
N22 / 1 Bilgisayar soğutma
N30 / 4 Dinamik Davranış
Kontrol Bilgisayarı Dizel Partikül Filtresinden Sonra N37 / 7 NOx Sensör Hesaplayıcısı
dizel tanecik filtresinden sonra N37 / 7b1 NOx sensörü
SCR katalizör sonra N37 / 8 hesap NOx sensörü
SCR katalizör sonra N37 / 8b1 NOx sensörü
kodu (489) Airmatik (seviye kontrol ve sistem ile pnömatik süspansiyonlu N51 / 3 AIRMATIC hesap makinesi ( ADS Uyarlamalı Sönümleme))

.

N62 / 1 hesap radar sensörleri (kod (233) tempomatı kodu (237) Aktif Kör Nokta Uyarı, kodu (238) Aktif park yardımı ile)
N69 / 1 hesap makinesi ön sol
N73 hesap elektronik kontak anahtarı
N80 Hesaplama Modülü etek yönü
N = 118, yakıt pompası hesap
= 118/5 hesap AdBlue
N127 hesap tahrik hattı
R7 / 1 ısıtma elemanı hattı basınç AdBlue®
R9 kızdırma bujileri
S9 / 1 stop lambası
X11 / 4 teşhis soketi
Y3 / 8n4 Tam Entegre
Şanzıman Kontrol Hesaplayıcısı Y129 AdBlue® Ölçüm Vanası

 

B2 / 5 Direkt Ağ Şeması

B2 / 5b1 Sıcak Haddelenmiş Hava Kütle Akış Sensörü
B4 / 6 Emme Havası Sıcaklık Sensörü
B4 / 32 Yüksek Basınç Yakıt Basınç Sensörü Hava Basıncı ve Sıcaklık Sensörü süperşarj
B6 / 1 Hall sensoru eksantrik mili
/ 4 ısı B11 sensörü soğutucu
yüksek basınçlı, B16 / 10 sıcaklık sensörü geri dönüşüm egzoz gazı
, düşük basınçlı egzoz gazı B16 / 14 sıcaklık sensörü geri dönüşüm
B16 / 15 Katalizörden önce sıcaklık sensörü SCR
B19 / 7 Katalizörden önceki sıcaklık sensörü
B19 / 9 Dizel partikül filtresinden önceki sıcaklık sensörü
B19 / 11 Ön sıcaklık sensörü turboşarj
B28 / 8 Fark basınç sensörü dizel partikül filtresi
B28 / 11 Hava filtresi sonrası basınç sensörü
B37 Gaz pedalı sensörü
B40 / 4 Yağ basıncı
sensörü B50 Sıcaklık sensörü yakıt
B60 Egzoz basınç
sensörü B70 Krank mili sensörü

 

G3 / 2
Katalizörden önce lambda sensörü
G3 / 2b1 Katalizörden önce lambda sensörü sensörü G3 / 2r1 Katalizörden önce lambda sensörü ısıtıcısı

 

K40 / 8kH Röle terminali 50 marş
K40 / 8kG Röle terminali 15 motor bölmesi
K40 / 8kN Röle terminali 87M

 

Başlangıç M1
, M4 / 7 Fan motoru
M16 / bir gaz kelebeği aktüatör 6 gaz
M16 / 57 egzoz kapağı çalıştırıcı
giriş kanalının M55 Aktüatör kesme

.

N3 / 9 Hesap Makinesi CDI

 

R39 / 1 Isıtma elemanı boşaltma borusu
R54 / 1 Isıtma elemanı yakıt filtresi

 

S40 / 3 debriyaj pedalı S43
yağ seviye
anahtarı S43 / 1 yağ basınç şalteri

 

Y27 / 7 Düşük basınçlı gaz
devridaim ayar elemanı Y27 / 8 Yüksek basınçlı gaz devridaim ayar elemanı
Y31 / 5 Basınç dönüştürücü takviye basınç ayarı
Y76 / 1 Yakıt enjektörü silindiri 1
Y76 / 2 Yakıt enjektörü silindiri 2
Y76 / 3 Yakıt Enjektör Silindir 3
Y76 / 4 Yakıt Enjektör Silindir 4
Y88 Basınç Dönüştürücü
Kapatma Vanası Soğutma Sıvısı Termostat Y94 Akış Kontrol Vanası

 

Kısaltmalar

Denetleyici Alan Ağı: CAN
CDI: Enjeksiyon common rail dizel
DPF: Dizel Partikül Filtresi
Ekas: giriş kanalı Switching
Euro 6 kirliliği standart: EURO 6
LIN: Yerel bağlantı ağı
NOx: Azot oksitleri
PWM: modüle edilmiş Pulse
SCR genişliğinde : Seçici katalitik redüksiyon
VTG: Değişken geometrili türbin

Mercedes OM626 başta sitedeki güncel diğer yazılarımıza göz atmak için: https://www.kaptanyaziyor.com/

Takipçi Kasma Yolları Nelerdir (Sosyal Medya İçin)

Takipçi kasma yollarını konuşacağız bu sefer. Bahsedeceğim yöntemleri isterseniz instagramda, isterseniz twitterde isterseniz nice diğer sosyal medya platformunda kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya’da Takipçi Kasma Yolları Nelerdir

Çoğu kişi bunu sormuştur eminim. Bu bölümde değişik yöntemleri sizin için derledik. Haydi detaylara inmeye başlayalım:

1- Bot Takipçi Kullanarak Takipçi Kasma

 • En bilindik takipçi kasma yöntemi budur.
 • İsterseniz ücretli alın isterseniz ücretsiz uygulama kullanın fark etmez. Tek fark ücretsiz paneller aracılığı ile eklediğiniz takipçilerden sonra şifrenizi değiştirseniz iyi olur zira panellere girerken instagram şifrenizle giriyorsunuz. Yani size nasıl takipçi geliyorsa; siz de bu işlemi yapmadığınız taktirde otomatikman milleti takip etmeye başlıyorsunuz. Ertesi gün 2000 takip ettiğiniz kişi olmasını istemeyiz değil mi 😀
Takipçi Kasma Yolları Panel
Takipçi Kasma Yollarında Panel Dediğimiz Şey Budur

 

2- GT Sayfaları / Profilleri İle Takipçi Kasma

 • En temiz yöntem budur. İlk başta eş, dost, akraba, yakınlar, arkadaşlar ile hesap belli bir seviyeye getirilir. Ayrıca biyografinize GT yapılır diye ekliyorsunuz ve biyografinizi ilginç hale getiriyorsunuz ki insanlar takip etmek istesinler. Üstelik profiliniz gizli olsun, profil fotonuz da karizmatik bir şey olsun. Bunlar hep artı puan.
 • İnstagramda bulunan “geri takip” yapma üzerine odaklı sayfaları bulun ve onları takip etmeye başlayın. Bu tarz sayfalardaki güncel gönderileri bulun. (En fazla son 16 saat)
 • Takip atmak işlemine başlamadan önce; akıllı telefonunuza veya tabletinize sizi geri takip etmeyen kullanıcıları vb. gösteren uygulamalardan birisini kurun. Size bunun çok ciddi faydası olacak.
 • “Geri takip” sayfalarının güncel gönderilerinde yorumlara girin, en son atılan yorumdan başlayarak profillere tek tek girin. Yalancıların tuzağına düşmemek içinse kuralımız şu; “Her ‘Gt’ yazana takip atılmaz. Takipçi ve takip sayısı birbirine yakın olan hesaplara takip atacağız…”
 • 50-100 kişiye takip attıktan sonra karşınızdakilere 10 saat süre verin. Baktınız geri takip yapmadılar; programı kullanarak limitleri zorlamadan onları takipten çıkarın. Takipçi kasma yolumuz bu!
 • İnstagram’ın bize koyduğu takip, beğeni ve yorum limitlerini aşmayın. Aşarsanız geçici olarak engel yersiniz. Eğer engel yerseniz;
  a) Güzel bir gönderi paylaşın.
  b) Gönderinin bol bol yorum ve beğeni almasını sağlayın.
 • Eğer yeni kullanıcıysanız hesabı kasmaya önce yakın çevrenizle başlayın. İlk 2-3 gün en zorudur.
 • Gönderi paylaşırken gönderilere hashtag koymak da ayrı bir yöntemdir. (#geritakipediyorum tarzı) Hep aynı etiketleri kullanırsanız shadowban yersiniz ona göre.
Takipçi Kasma Yolları
Takipçi Kasma Yolları

NOT: Ben bu yöntemle 3 günde 1000 takipçi kastım, sizler de kasabilirsiniz. Yeter ki AZİM ve SABIR gösterin. Takipçi kasma ZOR DEĞİL!

NOT: Kız profilleri, (hele hele açık seçik fotolu olanlar), söz sayfaları, mizah sayfaları, aşk meşk sayfaları, geri takip sayfaları ve haber sayfaları en çok prim yapan sayfalar ama ilki ile yarışamazlar doğrusu 😀 Takipçi kasma hakkında bunlar da aklınızda bulunsunlar.

 

3- Takipçi Kasma İçin Diğer Yöntemler

 • Hesap satın almak
 • Çekilişle hesap almak
 • Arkadaş bulma özellikleri
 • Profilin reklamını yaptırmak
 • Karşılıklı profil paylaşımı yapmak (ÇOK ÖNEMLİ VE ETKİLİ)
 • Diğer yöntemler… 

 

Peki Takipçi Kasma Yapılmış Hesap Ne İşe Yarar

Alın size hesap. Ya kullanın, ya sayfa yöneterek para kazanın (detaylı bilgi şurada) ya da hesabı satın. (detaylı bilgi şurada)

Sosyal medyada takipçi kasma genel hatlarıyla bu kadar! Hadi sağlıcakla…

Shadowban ve Çözümü: İnstagramda Beğenilerdeki Düşüklüğün Sebebi

Shadowban nedir? Eminim çoğunuz ilk kez duydunuz. Ama çok ama çok önemli bir şey zira beğenilerdeki düşüklüğün muhtemel sebebi budur. Hani normalde 200 civarı beğeni alırken birden ne olduğunu anlamadan yüzde ellinin üzerinde düşer, hatta yüzde seksen doksan falan. Ahanda bunları sebebi shadowban olayıdır.

Shadowban Nedir ve Niçin Vardır?

“Bir şirketiniz var, insanlara hizmet sunuyorsunuz. İnsanların sürekli hizmetinizden yararlanması lazım ki sürekli olarak para kazanabilesiniz. İnsanların sürekli olarak hizmetten yararlanması için de sunduğunuz hizmetin kaliteli olması lazım. Trollerin, hilecilerin, sahtekarların barınamaması lazım.” İşte burada da araya bu tarz şeyler giriyor. Mesela en basitinden instagram ise bu sebeple gölge yasağı anlamına gelen shadowban uygulamasını yapmaktadır. Google’daki blackhat (siyah şapka) olayına benzer bu durum.

Gölge yasağı (ya da nam-ı diğer shadowban) yüklediğiniz fotoğrafları sadece sizi takip eden kişilerin görmesini sağlar. Üstü kapalı engel yiyorsunuz yani.

Mesela şu siteden bir paragrafı alıntı yapıyorum: Hem ünlü geliştiricilerden hem de bazı instagram fenomenlerinden gelen iddialara göre beğenilerin düşmesinin nedeni gölge banlama adı verilen bir sistem. Instagramın kullanıcıların gönderilerine göre böyle bir sisteme gittiği ve instagram tarafından bazı hesaplara fark edilmeden yasaklamalar yapıldığı belirtiliyor. Tabi bu noktada bahsedilen yasaklama sistemi tam olarak anladığımız yasaklama sistemiyle aynı değil. Yani doğrudan hesabınızın engellenmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bununla beraber kullanıcıların gönderi yapmalarında veya yorumlarında da herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

Fark etmesi zor oluyor bu sistemde. İnternet’te çok güzel açıklamışlar diğer sitelerde bu durumu: “Shadowban adı verilen bu sistemler beraber, kullanıcılar klasik paylaşımlarını yapabilirken, bu paylaşımlar takipçilere bildirilmiyor ya da keşfet bölümünde gözükmüyor.” Takipçiler hesabınıza girerek öğrenebiliyorlar yani. Bu da ciddi bir trafik düşüklüğü demek…

İnstagram Shadowban Nedir
İnstagram Shadowban Nedir

İşletme Profili Kullananlara Ekstra Geçmiş Olsun (Shadowban)

Bu yasak yüklediğiniz fotoğrafları sadece sizi takip eden kişilerin görmesiyle sonuçlanan bir ceza şeklidir diyebiliriz. Yani hashtag sayfalarına çıkamaması demek. Örneğin bir fotoğrafınızı #eğitim diye etiketlediyseniz bunu o etiket altında sadece kendi hesabınızla görebilirsiniz. Başka bir hesap aynı etiket altında sizin fotoğrafınızı göremez. Yani şunu demek istiyorum; keşfedilme oranınız çok ciddi şekilde düşer.

Eğer bir şirket, alış satış yaptığınız mekan tarzı bir yer ise kendinizi pazarlamanız gerekiyorsa geçmiş olsun, en olmaması gereken şeyi shadowban durumunu yaşıyorsunuz. Nasılsa sürekli büyümeye ihtiyacınız var değil mi?

İnstagramda Shadowban Yemenizin Sebepleri Nelerdir?

Tam olarak kesin olmamakla birlikte bir çok kişi shadowban durumunun olası sebeplerinin şunlar olduğunu söylemektedirler:

*Bot takipçi kullanmak

*Takipçi veya beğeni satın alarak gönderi şişirmek

*Sürekli aynı etiketleri kullanmak (bunu bizzat tecrübe etmişliğim vardır)

*Paylaştığınız şeylerle alakasız etiketler kullanmak

*Müstehcen içerikli ve yasaklanmış etiketleri kullanmak

Bu arada shadowban yeyip yemediğinizi test edebilen bazı siteler varmış.

Shadowban ve Çözümü Nedir
Shadowban ve Çözümü Nedir

Shadowban İçin Çözüm Önerileri

Yerli yabancı pek çok kaynak taradım. Herkesin söylediği ortak bazı maddeler var. Sonuç garantili değil ama denemesi serbest. Bu öneriler ise şunlar:

1) Etiketlerin Düzenlenmesi: Riske etmeden hesabınızda gönderilerdeki tüm etiketleri kaldırın. Spam yemiş olabilirsiniz.

2) Programları Kaldırın: Mesela otomatik like botları, takipçi botları, yorum botları, etiket bulan programlar falan ne kullanıyorsanız hepsini silin. Bu programların size zararı yararından kat kat fazla olur.

3) İşletme Profilini Normale Çevirin: Açık ve net…

4) Bir Süre Uzaklaşın: Bir kaç gün / hafta instagramı kullanmayın. Hesabınıza hiç girmeyin bile. Sonra yeniden fotoğraf yüklemeyi deneyin, bakalım gölge yasağımız geçmiş mi…

NOT: Şahsen ben denedim ama işe yaramadı. Aynı etiketlerin devamlı kullanımı yüzünden şu hesabım shadowban yemişti mesela ama 2 aylık hesap dondurma işe yaramadı. Ayrıca instagram’ın kendi kurallarına uyun. Maalesef yapay zekayı (algoritmaları) kandırmak imkansıza yakın. Diğer sitelerde yazdığı gibi bu aldatma yöntemlerini sizinle birlikte milyarlarca kullanıcı daha deniyor ve bu deneme işlemi sonunda herkes için hüsranla sonuçlanıyor.

Tabi organik etkileşim her zaman sahte / bot etkileşimden (beğeni, yorum vb.) çok daha fayda sağlar. Shadowban (gölge yasağı) durumunun da önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca kullanım koşullarını da iyice okuyun. Zira ben gölge yasağını yiyene kadar etiket kullanım şartlarını bilmiyordum 😀 Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın, 1.5 aydır teknoloji ile ilgili yazı gelmemiş lan. Teknolojiye de ağırlık vereceğiz bundan sonra inşallah.

İnstagram Hakkında Benzer İçerikler:

İnstagramdan Para Kazanmak ve Püf Noktaları

Sosyal Medyada Sahte Hesaplar (Stalk) Nasıl Anlaşılır

Arama Terimleri: İnstagram shadovban kurtulma, niye Farklı bakış açıları

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir Başarının Sırrı Bölüm-2

Başarılı olmanın yolları nelerdir sizce? Geçtiğimiz bölümde bu konudan değişik bir perspektifle bahsetmiştik. Şimdi ise kaldığımız yerden devam edelim. Ama ilk bölümü okumayanlar ilk bölümü okusunlar önce. Hazır mıyız? Haydi devam edelim, bu sefer konumuz başarılı olmanın yolları…

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir? – Başarının Sırrı

Başlamadan Önce Önemli Bir Not: Başarı demişken başarıyı tek anlamda düşünmeyin. Bu iş hayatında başarı da olabilir, derslerde başarı da olabilir, sosyal ortamlarda başarıya da kısmen uygulanabilir. Kendini geliştirdiğiniz alanlara da (spor yapmak, aşçılık, atıcılık, tamirat işleri, hobi ile para kazanmak falan) uygulayabilirsiniz. Haydi “Başarılı olmanın yolları nelerdire devam edelim.

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir
Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir

5) Motivasyona Değil Disipline Önem Vermek (Başarılı Olmanın Yolları)

Basitçe şöyle açıklayayım: motivasyon her zaman olmayabilir, giderse gelmesi uzun sürebilir. Yani oturup motivasyonun gelmesini mi bekleyeceğiz? Tabi ki de hayır! O zaman çoğunluktan ne farkımız kalır? Bizim ihtiyacımız olan şey disiplindir! Her şartta, her durumda, bedeli ne olursa olsun dümdüz olmak! Akan su misali hedeflere adım adım ilerlemek. Ama asla pes etmemek! Motivasyonda neymiş? Ha motivasyon önemli kabul, ama hayatımızı motivasyona endeksleyemeyiz! Disiplin, disiplin, disiplin yola devam. Bu arada bu siteden 1-2 motivasyon yazısı/videosu da atayım sizlere;

En Sağlamından Motivasyon Videoları Özellikle Sınav İçin – Kaptan Yazıyor

Motivasyon: Kendini Küçük Görme – Dinamo Taşları Deneyi – Kaptan Yazıyor

Tabi Google amcaya başarılı olmanın yolları nelerdir yazarsan bunları bu kadar açık üslupla kaç sitede yazılmış olarak bulabilirsiniz bilemem. 😀

6) İddialı Olup Rehavete Kapılmamak – Başarılı Olmanın Yolları

Tabi bunu yapmak sağlam bir birikim ve alt yapı ister. Düşünsenize, mesela %1 oy alan siyasi bir parti %70 oy alan bir partiye laf edebilir mi sizce? Tabi ki de hayır. Aynı mantıkla birikiminizi arttırın, güçlenin, gelişin sonrasında ise BİR ŞEYİ BAŞARDIKÇA KENDİNİZE OTOMATİK OLARAK GÜVENECEKSİNİZ! Güvendikçe iddialı olacaksınız. Ama asıl nokta bundan sonra rehavete kapılmamaktır! Google amcaya başarılı olmanın yolları nelerdir diye aratmanıza gerek yok yani.

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir - Başarının Sırrı
Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir – Başarının Sırrı

7) Kasıntı Olmadan Neyi Nasıl Yapacağını Bilmek (Başarılı Olmanın Yolları)

 • Mesela üniversiteye hazırlık öğrencilerini düşünelim. Doğru meslek seçiminin önemi ve üniversiteye hazırlık yazımızda da belirttiğimiz üzere adamın kafasında belirlediği bir hedefi yoksa ne işe yarar bu? Rüzgara yönelir, kalıba göre şekil alır. Kendi hayallerini yaşayamadan, başkalarının dediklerini yapmaya başlar.
 • Mesela yine üniversite sınavı örneğinden gidelim. Adam işin tekniklerini, hilelerini, cinliklerini bilmelidir ki daha hızlı olsun, daha etkili olsun, daha çok kişiyi elesin değil mi? Üniversite sınavına hazırlık kaliteli öneriler yazısında mesela İnternet ortamındaki güzel taktikleri derlemişler. Yani teknik bilmek önemlidir.
 • İşinizi ciddiye alın mesela. Mesela işe gittiniz, çok ciddi bir görüşme var, eşofman ile gitmezsiniz değil mi? Veya daha hoş bir örnek vereyim. Half life oyununda binanın içinde roket atar ile gezmiyorsunuz değil mi? Yani her şeyin yapılacağı yer var. Kasıntı olmadan tabi… Dakik olmak, işini önemsemek cart curt bunlara girmiyorum bile çoğunuz biliyorsunuz nasılsa, her ne kadar uygulamasanızda… Bunlar da başarılı olmanın yolları nelerdir sorusuna verilebilecek çeşitli cevaplardır elbette. AMA BU İŞ BİR BÜTÜNDÜR!

Unutmayın; “Başarılı kaptanlar fırtınalı denizlerde kendilerini belli ederler.” (başarılı olmanın yolları)


8) Diğer Öneriler – Başarılı Olmanın Yolları

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir Başarının Sırrı
Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir – Başarının Sırrı Nedir?

Başarılı Olmanın Yolları Diğer Öneriler Vol-2

 • Her alanda alanın uzmanına güvenin. Bırakın herkes kendi işini yapsın. Herkes her şeyi bilemez değil mi?
 • Akıl hocaları bulun kendinize. Büyüklerinizden akıl hocaları bulun. Yaşıtlarınızla da kişisine göre “üstü kapalı” veya açıkça istişareler yapın. İstişarelerin sonucunda ise aklınızda güzelce değerlendirmeler yapın. Nasılsa 3 kişi a fikrini savunurken diğer 3 kişi a’nın tam zıttı olan b fikrini savunabilir 😀
 • Risk Almaktan Çekinmeyin: Riskler on numara beş yıldız fırlama fırsatlarıdır. Korkmayın, çekinmeyin. 
 • Başarı mutluluğu garantilemez, başarı da garanti değildir! Ama biz asla yenilmeyiz, sadece ders çıkarırız bunu da unutmayın!
 • Sizin başarınız herkesi mutlu etmeyecektir. Bazı insanlar size güvenmeyecek ve sizi kıskanacaktır. Bunlara karşı manen hazırlıklı olun ve sizi destekleyecek ve sizin adınıza mutlu olacak insanları bulana kadar bu insanları görmezden gelin. Gereksiz yere çarpışmak enerji ve zaman kaybıdır. Gerekirse müdahale edersiniz tabi. Siz örnek insan olun. Başarılı olmanın yolları nelerdir derken bir yandan da geleceğe yönelik vizyonlar oluşturun.

Bu bölümlük bu kadar. “Başarılı Olmanın Yolları” konulu 3. yazımızda da neden çoğu insanın başarılı olamadığını ve OLMAMASI GEREKTİĞİNİ ilginç bir perspektifle ele aldık:

Başarılı Olmanın Yolları – Başarının Sırları Bölüm 3: <Yakında – Soon…>

Nasıl Başarılı Olunur Başarının Sırrı Bölüm-1

Nasıl başarılı olunur dersiniz? Yoksa siz de mi Google’da ikide bir “motivasyon videoları” veya “nasıl başarılı olunur” diye bakıyorsunuz? Başarılı olan insanların ortak bir yöntemi veya ortak yönleri var mıdır? Varsa bunlar nedir? Daha da önemlisi neden ezici çoğunluk “nasıl başarılı olunur”u sorgularken neden belli başlı insanlar çoğunluğun içinden çeşitli alanlarda sivrilmeyi başarırlar? Bu serimizde başarının sırrını konuşacak ve nasıl başarılı olunur”u konuşacağız.

Nasıl Başarılı Olunur – Başarının Sırrı

Başarı demişken başarıyı tek anlamda düşünmeyin. Bu iş hayatında başarı da olabilir, derslerde başarı da olabilir, sosyal ortamlarda başarıya da kısmen uygulanabilir. Kendini geliştirdiğiniz alanlara da (spor yapmak, aşçılık, atıcılık, tamirat işleri, hobi ile para kazanmak falan) uygulayabilirsiniz.

Tabi alanında uzman birisine “kardeş bu alanda nasıl başarılı olunur?” derseniz genellikle size çalışın tavsiyesini verirler ama çalışmanın yanı sıra nasıl başarılı olunur sorusunun cevabı olan başka kriterler de vardır çok bahsedilmeyen, basit görülüp geçilen ama mihenk taşı değerinde olan. Gelin başarılı insanların bu özelliklerini konuşmaya başlayalım:

Nasıl Başarılı Olunur
Nasıl Başarılı Olunur Basamakları

1) Amaç Sahibi Olmak Önemlidir

Her şeyden önce bir amaçları vardır. Neden olmasın ki? Veya amacı olmadan niye bir hedefe başkalarının telkini ile yönelsin ki? Bu sebeple arzularımız, tutkularımız oldukça önemlidir. Hayatta bir amacı olan ve önemlisi o amaç uğrunda gerekli uğraşıyı ortaya koyan insan nasıl başarılı olunur sorusunun ilk basamağını çözmüş demektir. Gerisinde su akıp yolunu bulacaktır elbette.

Mesela pek çok rehberlikçi veya psikolojik danışman veya kişisel gelişim uzmanı; üniversiteye hazırlık döneminde hedeflerinizi yazın asın düzenli görebileceğiniz bir yere derler. Neden? Bunun da amaçları hatırlayıp o uğurda çalışmaya sevk etmesi ile alakası olabilir mi acaba? Bu sebeple vizyon sahibi olmak önemlidir işte.

2) Başarılı İnsanlar Moralsiz Değildirler

Moralsiz bir insan nasıl bir işi başarabilsin, nasıl zorlukların üstesinden gelebilsin ki? Kişiyi hayata bağlayan başka insanların ve(ya) amaçlarının olması gerekmez mi? Düşünsenize bir amacınız yok. Ezici çoğunluktan ne farkınız kalır o zaman? Çoğu insan hayal kurmuyor, başkalarının kendilerine dayattığı hayalleri yaşayıp tatmin olmaya ÇALIŞIYOR! Sokak ağzı ile ifade edecek olursak “ota boka üzülmezler.” Bakın güzel duvara tam asmalık bir söz paylaşayım sizinle;


“Başkalarının hayatlarının dublörü olacağınıza ne hayatınızın baş kahramanı olun.”


Nasıl Başarılı Olunur Başarının Sırrı 1 300x200 - Nasıl Başarılı Olunur Başarının Sırrı Bölüm-1
Başarı İçin Motivasyon Basamakları (Nasıl Başarılı Olunur)

3) Bu İnsanlar Tam Aksine Enerjiktir

Tamam istisnaları var kabul. Hani “sadece” şu deli gibi çalışıp bir şeyleri başaranları kastediyorum. Ama çoğu insan gibi her şeyden şikayet eden, üzerine birisi üflese ağlayacak kadar kırılgan değildirler. (abartı oldu ama neyse) Bakın “nasıl başarılı olunur”a dair şimdi diğer bir reçeteyi sunuyorum;

 • Hedeflerinize ilişkin sıkıntınız mı var, gidip meseleye bizatihi kendiniz el atıp hemencecik sorunu çözün. ÜŞENMEK YASAK!
 • Sizi amaçlarınızdan saptıracak her şeyden evet her şeyden uzak duracaksınız. Kendi işinize bakacaksınız. AMA ROBOT DA DEĞİLSİNİZ BUNU DA UNUTMAYIN!
 • Hangi konumda olursanız olun, ırkınız, dininiz, diliniz, cinsiyetiniz ne olursa olsun sizi zayıflatmaya çalışanlar çıkacaktır ELBET. Unutmamanız gereken “gerekmedikçe” saçma çatışmalara girmek bile sizi yavaşlatacaktır. Başka mecralara açılırsınız sizde.
 • Bir şey olmadı, hedeflerinize ulaşamadınız diye de üzülmeyin. Biz asla yenilmeyiz, sadece yanlışlarımızı görür ve hedeflerimize değişik yollardan gitmenin planlarını yaparız. (şu yazıdan alıntı idi bu cümle)
 • Çoğu insan gibi enerjik değilseniz; bu konudan şikayetçi iseniz; bu durum nasıl başarılı olunur sorunuzun cevabı olabilir. Kendi kalemim olan şu iki yazıyı mutlaka okumanızı öneririz;

Sürekli Yorgun Hissediyorum – Kesin Çözüm (Kaptan Yaziyor)

Ağır Metal Detoksu İleri Doz – Bizden Detaylısı Çok Nadir Bulunur (Kaptan Yaziyor)

4) Boş Yere Plan Yapıp Durmazlar İşin Ucundan Tutarlar (Nasıl Başarılı Olunur)

Oturup saatlerce anlamsızca motivasyon videoları izlemezler veya 7/24 nasıl başarılı olunur diye Google amcaya aratmazlar. Felsefeleri ise muhtemelen şu tarz bir şeydir;


“Ömür dediğin üç gündür, dün geçip gitmiştir, yarın ise meçhuldür; o halde ömür dediğin bir gündür, o da BUGÜNDÜR.”


Bu sözde kastedilen şudur; vaktini israf etmez, şimdiyi GEÇMİŞTEKİ YANLIŞLARI düşünerek HEBA ETMEZ (öz eleştiri yapar tabi) veya YARINA DAİR PLAN YAPIP DURMAZLAR! Hiç mi yapmaz? Tabi yapar, planlı ve düzenli olmak önemlidir o ayrı. Ölçüsünce yapar her şeyi. Saatlerce nasıl başarılı olunur / olabilirim acaba diye düşünmez, İCRAAT ODAKLIDIR! Adım adım her fırsatta hedefine doğru su misali usul usul akar. Son gün coşmaz yani 🙂

Bunun altını 2. bölümde biraz daha dolduracağız. Başka bir ifade ile motivasyon değil disiplin! 2. bölümümüze ise şuradan ulaşabilirsiniz;

Nasıl Başarılı Olunur – Başarının Sırları Bölüm 2: Buraya tıklayarak 2. bölümden yardırmaya devam edebilirsiniz.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? (1) (Fitness-6)

Spora ve vücut geliştirmeye meraklı arkadaşlar! Bu sefer sizin için sporcu beslenmesi konusunu işleyeceğiz. Kaslarınızın gelişmesini sağlayan 3 temel faktör vardır;

Şimdi ise hep birlikte işin sporcu beslenmesi ayağını konuşalım.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Proteinler Mihenk Taşıdır: Kas yapımı proteinlerle olur. Bu sebeple “sporcu beslenmesi”nde yeterli miktarda “kaliteli” protein tüketmek çok önemlidir.

Hayvansal Kaynaklı Proteinler Tüketin: Niye mi? Kas yapımında kullanılan aminoasitleri daha çok içerdikleri için kas yapımında bitkisel kaynaklı  proteinlerden kat kat daha kaliteli oluyorlar.

Örnek vermek gerekirse; tavuk, yumurta, kırmızı et, hindi, balık on numara protein kaynaklarıdır. Bitkisel olarak da yulaf ezmesinin proteinini öneriyorlar. Ayrıca aklınızda bulunsun; probis‘te de fena protein var. Baklagillerde ve kuru yemişlerde de felaket protein var.

 • Dana Etinin 100 gramının 24 gramı protein;
 • Tavuk Göğsü’nün 100 gramının 19 gramı protein;
 • Yumurtanın 100 gramının 13 gramı protein;
 • Hindinin (burada şaşıracaksınız) 100 gramının 29 gramı protein;
 • Balığında 100 gramının ortalama 22 gramı proteinden oluşuyormuş.

1.5 Gram Kuralı: Bünyeden bünyeye farklılık göstermekle beraber kütlenizi 1.5’la çarpıyorsunuz ve her gün ona yakın miktarda protein almaya çalışıyorsunuz.

Örnek: Ali 60 kilogram olup; “ortalama” bir vücuda sahiptir. Her gün 90 gram protein alması en ideal şekilde vücut yapmasını sağlar.

Karbonhidrat Alımı Da Önemlidir: Eğer yeterli miktarda karbonhidrat tüketmezseniz vücudunuz proteinleri kas yapımı ve onarımı için kullanmıyor. Ne için mi kullanıyor? Enerji üretmek için! Bu sebeple sporcu beslenmesi yapılırken asla karbonhidratlar küçük görülmemelidir.

“Sporcu Beslenmesi”nin Önemini Kavrayın: Doğru beslenmezseniz; kaslarınız gerekli maddeleri alamaz, kaslarınız gerekli malzemeleri de alamayınca gelişmezler!

Günlük Enerji İhtiyacı: Sporcu beslenmesi konusunun önemli ayaklarından birisi bu. Zira kilo ile doğrudan alakalı. Kendi bilimsel olmayan yöntemimi söyleyeceğim. İnternet’te hesaplayın; metabolizmanız hızlı ise (yerinizde duramıyorsanız) +250 kalori, normal iseniz 0, durgun sabit birisi iseniz -300 kalori yazın ve uyun. Ayrıca kilo almak istiyorsanız +250, kilo vermek istiyorsanız -250 kalori yazın. (kullandığım uygulama böyle yapıyordu)

İlk Başlarda Uygulama Kullanın: Şu kaç kalori, şunda kaç gram protein var, günlük kalori ihtiyacım ne cinsinden uygulamalardan bahsediyorum. İndirin telefonunuza ve “sporcu beslenmesi”ni oradan planlayın.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır
Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Sporcu Beslenmesi ve Protein Tozu – Steroit Kullanımı

Protein tozu kullanmayın, israf, zarar yazık lan. Gidin 3 lira daha katın adam gibi tavuk yiyin. Bünyenize zarar, her şeyinize zarar. Steroitte aynı hesap. Bunlarla ilgili ayrıca yazı yazıp yazınca buraya unutmazsam sabitleyeceğim. Bu arada steroitte “yanlış hatırlamıyorsam” sizi kısır bırakabilir. Aşırı ve düzenli kullanımda hazır hormon aldığınız için testisler testosteron üretimini mi durduruyordu neydi, bu tarz bir sebebi vardı. Tam doğru yazamadım ama isteyen google amcaya sorabilir.

Antrenmandan Önce Ne Tüketmeli – Sporcu Beslenmesi

Üstte belirttiğimiz üzere karbonhidratlara abanın. Antrenman yapmadan evvel karbonhidrat tüketmeyen sporcu, benzini olmayan bir arabaya benzetilebilir. Karbonhidratlar, kasların çalışması ve kan şekeri seviyesini dengelemek için birincil enerjiyi sağlarlar. “Sporcu beslenmesi”nde karbonhidratlar ve proteinler çok önemlidir. Vücudunuza doğru besinlerle enerji sağlayarak, kas gelişiminde ne kadar hızlı yol aldığınıza siz bile inanamayacaksınız.

Ayrıca gelelim proteinin neden bu denli önemli olduğuna… İnternet’te diğer sitelerden alıntı yapıyorum: vücudun bütün hücrelerinin büyük bölümü proteinlerden oluşmaktadır ve bu hücreler, sürekli olarak değişime uğrarlar ve yenilenirler. İşte bu süreklilik nedeniyle, vücudun belirli bir protein deposu yoktur. Bu nedenle de sporcu beslenmesi yaparken kaliteli proteinlerden (hayvansal olanlar) tüketmeliyiz. Kaliteli dememizin sebebi ise vücudun üretemediği aminoasitleri içermesi. Sporcu beslenmesi gibi bir konuda bilim gerekir ama detaylarla da kafa ütülemeye gerek yok değil mi 😀

Proteinlerin temel görevini ise; büyüme ve gelişme, doku yapımı ve onarımı, kan proteini olan hemoglobin ile vücut çalışmasında görev alan enzimler ve hormonların yapımı olarak özetleyebiliriz. Karbonhidrat tüketiminin yanına “sporcu beslenmesi“nde protein de (yumurta, süt, yoğurt, peynir, et, tavuk, balık, fındık) eklerseniz, direnç, dayanıklılık ve yağsız vücut kitlesinin (kas) arttığını göreceksiniz.

Tabi bu konu bu kadar kısa ve basit değil. Sporcu beslenmesi konusuna devam edeceğiz… Daha asıl detayları anlatamadık. To be continued…

Bu arada sporun sürekli yorgun hissediyorum diyen arkadaşlara kısmi bir çözüm olabileceğini de şu yazıda belirtmiştik.

Haydi sağlıcakla…