Kaos Teorisi ile Ufkumuzu Genişletmeye Var Mıyız? (Bir Ataeri Yazısı)

Kaos teorisi deyince çekinmeyin hemen. Bugün sizlerle meşhur bir Twitter hesabının ülke geleceği, gündemi okumak ve kaos teorisi hakkındaki flood’unu paylaşacağım. Siyaset ve gündem bilgisi sağlam olanlar mutlaka okusunlar bunu. Haydi başlayalım, konumuz “ataeri”nin kaleminden kaos teorisi:
#SizdenGelenler-3

Okumaya devam et Kaos Teorisi ile Ufkumuzu Genişletmeye Var Mıyız? (Bir Ataeri Yazısı)

Evlilik Programları Neden Kaldırıldı? Kurmaca Mı? (Şok İtiraflar)

Geçmişte sayısı azımsanamayacak bir kitlenin düzenli olarak izlediği evlilik programları kurmaca üzerine mi kurulu idi? Komplo teorisi anlatmıyoruz, boru gibi itiraflar paylaşacağız. Bu programların tüm rezilliğini de ortaya döküyoruz. Hazır mıyız? Tabi geçtiğimiz yıl bu programların kaldırıldığını hatırlatmak isterim. Niye kaldırıldığını anlatayım;

İtiraflardan önce evlilik programlarından TROLL bir kesit paylaşarak başlayalım. Seçtiği kadını daha sonra yüz yüze görünce beğenmeyen birisi sonradan “Kamera şakası mı bu, zayıf değil miydi?” demiştir. Buyurun video 😀

Okumaya devam et Evlilik Programları Neden Kaldırıldı? Kurmaca Mı? (Şok İtiraflar)Arama Terimleri: evlilik programlarinin gercek yüzü

“Bilim insanları”nın Çocukluğu ve İbretlik Bir Anekdot

Bilindik sanat ve bilim insanları hakkında ilginç bilgiler paylaşıp değişik bir sonuca bağlayacağız. Hazır mıyız millet?

Albert Einstein’in dört yaşına kadar konuşamadığını ve yedi yaşına kadar da okuyamadığını biliyor muydunuz? Beethoven’ın müzik öğretmeni ise onun asla bir besteci olamayacağını söylemişti. Ya genç Ludwig Beethowen ona inansaydı? Woolworth Mağazalarının kurucusu F. W. Woolworth bir mağazada çalışmaya başladığında gerekli duyarlılıktan yoksun olduğu gerekçesi ile müşteri ilişkilerinden uzak tutulmuştu. Walt Disney ünlü olmadan önce çalıştığı gazeteden işe yaramaz düşünceleri olduğu gerekçesi ile kovulmuştu. Caurso’ya müzik öğretmeni: “Sen asla şarkı söyleyemezsin, çünkü sesin yok!” demişti. Tüm bu insanlar çevrelerindeki kişilerin söylediklerine inansaydı ne olurdu? Dünya Beethowen’in müziğinden, Caruso’nun sesinden, Einstein’in buluşlarından yoksun kalacaktı.

Okumaya devam et “Bilim insanları”nın Çocukluğu ve İbretlik Bir Anekdot

Renklerin Anlamı – Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisi

Renklerin anlamı mı olur demeyin. Alibaba, Amazon, Trendyol, Migros Teknosa gibi alım satım yapan bu 5 firmanın logosunun turuncu olması tesadüf mü sizce? Tabi ki de hayır!

Renkler fark ettirmeden düşüncelerimizi o kadar etkiliyorlar ki… Renklerin duygular üzerindeki etkisi mi desem, renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi mi desem bilemedim. Ama renklerin dili bile vardır kendilerine özel. Bu sebeple her rengin sizde değişik bir izlenim oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Veya nice yiyecek firmalarının çoğunun logosunda kırmızı renk tercih edilir? Sizce bu bir tesadüf mü? Peki bu saydığım şeylerin, renk uyumunu güzel yakalamış olan şeyleri (sanat eserinden yiyecek ambalajına kadar) beğenmemiz ile bir alakası var mı? Gelin ufkunuzu açacak bir diğer yazı ile karşınızdayım.

Bunlar güncel hayatta ne işimize yarar niye bu yazıyı okumalıyım diyen arkadaşlar sizin için şöyle bir liste yapalım: Okumaya devam et Renklerin Anlamı – Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisi

Çizgi Filmlerin Sonları (Gözlerinize İnanamayacağınız Sahneler)

Hangimiz izlemedik çılgınlar gibi? Hangimiz çocukken beklemedik saatlerce televizyon başında istediğimiz çizgi filmin başlamasını? Hangimiz izlemedik saatlerce büyük eşsiz bir tutku ile… Bu yazımızda hem biraz nostalji yapacağız hem de çizgi filmlerin sonları na değineceğiz. Görünce inanamayacağınız cinsten sahneler var. Alın çayınızı, kahvenizi, içeceğinizi başlayalım siz hazır olunca… Hazır mıyız?

Okumaya devam et Çizgi Filmlerin Sonları (Gözlerinize İnanamayacağınız Sahneler)Arama Terimleri: çizgi dizilerin yasaklanan final bölümü

Mısır Piramitleri ve Mucizevi Gizemli Tasarımları

Mısır piramitleri! Eminim hepiniz bu piramitleri duymuşsunuzdur. Hani yüzyıllar öncesinde nasıl yapıldığı hala tam olarak belli olmayan piramitlerden bahsediyorum. Biz “Mısır piramitleri“nin çeşitli mucizevi özelliklerinden bahsedeceğiz bu sefer…

Mısır Piramitleri

Mısır piramitleri yüzyıllardır gizemini koruyan yapılardır. Nasıl yapıldığı, kimler tarafından inşa edildiği hala tam olarak bir soru işaretidir. Tabi mısır piramitleri hakkında çeşitli soru işaretleri zamanla giderildikçe insanlık bu yapılara daha da hayran kalmıştır. Gelin şimdi bu özellikleri konuşalım:

Mısır Piramitleri ve Mucizevi Tasarımları

 • Piramit; o dönemde kimin adına yapıldı ise o kişi öldükten sonra mumyalanarak piramit içerisinde mezarının bulunduğu odasına, yılda sadece iki kez; doğduğu ve tahta çıktığı günlerde ışık girmektedir.

Şimdi düşünmemiz gereken şu; diyelim ki öldüğü ve tahta çıktığı süre arasında 1 ay gibi kısa bir süre var. Adamlar bunu nasıl hesap etti dersiniz? Hani 6 ay 6 ay olsa; karşılıklı iki uca açarsın delik tamam da, bunu hesaplamak, hem de o çağlar da hesaplamak, üstelik hesaplara uygun olarak inşa edebilmek zor. Ama olmuş, taktire şayan!

 • Piramitlerin incelendiği dönemde ilk keşfedilen mumyalarda radyoaktif madde bulunmuş. Sıkı durun bomba geliyor, bu radyoaktif maddeden dolayı da 12 bilim adamı kanserden ölmüş.

Burada da şunu sormak icap eder: o dönemde nasıl bir teknolojik imkanları vardı ki radyoaktif maddeyi bulmuşlar. Daha da önemlisi o radyoaktif maddeyi mumyalara enjekte etmek ve bu sayede mumyaların bozulmayacağını düşünmek nasıl akıllarına gelmiş? Günümüzde “BİLE” kaç kişi düşünür bunları? Geçmişte demek ki bilim günümüzdeki bilim ile yarışabilir 😀

 • Mısır piramitleri içerisinde sonar, radar, ultra sound gibi cihazlar çalışmıyormuş.

İki soru var; bir neden çalışmıyor? İki herifler öyle cihazlar yokken bile dalgaları nasıl keşfedip engellemeyi başarabilmişler? Tek kelime ile muhteşem!

Mısır Piramitleri Keops'un İçi
Mısır Piramitleri Keops’un İçi

 • Kirletilmiş su birkaç gün piramit içerisinde bekletilirse su kendiliğinden arınır.

Yorum yok. Ama yeri gelmişken şuna da değinelim; üstteki fotoğrafa bir bakın! Günümüzdeki pek çok binadan çoooook fazla yüksek ve büyük binalar. Fotoğrafa bakarsak tasarımlarında her şey ince ince planlanmış. Bunu nasıl bir mühendis planlamış acaba? Sormadan edemeyeceğim: Çok eskiden eğitim de mi günümüzdeki modern, başarılı, çağdaş, 21. yüzyıl eğitiminden de mi başarılıydı acaba?

“Mısır Piramitleri”nin Diğer Mucizeleri

 • Bitkiler piramit içerisinde normalden çok daha kısa sürede büyüyormuş.
 • Bu piramitler her biri 20 ton civarı olan taşlardan inşa edilmiştir. Bu taşlar ise bulunabilecek en yakın mesafeye yüzlerce kilometre uzaktadır. Haliyle bu taşların nasıl getirildiği “tam olarak” bilinememektedir.
 • Süt; piramitte bir kaç gün bozulmadan kalır ve sonunda yoğurda dönüşür.
 • Büyük piramit dünya kara kitlesinin merkezinde yer alır. (Evet, herifler onu da hesaplamışlar)
 • Bomba gibi bir madde geliyor! Yapının kendisini takvime dönüştürmüşler. Öyle inşa etmişler ki; ekim ile mart arasında piramitin düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösteriyormuş.
 • Mısır piramitleri yazın soğuk, kışın sıcaktırlar. Tam da sağlık için ideal olarak gerektiği gibi.
 • Lisede geometri dersi görenler 3-4-5 üçgeninin özel bir üçgen olduğunu bilirler. Diyeceksiniz Mısır Piramitleri ile ne alakası var? Gize’deki üç piramit aralarında Pisagor üçgeni olacak şekilde (3-4-5 üçgeni) yapılmışlar. Adamlar o uzaklığı ile ölçmüşler vay arkadaş be! Yine piramitte ne olduğunu hatırlamadığım bir uzunluğu diğer bir uzunluğa bölünce pi sayısını elde ediyormuşuz.
 • Büyük piramitin açıları Nil deltasını iki eşit parçaya bölüyormuş.

Neler neler, göreceğiniz üzere günümüz insanlığı “Matematik ne işimize yarar; trigonometri ne işimize yarar” diye okullarda ağlayadursun, bakın adamlar bilimi konuşturarak sanat yapmışlar zamanında. 😀 Alın size Mısır piramitleri! İnternet’te daha değişik örnekleri de var dileyen araştırabilir, ama sizi baymaya da gerek yok.

Son olarak Mısır piramitleri ilginç tasarımlar da içerir. Bu tasarımlar incelenerek o dönem ve o dönemin insanları, bilimi, eğitimi, sosyal düzeni falan hakkında kaliteli yorumlar da yapılabilir.

Mısır Piramitleri ve İlginç Tasarımlar
“Mısır Piramitleri”nde İlginç Tasarımlar da Mevcuttur

Mısır Piramitleri – Sonuç Olarak

Ben son bir ekleme daha yapmak istiyorum; zira yazış sebebim sadece son iki paragrafı söylemekti. Günümüzde yapılan binalar 20 senede falan (kaç sene ise artık) çökerken; Mısır Piramitleri, Türk Piramitleri veyahut Çin Seddi nasıl günümüze ulaşabilmiştir? Günümüzde madem teknoloji daha ileri, neden öyleyse yapılan binalar dayanıksız, ilk depremde takır takır dökülüyor? (Bakınız: 1999 İstanbul Depremi)

Maldan çalan mütahitler falan varsa -ki eminim vardır- umrumda değil! (maldan çalma muhabbeti de eğitim öğretimde ahlakın verilememesinden kaynaklanır tabi) Tek sebep onlar olamaz nasılsa! Eskiden acaba teknoloji çok daha mı ileriydi? Mısır piramitleri bu iddiaya sağlam bir kanıt oluşturabilir gibi görünüyor. Gelecekte bu mesele daha çok konuşulacağa benziyor!

Haydi sağlıcakla…

Motivasyon Videoları En Sağlamından (Özellikle Sınav İçin)

Kalitelisinden bir de motivasyon videoları derlemesi yapalım. Hadi bakalım kim ne kadar dayanacak 😀 İnternette şimdiye kadar denk geldiğim en sağlam motivasyon videoları ndan birisini paylaşıyorum. Videoyu izlemeniz daha etkili olacaktır (zira ses var) ama eğer izleyemezseniz veya video silinirse diye. YALNIZ FELAKET UZUN 😀 AMA FELAKET ETKİLİ AYNI ZAMANDA 😀

Bu bölümdeki “Motivasyon Videoları” ege fitness kanalından alıntı bu arada.

Motivasyon Videoları – Sahiden Gelmiş Geçmiş EN Efsanesi! 😀

Gördüğüm en kaliteli en içten ve salt gerçekleri anlatan video bu!

Üniversite sınavından önceki gece yatmadan tesadüfen bunu bulup izlemiştim. Kanım donmuştu; izleyin hak vereceksiniz…

Gene olur da video silinir diye TÜM KESİTLERİ buraya yazayım:

Video Metni

Biz yorulduğumuzda bırakanlar değiliz  Pes ettiğimizde bırakanlarız.
Şuanda 4. periyot tasın. Bir sene boyunca çalıştın, bir sene boyunca çalıştın.
Belki 2 sene boyunca. 15-20 gün içinde sınava gireceksin. Belki hayatını belirleyecek.
Bu kadar çalışmalarının sonucu alma zamanı.
İnan bana emek gösterdiysen, sonucunu alacaksın.
Şimdi almazsan sonra alacaksın. İşte bana da böyle oldu.
Kendi ailenden insanlar bile bu zor zamanlar geldiğinde kıçına tekme basmayı inan ne kadar zevkle yapacaklar.
Bu (sana engel olmak isteyen) insanlara inat hayatta başaracaksın.

Hayatta başaracağız.

Ama dur bakalım. Senin ne kadar zayıf karakterli bir insan olduğundan bahsedelim.
Her sabah kalktığında karamsar olma, nefret etme, küçüklüğümde başıma şu geldi, yan komşunun çocuğu Ahmet zaten babasının iş yerini alacak.
Onun hayatı set, benim hayatım inanılmaz bulanık, hiçbir şey göremiyorum.
Geleceğimde ne olacak? İnanın buradasınız şu anda. Ben de oradaydım.
O zamanlara geri dönüyor muyum? Hala geri dönüyorum. Ne yapacağım geleceğimde diyorum bazen.
Böyle olmak normal. Bahane bulmada çok iyisin, suçlamada çok iyisin.

YA ARTIK SIKILDIM! 

Başarılı potansiyeli olan insanların kendini başarısızlığa itmesiniYa hayatlarına o kadar çok negatiflik çekiyorlar ki o kadar çok beyinlerini beyinlerindeki tomurcuklarını negatifliklerle besliyorlar ki
Ya sabah ne kadar negatif olan bir insan günü nasıl pozitif bitirsin günden nasıl verimli bir şey alabilirsin
Kendini sürekli geliştirmen lazım
Bunun için ÖSS, üniversite sınavları, lise sınavları falan oluyor
Bence okullar kim daha fazla puanı alırsa onu seçeceğiz olayını yapmıyorlar
Neden böyle bir sistem var biliyor musunuz
Ne kadar fazla öğrenmeye açık ne kadar fazla vücudunu acıya dayandırabilecek
Çünkü en fazla acıya çeken ilk yüze girecek
Sizce o ilk yüze giren insanlar senin gibi sahtekar insanlarla mı takılıyor? Hayır
Büyük ihtimalle etrafındaki her şeyi engelledi blok etti, dersini çalışıyor, hedeflerine ulaşmaya bakıyor
Sen de bunu yapabilirsin. ama sen istatistikçisin, sen matematikçisin sen istatistiklere bakarsın
2 milyon kişi sınava giriyor sadece ilk 100 kişi  çok iyi bir sonuç alabiliyor
Benim ilk yüze girme istatistiğim ney yüzde 0.02

Çalışmama gerek yok(!)

İşte böyle düşünerek ortalama insan olarak düşünerek
Ortalama bir insan gibi düşünerek
Ortalama bir şekilde hayat yaşarsın
Gelirsin borçlarını ödersin ve ölürsün
Büyük ihtimalle mezarında sana dua edecek insanların çoğu ambalaj olacak
Çünkü neden etrafını başarılı insanlarla çevirmedin
Ya sana diyorum ki senin düşmeni bekliyorlar ki senin kıçına tekmeyi atsınlar
Ya benim ailemde bu başıma geldi diyorum
Ya öncelikle şundan bahsedeyim ben asla hayatımda sevmediğim bir şeye zaman vermeyi beğenmedim
Eğer bir işi sevmiyorsam eğer benim işime yaramayacağını düşünüyorsam
Ders çalışmak gibi -o zaman onlara inandım çünkü- kopya çekerim
Fifty cent in dediği gibi: “beni istediğin sınavdan geçir, iddiaya varım ki geçerim çünkü ben hile yaparım”

Eğer sen ona inanmıyorsan! (motivasyon videoları)

Ders çalışıp Boğaziçi’ne girmek amacın değilse neden yapıyorsun ki
Dershaneye gidip kopya çeken birisini biliyor musunuz
Ben Ülker basketbolunda oynuyordum laylaylom falan çıkıyordum
Size bir hikayenin iki farklı zamanını söyleyeceğim
Başarısız zamanlarımı, hiçbir şeyi takmadığım bahane kullandığım zamanları söyleyeceğim. Neden çünkü geri zekalı gibi hissediyordum kendimi ya zaten geri zekalıyım ben başaramam ki o zaman kopya çekeyim o zaman
Neyse kopyacının mumu ne kadar yanar
Türkiye’deyim deyim hala lise sınavına gittim 2-3 yer kazanabildim
En yakınınızdan birisi bile kıçınıza tekme vurmak için sabırsızlıkla bekliyor olacak biliyor musunuz

İşte o insanlar için başarılı olun

İşte o zaman benim jetonlar attı şalterler attı
Sen benim bu kadar fazla yerde olmamı mı istiyorsun
O zaman ben de o kadar hızlı yerden kalkacağım ki
Evet 2-3 tane okul kazandım
Fak yu! 😀
Evet 2-3 tane okul kazandım
Ailecek dalga geçtiniz benimle
Bakın Amerika’ya burslu geldim
Neden? Nefret edenler yüzünden
Neden o kadar yakınınızdaki birisi sizden nefret ederse Kİ SİZİN DE NEFRET EDENLERİNİZ VAR
BELKİ O KADAR YAKININIZDAN DEĞİL!
AMA ARKADAŞLARINIZ SİZİN BAŞARILI OLMANIZI  SİZCE İSTİYOR MU?
SİZCE BİRİSİ SİZİN ONDAN DAHA BAŞARILI OLMANIZI İSTER Mİ?
ASLA istemeyecek!

O YÜZDEN NEFRET EDENLERİNİZ ÇOK VAR

Sonra ne oldu? Sınavlardan 15 dakika önce çalışıp doksan beşleri 100 üzerinden alabildiğimi falan görünce
İlk 2 senelik üniversite kariyerimde Amerika’da 3.87 idi puanım 4 üzerinden
Başarabildiğimi gördüm
İşte o zaman
İşte o zaman tembelliğin kıçına bir tekme ben attım
Eğer tembelliği genç yaşlarda öldürmezseniz o sizi genç yaşlarda öldürmeye başlar
Bu sınavdan ya iyi alırsınız ya kötü alırsınız
Ama kötü almanız bence daha iyi olacaktır
Ne kadar genç yaşlarda düşersen yere ve kendini mental olarak hazırlayabilirsen bu düşüşten kalkarsan
Gelecekte o kadar fazla başarılı olma ihtimaliniz var

Geçmişi en berbat olan insanlar en iyi geleceği oluştururlar

Ya görmüyor musunuz zenci mahallerinde falan uyuşturucu satan insanlar neden o kadar yükseliyor neden biliyor musunuz
O günlere dönmek istemiyorlar
Kazanamadınız ya yerlerdesiniz
Çöktünüz yerlerdesiniz
Aileniz bir şey bekliyor, bir sürü bekleyeniniz var aileniz bekliyor sevenleriniz bir şeyler yapmanızı bekliyor
Siz çöküştesiniz
Ne kadar çabuk sıyrılabilirsiniz ayağa kalkabilirseniz o kadar iyi bir şekilde hayata hazırlanmış olursunuz
Ailecek üzülmüştük
Yani demek istediğim şey bu sınavda çok kötü sonuç alırsanız da güzel

BİZ HİÇBİR ZAMAN YENİLMİYORUZ! (motivasyon videoları)

Sadece ders çıkarıyoruz
Ve istediğiniz hedefe başka yollardan gitmeye çalışıyorsunuz
Ama o çalışıp o kadar emek verip istediği okula girmek isteyenlere de şunu diyorum
Bu emeğinizin karşılığını alacaksınız
Belki şuan da değil belki 2 sene sonra belki 3 sene sonra
Çalışmaktan pes etmeyen bir insanı yenmek çok zordur
Ve ne kadar çok çalışırsanız o kadar şanslı olacaksınız
Demek ki en çok çalışan insandan daha çok çalışıyorsanız demek ki en çok çalışandan daha çok şey hak ediyorsunuz
Karmadır dostlarım
Dünyada ne verirsen o geliyor sana geri
İnsanlara iyilik yaparsan iyilik geliyor geri
O kadar fazla çalışıp bir emek veriyorsan emeklerinin karşılığı geliyor
Ve bu sınavda başarısız olacak dostlarımıza şunu söylemek istiyorum

Bu sizin için küçük bir yenilgi büyük bir geri dönüş için

Hayatta nedeniniz bahanenizden büyük olursa başarılı olacaksınız
Eğer senin o okula girme nedeni senin bahanenden daha büyükse ve  bunun için çalışıyorsan demek ki başarılı olacaksın
Şunu hatırlatmak istiyorum sizlere
Hayatta herkes kendini bir yere bağımlı hissetmek zorunaddır
Eğer bu hissiyat yoksa ölürsünüz
Atıyorum evinize bağımlı hissedebilirsiniz kendinizi, annenize babanıza bir yere bir kişiye sevgilinize
Sizin bağımlı hissetmeniz gereken ne biliyor musunuz yüzde BİRLİK kısım
BAHANESİ OLMAYANLARIN KISMI!
Kendinizin en iyi olduğunuza inanma vakti
O hoca size kağıdı verdiğinde kalemi elinize aldığınızda kendinizi en iyi görme güvenme olma vakti işte o ZAMAN
Ya yemişim senin çevrenden birisi seni en iyi görmediyse
Sen eğer burada görebiliyorsan burada da göreceksin
En azından burayla inanmaya başlaman lazım
Ya yemişim o muhallebi çocuklarını
Size şey diyenler var ya ya ne kadar fazla kendini beğenmiş

HADİ LAN ORADAN!

Ne kendini beğenmesi
Sen bir iş görüşmesine gidiyorsan
Sen bir basketbol seçmesine gidiyorsan
YA SEN HAYATTA BİRİSİNİN ÜSTÜNDE BİR ŞEKİLDE SEÇİLECEKSEN
KİMİ SEÇİYORLAR SENCE
İyi olanı mı seçiyorlar kötü olanı mı
Bence cevabını biliyorsun
O muhallebi çocuklarına sesleniyorum
Biz rayımızdan çıkmayız
Bırakın kendinize güvenme desinler bırakın kendiniz sevme desinler bırakın ego desinler
Sen en iyisisin
Bunu size daha önce söylemiştim
Dostlarım her şeyin imkanı vardır ve her şey imkansızdır tabi bir çılgın gelip onlara aksini ispatlayana kadar
Siz bir çılgınsınız
Haydi şimdi o sınava gidin bütün güveninizle alın
Yenilseniz de bizdensiniz yenseniz de bizdensiniz
Ama unutma
Ne kadar sert bir şekilde yere düşersen o kadar hızlı yerden kalkma vakti
Stay unsatified!

&&&

Motivasyon videoları ha? Açıkçası ellerim koptu lan resmen bunu yazana kadar. Umarım okumuşsunuzdur 😀 Bu arada NASILDI? DAHA NE DURUYORSUNUZ AMK GİDİN KENDİNİZ İÇİN BİR ŞEYLER YAPIN

O GAZLAR BOŞUNA DEĞİLDİ!

Bu arada motivasyon videoları benzeri bir içerik: Neden Mutsuzum Diyenleri İçeriye Alalım Bölüm 1

Yüz Okuma Sanatı Gerçek Mi? İlginç Veriler

Yüz Okuma Sanatı Gerçek Mi? Teknolojideki, iPhone’lerdeki falan yüz okumadan bahsetmiyorum. Dedektif edasıyla karşındakinin yüzüne bakıp onun hakkında çıkarımlar yapmaktan bahsediyorum. Bununla ilgili bir kitaptan alıntılar yapacağız. Ama alıntılar yapmadan önce bununla ilgili bazı bilgiler vermek isterim.

Yüz Okuma Sanatının Tarihçesi

Ta ilk çağlara dönelim beraber. Eski filozofları bilirsiniz. İlk felsefeciler hani. Mesela Aristo yüz okuma sanatını kişilerin ruh halini öğrenmek için kullanırken, (meşhur) Hipokrat bu usulle hastalara teşhis koymuştur. Onun ölmüş insanın yüz şeklini tasvir edişi bugün de doktorlar tarafından “Hipokrat maskesi” olarak kullanılmaktadır.

Aristo amcaya göre, insanın yüz ve beden yapısının belli bir hayvana benzemesi (evrim bir nevi), onun karakter özelliklerini ortaya koymaktadır. Aristo insanın yüz yapısı, gözleri, alnı, kafa yapısı,
derisinin rengi, saçının rengi, gözünün rengi, bedenin tüy örtüsü, sesinin tonu, yürüyüşü, beden hareketleri, bakışları, boyu ile ilgili karakter özelliklerini hayvanlardaki benzer özelliklerle kıyaslamaktadır. Yüz okuma bir nevi.

Aristo’ya göre, belli özelliğe sahip insanlar, benzeri oldukları hayvanların karakter özelliklerini, taşımaktadırlar. Yüz yapısı ve insan karakteri arasındaki ilişki, Aristo’nun yazdığı eserde de geçmektedir.

Yani elle tutulur yanları var bu konunun.

Örneklerle Yüz Okuma Sanatı

􀂾 Geriye doğru eğilimli baş – kibirli, fazla kuruntulu, kendini beğenmiş.
􀂾 Öne doğru eğilmiş baş – gelişmiş zeka
􀂾 Azacık sağa ve ya sola eğilmiş baş – gözleme yeteneği güçlü, gözü açık, alaycı çoğu zaman sahtekar

İlginç. Yüz okuma hakkında yazılanlar doğru mudur bilemem, ama bir çok polis karşıdakinin kaş, surat, dudak durumlarına bakarak karşısındakinin suçlu olup olmadığını anlıyor. Onlara özel eğitimler de veriliyor bu konu hakkında. Buraya kadar tamam ama asıl bombaya geliyoruz. GERÇEK Mİ BİLMİYORUM AMA YORUMU SİZE BIRAKIYORUM:

Surat Yapısından Yüz Okuma

1. Uzun yüz (dikdörtgen şekilli):
*Alnın genişliği yaklaşık çenenin genişliği kadardır.
*Bu yüz tipi asil tip adlandırılmaktadır. Böyle bir yüz yapısına sahip olan kişiler yüksek entelektli, duyarlı ve dengelidirler.
*Bu tip kişiler tedbirli ve sağ duyuludurlar.
*Bazen de bu tip kişiler yöneticilik, organize etme yeteneğine sahip olup, amaca doğru ilerlemede kararlılık gösterebilmektedirler.

2. Üçgen şekilli yüz:
-Yüksek ve geniş alın, elmacık kemikleri kabarık, küçük ve kemikli burun, çökük
gözlü, küçük ve azıcık öne çıkmış çene.
-Elmacık kemikleri ve çene arasındaki bölge kemiklidir.
-Bu tür yüz yapısına sahip olan kişiler az duyarlıdır. Bu ayrıca yüksek zeka belirtisidir. Böyle kişiler,
ayrıca, hilekâr ve aksi bir karaktere sahiptir.
-Bazen bu tip insanlar ihanet etmeye de yatkındırlar.
-Ajanların ve ihanet eden kişilerin büyük bir kısmının yüz yapısının üçgen şekilli olduğu söylenilmektedir.
-Bu insanlarda sadakat ve bağlılık duygusu yoktur.

3. Yamuk şekilli yüz:

􀂾Üçgen şekilli yüz yapısıyla birçok ortak özellikleri vardır. Bu tipin alnı geniştir. Sivri
olmayan ve biraz ensiz çeneye sahiptir.
􀂾Bu tür yüz yapısına sahip kişiler ukala, duyarlı, artist tiplidirler. Bu tiplerde savaşçı ruhu yoktur. Bu tür kadınlar iyimserdirler. Onlar çevresindekiler için iyi bir ortam oluşturarak mutlu bir yaşam sürdürebilirler.

4. Kare şekilli yüz:

*Genelde sert, eğilmez, bazen de acımasız bir karaktere sahiptirler. Bu tip insanlar
konuşkan olmayıp, kaba, algılama gücü zayıf, fakat iradeli bir yapıya sahiptirler, insanlarla ilişkilerinde şeffaf ve doğrudan bir tutum sergilerler.
*En belirgin özellikleri kararlı olmalarıdır. Bu tip insanlar da başarıya ulaşmak için yorulmadan çabalarlar.
*Liderlik etme isteklerinin güçlü olmasına rağmen, bu tip insanlar arasından iyi yöneticiler çıkmaktadır. Bu tip yüz yapısına sahip olan kadınlarda da egemen olma isteği yüksektir.

5. Yuvarlak yüz yapısı:

-Bu yüz yapısına sahip olan kişiler iyi kalpli, yumuşak karakterli ve barışçıldırlar.
-Çok ender hallerde böyle kişiler nefsine düşkündürler. Onlar konfor ve eğlenceyi severler. Şöhret
tutkuları yoktur. Fakat, belli ölçüde kibirlidirler.
-Yuvarlak yüzlü birisinin burun köprüsü yüksek, elmacık kemikleri kabarık, gözleri parıltılı iseler, kararlı ve gayretli bir şekilde amacına doğru ilerleyebilme özelliğine sahiptir. Bu kişiler arasından ünlü liderler ve komutanlar çıkıyor.

Diye yazmış kitabın sahibi yüz okuma hakkında 1-2 sayfasında… Daha değişik şeylerde var tabi ama yorum sizlerin yani…

Benzer Bir İçerik: Bakışların Önemi – Yüz Okuma Sanatı – Pick-up – Kendini Pazarlamak

Benzer Bir İçerikte Video: Yüz Okuma Sanatı

Bir diğer video ise;

https://www.youtube.com/watch?v=SZ3et_gZWJo

üniversite mezunu işsizler (2) Ezberleri Yıkıyoruz

Ülkemizin sorunlarından birisi de üniversite mezunu işsizler. İlk bölümde belirttiğimiz üzere ne hikmettir ki genç işsizliğin en büyük çoğunluğunu üniversite mezunları oluşturuyor. Eski başbakan Binali Yıldırım’ın “Fakülteler açılırken, sanki üzerinde yeterince düşünülmemiş. Her yıl 100 bin öğretmen mezun oluyor. Devlet olarak ne onlara, ne diğer üniversite mezunlarının hepsine iş bulmamız mümkün değil.” dediğini de belirtmiştik. Okumadıysanız ilk bölümü okuyun zira bu onun devamı niteliğinde olacak.

İlk başta üniversite mezunu işsizler hakkında değişik bir araştırmayı paylaşalım.

 

4) Ezberleri Yıkan Araştırma: Üniversite Mezunları Yoksullaşırken, Okur Yazar Olmayanların Geliri %231 Artmış

Şaşırdık mı? Şahsen şaşırmadım ben. Her yerde üniversite var normal. En tepedeki üniversitelerin, kaliteli bölümlerine gitmediğiniz sürece (%1lik dilimden hatta 0.5’lik dilimden bahsediyorum) amacınız “garanti” iş edinmek ise üniversiteyi boş yere okumuş olacaksınız. Burada size hayal satmayacağım. İşiniz olur elbette ama kriz neyi çıksa çoğu üniversite mezununun işi tehlikeye girecektir. En tepedeki öğrenciler hariç! Ayrıca Türkiye’de ekonomik krizin çıkacağını ve dış borçlarımız yüzünden Avrupa’da bazı ülkelerin bankalarını batırma seviyesine geleceğimizi şu yazıda söylemiştik.

Koç’un kaliteli bölümleri, ODTÜ’nün ilk 15k’daki mühendislikleri, bilindik tıp fakülteleri sizi kurtarır anca… Tabi garanti iş istiyorsanız!

O hayal ettiğiniz “Gelsinler üniversiteye bilindik firmalar, bizi işe, staja götürsünler, güzel de para versinler” düşüncesi üzgünüm ama çoğunlukla ilk 5000’le alan bölümlerde oluyor.

Yani başka bir ilde tıp okurken, sırf tıp okuduğunuz için “tıp okuyom aga ya :D” mantalitesine sahip olmayın.

Herkesin talep ettiği şeyin değeri bir süre sonra düşer. Eskiden herkese öğretmen olun diyorlardı, sonuç: öğretmenler atanamıyor. Şimdi de doktor olun diyorlar. İşte bunu kastediyorum.

Yanlış anlaşılma da olmasın, gayet başarılı birisiyim, b*k atmak gibi bir durum da söz konusu değil!

Üstteki haberin yorumuna adamın birisi “Eskiden ‘oku adam ol’ derlerdi şimdi ‘okuyupta ne olacaksın’ diyorlar. Haklılar…” yazmış. Çokta haklılar sahiden.

Üniversite mezunu işsizler sayısını gösteren tabloya bakın bir de:

üniversite mezunu işsizler

5) Üniversite Mezunu İşsizler Hakkında İnternette Denk Geldiğim Bir Anket

Bakın adam ne yazmış anketin içeriğine:

Arkadaşlar 2 hafta içerisinde işyerine 1 Elektrik-Elektronik Mühendisi 9 Eylül, 1 Makine Mühendisi ve 2 Endüstri Mühendisi olmak üzere toplam 4 kişi iş başvurusu yaptı…
Bu kişiler bu üniversiteleri bitirmek için 4 Senede toplam 10.000 Tl para harcıyor ve işsiz kalıyor…
Devlet dairesi olarak düşünürsek ; KPSS’nin durumu zaten belli…
Peki bu kişiler eğer Üniversite bitirmeseydi 10.000 Tl harcamamış olacak ve 4 sene bu kişiler çalışsaydı 20.000 Tl ye yakın para biriktirmiş olup toplamda 30.000 Tl gibi para ceplerinde kalacaktı…

Tabi işin manevi boyutunu hiç söylemek istemiyorum çünkü kişi kendisini bağlar…
Sizin düşünceleriniz nelerdir ?

diye de sormuş. Ankette katılım az dahi olsa; sonuç çarpıcı olmuş.

(Erkek Yüzdesi – Kadın Yüzdesi)

 • Üniversite okumak gerekir…
  41%(85) 30%(165)
 • Üniversite okumak gerekmez…
  49%(101) 60%(327)
 • Diğer … (Belirtiniz…)
  10%(20) 10%(72)
Üniversite mezunu işsizler sayısını gösteren tabloya bakın bir de:

üniversite mezunu işsizler

6) Çözüm Odaklı Olacak Olursak: Ek Gelir Kaynakları Yaratın

Üniversite’de hangi parayı yiyeceksiniz? Hele hele erkek çocuksanız kesinlikle ayaklarınız üzerinde durmayı öğrenmeniz gerekiyor. En basitinden şu blog bile bir yandan gerçekler ve değişik bakış açıları ile insanlara faydalı olurken aynı zamanda reklam gelirleri için de açıldı. Üstteki elemanın verdiği örnek üzerinden gidersek, üniversite okurken dahi kendinize ek gelirler yaratın. İnternetten para kazanmak serimizi bu sebeple yazıyoruz zaten.

1 bölüm önceki o başarılı mühendis adam BİLE para kazanmaya bakın diyor.

BİLL GATES GİBİ PEK ÇOK KURUCU, GEREK EİNSTEİN, GEREK FACEBOOK’UN, GEREK APPLE’NİN KURUCULARININ ÇOĞU YA GÖÇMENDİR, ÇOĞU YA DIŞLANMIŞTIR ÇOCUKKEN YA DA ÇOĞU ZOR ŞARTLARDA YETİŞMİŞ VEYA OKUL TERK İNSANLARDIR!

%90’ı böyle dostlar. Herif yere 100 dolarını düşürse, o parayı alıncaya kadar daha çoğunu kazanmış olacak ama üniversite okumamış. TABULARINIZI YIKIN YANİ!