Kaos Teorisi (Bir Ataeri Yazısı)

Kaos Teorisi ile Ufkumuzu Genişletmeye Var Mıyız? (Bir Ataeri Yazısı)

Kaos teorisi deyince çekinmeyin hemen. Bugün sizlerle meşhur bir Twitter hesabının ülke geleceği, gündemi okumak ve kaos teorisi hakkındaki flood’unu paylaşacağım. Siyaset ve gündem bilgisi sağlam olanlar mutlaka okusunlar bunu. Haydi başlayalım, konumuz “ataeri”nin kaleminden kaos teorisi:
#SizdenGelenler-3

Aylardır siyasal islamın tasfiye edildiğinden, siyasîlerin söylediklerine değil, suyu nereye taşıdıklarına bakılması gerektiğinden bahsettik. Artık gelinen noktayı ve süreci görmüşsünüzdür umarım.

Atatürk de farklı konuşur, suyu ise başka yere taşırdı. Bir fotoğraf/açıklamaya bakarak diğer bütün yapılanları bir kenara atmak Twitter’ın talimnamesinde var. Aldırmayın/aldanmayın. Mesela:

Cımbızla ayıklamak yerine bütüne bakalım. Mesela;

Mustafa Kemal değil midir ki bir gün caminin kürsüsünde vaaz verir,bir gün minbere çıkıp hutbe okur…

Beşinci Yeniden Paylaşım Savaşında Türkiye, kendi çıkarları doğrultusunda stratejisini çok önceden belirledi. Bu süre içerisinde ikinci Kurtuluş Savaşı mücadelesini veriyoruz/vereceğiz.

Bir tarafta Varlık Fonu, belediyeler;diğer tarafta ise iç siyaset çalkantıları, rüşvet, uluslararası ekonomik problemlerin yaratılma süreci… Tıpkı paçozlaşan medyanın arasından sıyrılan TRT World, onlarca lekelenmiş vakıflar arasından sıyrılan TİKA misali…

Savaşın yükü, bu zamana kadar var olan sıcak paraya dayalı ekonomik sistemle taşınamaz. “Bahane/sebep” başlangıçta belirlendi ve iktidarları yıpratmanın en etkin silahı olan “ekonomi” önümüzdeki süreçte her şeyi değiştirecektir.

Tarihe baktığımızda her ekonomik buhran ve savaş bir “kurtarıcı” yaratmıştır. Önümüzdeki bu sancılı süreç de bir “Vahdettin” ve bir de “M. Kemal” yaratacaktır. Türk devleti kaoslardan beslenmeyi iyi bilen, sancılı süreçleri “doğum sancısına” çevirebilen bir devlettir.

Kaos Teorisi (Butterfly Effect)

“Kaos Teorisi” ve “Butterfly Effect”, kutuplaş(tır)ma meselesinin izahıdır. Köhneleştirilen eğitimden, siyasal islamın yükselişine kadar günümüzde yaşananları daha iyi anlamamızı sağlar.

Kaos Teorisi
Kaos Teorisi

Kaos Teorisi Ataeri
Kaos Teorisi Ataeri

“Bir kaos tehditi varsa, milli unsurları devreye sokar, kutuplastırmak için elinden geleni yaparsın. Sağlam bir temel için kutuplaşmaya meyilli grupları bir arada tutmanın en mantıklı yoludur budur. Kaos öncesi iyice böl, kaos dönemi birleştir ve kaos sonrası betonu dök.”

Soner Yalçın da her yazısında bizi onaylıyor. Mesela:

Kaos Teorisi

Kutuplaşma/Kutuplaştırma konusuna binaen;

Devlet politikası denilen şey siyasi partilerin günlük hesaplarıyla yürümez.

Yaşanan bu sert kutuplaşma siyasîlerin söylemleriyle oluşuyor gibi. Ama onların ne söylediğine değil suyu nereye taşıdıklarına bakın.

Bir kaos tehtidi varsa, milli unsurları devreye sokar ve toplumu karşılaştırmak için elinden geleni yaparsın. (Bkz: Kaos Teorisi)

Bırak halk ne düşünürse düşünsün. Sağlam bir temel için kutuplaşmaya meyilli grupları birarada tutmanın en iyi yolu;

“Kaos öncesi iyice böl/Kaos döneminde birleştir/Kaos sonrası ise betonu dök.” Yani false flag. (Kaos Teorisi)

Temel fikirler, bir ırmağın oldukça yavaş akan mecrasını takip eden suların bütününe benzer.

Geçici fikirler ise bu ırmağın üst kısımlarını harekete geçiren ve gerçek önemi olmayan fakat her zaman ırmağın akıntısından daha fazla dikkat çeken dalgacıklar gibidir.

Topluma telkin olunan fikirler her ne olursa olsun gayet sade bir şekil almalı. Onların zihinlerine hayaller halinde yerleştirilmek şartıyla nüfuz kazanabilir. Bu hayal ve fikirler arasında mantıkî bağ yoktur.

İstiflendikleri kutudaki resimli camların birbirlerini takip etmesi gibi birbirlerinin yerine geçerler. Böylece toplumda birbirine en karşıt fikirlerin birarada yaşadığı görülür.

Zihnine yerleşmiş olan çeşitli fikirlerden birinin etkisi altına girebilecek ve birbirine hiç benzemeyen fiillere girişeceklerdir.

Kaos Teorisi Nedir
Kaos Teorisi Nedir

“Kaos Teorisi”nin Provokatif Eylemlerle İlgisi Nedir?

Yavaş yavaş bu stratejinin de sonuna geliniyor. Geçtiğimiz dönemde Atatürk’e yapılan saldırılarla (satır, büst vs.) yeni düzenin temelleri atılmış oldu ve 10 Kasım sonrası duruma ivme kazandırıldı. Uzun vadede toplum için gerekli olan toparlayıcı unsurun ne olduğu gayet açık.

“Milli Mücadele” söylemi, “dolar bozdurun” denilerek yapılan Tekalif-i Milliye provası, TSK kontrolünün el değiştirmesi ve liderin kendi seçtiği cepheden ayrılıp, Devlet’in belirlediği safa geçmesi…

Benzer Tatta Bir Yazı İçin: Devletler Günlük Plan Yapmaz – Siyasi Manipülasyon Bölüm-1

Kaos Teorisi Yazısındaki Bilgilerin Sahibi: https://twitter.com/ataeribey

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin: https://www.kaptanyaziyor.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir