Hamlama Nasıl Geçer (O Meşhur Kas Ağrıları) (Fitness-9)

Sporunuzu güzelce yaptınız diyelim hatta biraz ağır yaptınız o gün enerjik olduğunuz için. Peki sonra ne oldu? Birden ne olduğunu kestiremediğiniz ağrılar ortaya çıkmaya başladı. Hatta git gide daha vahim bir hal alıyor falan. Sporcular arasında bu durum kondisyondan düşmek veyahut antrenmansızlık olarak da adlandırılmaktadır. İşte bu ağrılara hamlama diyoruz ve bu yazıda da hamlama ağrılarının geçmesi için çeşitli öneriler sıralıyoruz. Hazırsak başlayalım.

Okumaya devam et Hamlama Nasıl Geçer (O Meşhur Kas Ağrıları) (Fitness-9)

Arama Terimleri: bacak hamlamasına ne iyi gelir, hamlama, hamlama nasil engellenir, hamlama nasıl gider, hamlamış vücut ağrısına ne iyi gelir

Sporcular İçin Ev Yapımı Enerji ve Protein İçeceği (Fitness-8)

Sevgili sporsever kardeşlerim, spora ilgi duyan ama protein ihtiyacını karşılayamayan kardeşlerim, kilo almak isteyip de kaloriyi tamamlayamayan kardeşlerim bu ev yapımı enerji ve protein içeceği karışımı sizler için dertlerinize deva olacak.

Okumaya devam et Sporcular İçin Ev Yapımı Enerji ve Protein İçeceği (Fitness-8)

Üniversite Hazırlık İçin Öneriler (Hiçbir Yerde Olmayan Anlatım)

Üniversite hazırlık sürecinde bir şeylerin yolunda olmadığını mı düşünüyorsunuz? Veya çoğunluk gibi netlerinizin yeterince yüksek olmadığını… Daha da ileriye gidersek “şimdiden” mezuna kalmayı mı hedefliyorsunuz, yani başka bir deyişle şimdiden pes mi etmek istiyorsunuz? Gelin bakalım bu sefer üniversite hazırlık konusunu ele alalım.

 

Farklı Bir Anlatımla Üniversite Hazırlık Süreci

Adım – 1: Zorsa Herkese Zor, Niye Pes Ediyorsun Corç?

Hem TYT hem AYT için söylüyorum bunu. Zor diye bırakıyorlar, hele hele ilk başta Türkçe ile başladı isen ve paragraflar zor geldi ise moralin bozuluyor demi? Lan! Zorsa herkese zor, ayrıca orta düzey çalışan bir üniversite hazırlık öğrencisi isen zor soruları yapma yani kolaylıkla çoğu kişiyi eleme potansiyelin var demektir. Zorlukları avantaja çevir yani.

AYT’si iyi olan arkadaşlar da bilirler, AYT’deki o sorulara ilk başta bakarsın, “bunu yapamam, bu nasıl bir fantezi soru be” dersin, sonra uğraşırsın bir bakmışsın olmuş. Yani kendini küçük görme, şu videodaki dinamo taşı neden sen olmayasın?

Üniversiteye Hazırlık Öğrencileri Pes Etmeyin
Üniversite Hazırlık Öğrencileri Pes Etmeyin

Güncel ve çok hoş bir örnek bu. Adam modüler aritmetik sorusunu zaten 3 saat süre var diye tek tek saymış ve doğru da yapmış. Sonuçta üşengeç herkesi elemiş 😀 1 soru 1 sorudur.

Adım – 2: Sınavı İyi Tanıyın ve Buglarını Bulun (Üniversite Hazırlık)

Saçma mı geldi? Bilakis son derece mantıklı! Nasıl mı? Şöyle efendim, TYT veya eski adıyla YGS bilgisayarda oynadığınız strateji oyunları gibidir. Yani anlama kabiliyeti, yorumlama yeteneği, strateji kurabilme yeteneği olan hızlı ve dikkatli bireyler yaparlar. AYT veya eski adıyla LYS ise inek öğrencileri seçmek içindir, çalışan (son yıllardır aynı zaman da yorumlayan) bireyleri seçmek için yapılır. (bence) Bakın hocalara geldik’in onur hocası güzel özetlemiş;

Üniversite Hazırlık TYT-AYT
Üniversite Hazırlık TYT-AYT
 • Ben biraz daha halk diliyle bir şey daha diyeyim. Hani az bir süre veriliyor, rehine kurtarma görevi yapacaksınız, bir yeri ele geçireceksiniz falan öyle düşünün. Bilgisayar oyunlarında uygulayacağınız stratejiyi buraya uyarlayacaksınız yani. (Bunu detaylı merak edenleri şuraya alalım)
 • AYT’de ise yine saldırı yapacaksınız ama hız tek başına yeterli değil, saldıracağınız yer süper tehçizatlarla korunuyor. Böyle düşünün. Bazı taşlar oturmaya başladı de mi? Devam edelim üniversite hazırlık adaylarının korkulu rüyası olan paragraflarla…

Adım – 3: Paragraf Taarruzu (Üniversite Hazırlık)

Üniversiteye hazırlık sürecinde bir çok kişinin özellikle biz sayısalcıların baş belası ama yapınca da muhteşem öne atan sorular bunlar. Çoğu kişinin (birçok başarılı öğrencinin bile) mantığı şu şekilde işler:

“(Paragrafa bakar), uzun bu, demek ki vakit kaybedeceğim, geç bunu, aa bu kısaymış bunu çözeyim, (okudu, ama anlamak için okumadığı için soru güme gitti)”

Sonuç olarak en düşük netler Türkçe oluyor. Sorunsa bizde oluyor yine. Adamlar da bizi elemek için tabi ki paragrafları kullanıyor. Bakın;

Üniversite Hazırlık - Paragraf
Üniversite Hazırlık – Paragraf

Okumanın da kendine has teknikleri vardır bu arada. Ha diyeceksiniz paragraflarla neyi ölçüyorlar, ahanda şunları ölçüyorlar:

 • Objektiflik: Paragrafı kendi düşüncenle çözersen yanlış çıkıyor ya ondan.
 • Dikkat: Paragrafın ortasında kafan dağılır, anlamazın boş yere okumuş olursun ya hani, o hesap.
 • İnce Zeka: Hani iki şık arasında kalırsınız genellikle, A seçersiniz C çıkar, o hesap.
 • Okuduğunu Anlama Becerisi: Açıklamıyorum bile.
 • Çok Boyutlu Düşünme Becerisi: Yorumlamak işte, bir cümle verir hangisine en yakındır anlamca diye sorar ya o sorularda da bunu sorgularlar.

Yani paşam paragraf soruları en kaliteli sorular ve en güzel eleyici sorular. Gereksiz görmeyin. Ölçtüğü başka şeyler de var da neyse… Hız gibi.

Adım – 4: Üniversite Hazırlık Adayları ve Motivasyon

Öncelikle bir konuda anlaşalım, üniversiteye hazırlık başta tüm öğrencilere temel olarak lazım olan şey disiplin! Motivasyon geçicidir, disiplin kalıcıdır. Motivasyonla 1 gün çalışırsın, disiplinle 6 gün. Tıpkı başarının sırrı yazısında belirttiğimiz gibi sevgili üniversite hazırlık adayları. Tabi ödül mekanizmasını da kullanın. Ne mi o? 3 saat ders çalışacağım, sonra 1 saat serbest, hoşuna giden şeyi yap. (Örnekler çoğaltılabilir) Ama eğlenme anlayışınız bilgisayarda CS’de global olmak veya tüm ilçenin dedikodusunu yapmak olmasın 😀

Kişiyi en güzel ödül mekanizması ve gönülden istenen hedeflere ulaşamama korkusu motive eder. Endişenin hiç olmaması kötüdür, sizi tembel yapar; çok endişe de kötüdür, sınavı yapamazsınız. Dengesi idealdir!

Mesela üniversite hazırlık sürecinde testi çözdünüz, kontrol ediyorsunuz tüm teste baktınız, tik falan attınız işte, baktınız hepsi doğru. O anki mutluluk gerçek zevktir işte. BİR ŞEYLER BAŞARMANIN VERDİĞİ MUTLULUK! Sahte mutluluklar değil. (Bakınız: Sahte Mutluluklar)

Üniversiteye Hazırlık Pes Etme Asla
Üniversite Hazırlık Sürecinde Pes Etme Asla

Bu arada sitemizde de “kalitelisinden” motivasyon videoları ve kendi yazdığımız argolu ve kat kat etkili motivasyon yazıları mevcuttur.

Adım – 5: Üniversite Hazırlık Karışık Taktikler

 • Doğru kaynaklar kullanın. Üniversite hazırlık ta en önemli aşamalardan birisidir bu. Kaynağın içinde hem eski tarz, hem de yeni tarz sorular olsun. Eski tarz sorular konuyu öğretir, yeni tarz sorular ise hem bilginizi hem de zihinsel niteliklerinizi ölçer. Mesela matematik için 3-4-5 ve acil yayınlarını adam akıllı “ANLAYARAK” çözen üniversite hazırlık öğrencisinin fule yakın yapması gerekir.
 • Çoğu kişi ilkbaharda bırakıyor üniversite hazırlık çalışmalarını veya ciddi oranda azaltıyor çalışmaları. Son düzlük orasıdır, abanın, ölün ama dönmeyin. Size engel olmak isteyen çıkarsa da alayının ta… 😀 yani durmayın, sınavdan sonra onlar tutuşurken siz başarmış halde ailenizle, arkadaşlarınızla, sevgilinizle falan eğleniyor olursunuz.
 • Bilen insanlardan sınav taktikleri isteyin. Mesela ben bir tane vereyim, bir sözel bir sayısal diye gidin ki beyniniz dinlene dinlene gitsin sevgili üniversite hazırlık adayları.
 • Üniversite hazırlığın yanı sıra sınav sistemini de iyi öğrenin. Ne alaka derseniz mesela 1 sosyal sorusunun 1 matematik sorusundan daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? 😀 (en azından ben öyle biliyorum)
SYM TYT AYT 300x123 - Üniversite Hazırlık İçin Öneriler (Hiçbir Yerde Olmayan Anlatım)
Mesaj ince 😀 (üniversite hazırlık)
 • Sınav bitti, kafanızda hedef yok. Üniversiteleri falan bilmiyorsunuz, DIMDIZLAK KALDINIZ! Bunu yaşamamak için doğru meslek seçiminin önemini iyi kavrayın ve bir yandan araştırmalar yapın. Olay sadece üniversite hazırlık tan ibaret değil, GELECEĞİNİZİ ÇİZECEKSİNİZ!
 • Öz eleştiri yapın, içinizdeki o sese kulak verin, bırakın sizi yerden yere vursun.
Öz eleştirinin önemi
Üniversite hazırlık başta her alanda öz eleştirinin önemi büyük tabi 😀

Adım – 6: Üniversite Hazırlık ta Biyolojik Olarak Sağlam Ol

Sadece üniversite hazırlık adaylarının değil; herkesin ortak sorunları, yorgunum, halim yok, uyusam da dinlenemiyorum, bitkinim, kafam almıyor, beynim yanıyor cart curt. Bunların çözümleri için şu yazılarıma özellikle göz atabilirsiniz:

1) Sürekli Yorgun Hissediyorum – %99 Kesin Çözüm (üniversite hazırlık adayları ez azından bunu mutlaka okusunlar)

2) İleri Düzey Ağır Metal Detoksu (İnternette Bizden Detaylısı Yok İddalıyız)

3) Mineral Eksikliği ve Hastalıklar

Adım – 7: Her Şey Sınav Anında Bitiyor Unutma

Her şey sınav anında bitiyor sevgili üniversite hazırlık adayı! Bunu unutma. Senden daha az zeki, senden tembel birisi sırf sınavda daha sağlıklı beslendiği, daha doğru uyuduğu, daha motive olduğu için seni geçebilir bunu unutma. Ayrıca sınavdan birkaç gün önce telefonu neyi kapat dış dünya ile TÜM BAĞINI kes bence!

SINAV MASASINA OLMAZSA MEZUNA BIRAKACAĞIM RAHATLIĞIYLA OTURUN! Gerekirse mezuna bırakın SİZİN HAYATINIZ SİZİN KARARINIZ; sizin için değerli olanlar hariç kalan insanları takmayın. He deyin geçin. 😀 Doğru iş ve güzel kazanç önemli zira her gün lanet okuyarak sevmediğiniz, istemediğiniz, size ait olmayan bir hayatı yaşamak istemezsiniz. (kabul et güzel cümle oldu)

2018 TYT AYT

SINAV ANINDA ASLA STRES YAPMAYIN, üniversite hazırlık için sene boyu çalıştınız ve SINAV ZORSA HERKESE ZOR VE ZOR OLMASI DAHA AVANTAJLI ÇÜNKÜ ÇOĞU KİŞİ PES EDECEK AMA SİZ BUNU OKUDUĞUNUZ İÇİN STRES YAPMAYIP ALAYININ ÖNÜNE GEÇEBİLECEKSİNİZ! (hadi gene iyisiniz haa)

Üniversiteye Hazırlık En Kötü An Budur
Üniversiteye Hazırlık ta En Kötü An Budur

Ben sınavdan önce 15-20 kez aynı kitapçık numarasını kontrol etmiştim garip bir heyecan korku karması hisle. Sene boyu üniversite hazırlık çalışmaları yaptınız, kendinize hakim olun, çünkü o an harbiden farklı. Olmazsa dünyanın sonu değil de mi mantalitesi ile gitmezseniz ORADA KAYBEDEBİLİRSİNİZ! Son olarak;

Sonuç Olarak:


“Sınav Her Şey Değildir, Üniversite Diploması Sadece Bir Artı Puandır. Asıl olan KENDİNİZİ NE KADAR GELİŞTİRDİĞİNİZDİR!”


Bunları yapmazsanız sene sonunda size “Ln(din) qardeşh zaa xDe” gibi 10. kalite espriler yapabilirler 😀 (tamam şakaydı bu)

Eğer yazıyı beğendiyseniz; bize destek olmak için yazıdaki reklamlardan birisine bir kez tıklayabilirsiniz 😀

Daha nice şeyler var ama onları yazsak 20-30 bölüm seri çıkar. Üniversite sınavı bitince onları da inşallah yazarız 😀

Hadi kolay gelsin üniversite hazırlık adayları. Unutmayın;

Sonuç Olarak
Sonuç Olarak

Beta Erkek Nedir? Sağlayıcı Erkek Tipi

Naber! Son dönemlerde revaçta olan, güncel bir konuyu yazma vakti geldi. Beta erkek nedir, sağlayıcı erkek nedir? Zira TCMA başta olmak üzere bir çok kişi tarafından konu sulandırıldığı çoğu ergen “alfayım ben moruk yeahhh” kafasında dolaşıp duruyor. Gelin olayın ve kavramların çıkış noktası olan “THE RED PILL” nam-ı diğer kırmızı hap felsefesi üzeriden gidelim.

Beta Erkek Nedir?

Öncelikle bu kavramların milliyet blog gibi bilindik yerlerde bile dillendirildiğini, meşhur onedio testlerine konu olduğunu belirtmeliyim. Webtekno bile kuşlar arasındaki cinsel dinamikleri anlatırken alfa, beta kavramlarını kullanmış. Yani bunlar uydurma şeyler değil. (milliyetteki içeriği özellikle okumanızı tavsiye ederim)

Gelin şimdi beta erkeklerinin özelliklerini konuşalım. Bir çok yerde anlatılanın aksine; beta erkek gibi kavramlar %90 KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNİZLE ALAKALI! Peki “beta erkek”leri ne yapar?

Beta Erkek“lerin Özellikleri

 • Beta erkek kendinden emin değildir, başkalarının dediklerini aşırı umursadığı için kendi yol haritasını çizemez.
 • Maskülen erkek davranışlarını gösteremez. Bu sebeple kadınlar nezdinde çekiciliği düşüktür.
 • İnsanları yönetmez, grupları yönlendirmez. Genellikle sürüye uyar. (ilk madde ile aynı mantık)
 • Her şeyin gelip geçici olduğunun; büyüklerinin bir gün öleceğinin farkında değildir. Durun bu tabir hiç hoş durmadı, çok daha doğru bir ifade ile; başkalarına bağımlıdır. Mesela büyüklerinden para dilenir ama kendi para kazanmak için uğraşmaz. Başarılı olmak ister ama başarılı olmak için uğraşmaz. Örnekler çoğaltılabilir.
 • Beta erkek genelllikle risk almaktan çekinir. Kendine güveni yoktur, bunu çevreye belli eder. Özellikle beden dilleri ile. Mesela;
Beta Erkek Alfa Erkek Nedir
Beta Erkek – Alfa Erkek Beden Dili Analizi

Beta Erkek“lerin Diğer Özellikleri Nelerdir?

 • Doğruyu söylemekten çekinir, otoriteye (tam olarak olmasa da) körü körüne bağlıdır. Hayır demekten çekinir.
 • Kendini geliştirmek için çabalamak yerine, “beni olduğum gibi kabullenin” kafasındadır.
 • Hayatın adil olmadığının farkında değildir. Farkında olsa bile sadece şikayet eder, eleştirir. (Bakın yanlışı gösterip, şu olmalı demek ile sadece şikayet etmek farklıdır, ayrımını iyi yapalım)
 • Beta erkek grupta yöneten değil yönetilen hükmündedir.
 • Saçma sapan bağımlılıkları (pornografi gibi, sosyal medya bağımlılığı gibi) vardır.
 • Beta erkek aşırı üşengeç haldedir.
 • Mantık yerine duyguları ile hareket ederler.
 • Bakımsızdırlar, ayrıca giyim kuşamlarına önem vermezler.
 • Genellikle kullanılan taraftırlar.
 • Beta erkek ders çıkarmak yerine, kendini hayata, düzene, SİSTEME adapte etmek yerine sadece yakınır. Mesela başarılı insanların tepede olmasını eleştirir ama başarılı olmak için uğraşmaz, kızların güçlü erkekleri beğenmelerini eleştirir ama kendisi gelişmek için uğraşmaz veya daha kötüsü o haliyle en taş gibi hatunu götürmeyi ister. Örnekler çoğaltılabilir ama yeterli olmuştur sanırsam.
 • Kızlar ile ilişkilerinde sağlayıcı rolü üstlenir. (aşağıda bahsettim ne olduğundan) Kadınlardaki “ham arzuyu” ateşleme konusunda başarısızdırlar.

Ne kadarı varsa o kadar beta erkek siniz demektir. Bir kişiye asla %100 beta diyemeyiz, diyen moronları takmayın yani.

Sağlayıcı Beta Erkek Nedir?

En vahim durumda olanlar bunlar. Sağlayıcılar ne yapar söyleyeyim size sizin gözünüzde canlansın;
-Maddiyat: En bilinen örneği budur, en yaygın olanı da tabi. Kız (genellikle) buna tabiri caizse sahteden ilgi gösterir, bu garibim de malını, servetini harcar. Kendi egosunu da kız götürüyorum diye tatmin eder. Oysa kullanılmaktadır.
-İlgi: En bilinen ikinci örnekte budur. Hani 7/24 “aşkım yha” diye mesaj atanlar, kızın yakasından düşmeyen sülükler bunlardır. Kızların da bunlar yüzünden bir yeri kalkıyor, kendilerini prensesler olarak görüyorlar ama suç tabi biz erkeklerde bu konuda! Bir örnek daha vereyim bilindiklerinden; sosyal medyada özellikle instagramda tonla kızın yorumlarının altına “abartılı” iltifatlar yazmak.

-Duygusal Tatmin: Hani birisiyle sevgili olursun, ayrılırsın, başkası ile sevgili olur (evet sevgili büyükler, bu nesilde deli gibi yaygın bunlar ama yeni nesil kıymetli öğretmenlerimizin ve sizlerin eseri sonuçta) sonra o sevgilisinden ayrılır. Sonra eski sevgilisine “seni özledim ya” yazar. Amaç onun üzerinden duygusal boşluğunu doldurmaktır çoğu zaman. Garibim beta erkek ise atlar, “bana döneceğini biliyordum” diye. Ama sürecin sonunda kaybeden yine beta erkek olur.
-Değerli Hissini Yaşatmak: Üstte değindim.

Not: Aynılarını yapan erkekler yok mudur, eminim vardır. Sayıları ne kadardır bilemem.

Kadınlar Beta Erkek Kokusunu Çok Uzaktan Alırlar

Evrimsel psikoloji ile bunu sonra sebebini anlatacağım. Kadınların hislerinin erkeklere nazaran daha başarılı olması bu sebepledir ama onlar beta erkek falan diye kavramlarla ilgilenmezler. Mesela üstteki karakteristik özellikleri sergileyen bir kişiyi düşünelim:

Bir kadın gözüyle olaya bakarsak karşımızdaki adamın ne kadar muhtaç durumda olduğunu kolaylıkla görürüz. Sizin neredeyse her istediğiniz yapan, tek sözünüz ile üç mahalle öteden kalkıp gelen bir kızı düşünün. Evet hayal ederken bile o tuhaf iticiliği hissetmişsinizdir. İnsanın doğası böyle, her istediğinde sahip olunan şey aslında çok değersizdir. Özellikle bu konuda kadınlar daha hassastırlar maalesef. Doğanın kuralı böyle. Milyonlarca yıllık genetik hafızayı değiştirmemiz mümkün değil. (Bu paragraf şuradan alıntıdır.)

Yani sıkıntılı nokta şu; beta erkek dediğimiz kitle friendzoneyi daha çok yiyor. (30’lu yaşlarına kadar, sonra değineceğiz ne olduğuna) Sonra da kızların efendi adam yerine piç adam tercihi diye ağlıyorlar. Şahsen şaşırtıcı bir şey değil insan doğasını bilenler için.

Beta Erkek İnstagram
Mesela bu fotoğraftaki erkeğe, erkek adam sitesinde ciddi eleştiriler yapılmıştı.

Olması Gereken Nedir?

Bu sabah twitterde bir şey gördüm. Rasyonalist adam idi sanırsam; öz saygı, öz güven, sosyal zeka (iyi üslup), kendine odaklı olmak, umursamamazlık (rahat olmak ve basit şeyleri takmamak) diye liste yapmış. Kızlarla ilişkide önemli faktörler diye de vermiş. “İsterseniz dünyanın en zengin/yakışıklı adamı olun bunlar olmadan kadınlarla doğal/gerçek bir ilişkiniz olamaz” diye de eklemiş. (bakınız: ham arzuyu uyandırmak) (ayrıca bakınız: sağlayıcı erkek)

Rus Lider Putin 300x157 - Beta Erkek Nedir? Sağlayıcı Erkek Tipi
Mesela Sn. Putin’in Beden Diline ve Rahatlığına Bakın, Bu Adam Beta Erkek Midir Sizce?

Bir diğer arkadaş da eklemiş;
“Alın size malzemeler. Sabah sabah iyi denk geldi. Karıştırın bunları ve üzerine biraz küstahlık, centilmenlik, ayılık ve tahmin edilemezlik ekleyin. Ayrıca Not: Ne olacağını bilirsen sıkıcı olur. Fakat birisinin herhangi bir durum karşısında ne tepki vereceğini, ne yapacağını ve ne diyeceğini bilmezsen, bilmiyorsan çekicidir o… Bırak puzzle’ı insanlar çözsün. Arkandan atıp tutsunlar kime ne? Yüzüne tek kötü kelime edecek cesaretleri olmuyor. Ahahahaha”
diye de yazmış. Muhteşem özetlemişler, bu olayı.

Beta Erkek Olayı Hakkında Son Notlar

Bazı arkadaşlar ise beta erkek sayısı çok diye üzülüyorlar. Olum kendinize gelin, hem kızlarla ilişkilerinizde, hem sosyal ortamda lider olma konusunda bunlar önünüzü açar. İşinize geliyor yani.


“Ama aileniz, sevdikleriniz, vizyonunuz, geleceğiniz, hedefleriniz her zaman karı-kız işlerinin önünde olmalıdır bunu unutmayın! Bunu aklınıza kazıyın ki çoğu gelişim sürecindeki erkek gibi kendinizi kadınlara odaklayıp kalmayın!”


Derinlemesine Bilgilenmek İsteyenler şu mübarek sitedeki beta erkek hakkında tüm yazıları okuyabilirler.

Bu arada yazdıklarımızın bilimsel şeyler ile, şahsi görüşlerimizin harmanı olduğunu haliyle sorumluluk kabul etmediğimizi hatırlatmamıza gerek yok sanırsam…

Beta erkek yazısı hakkında görüş, eleştiri ve eklemeler yapabilirsiniz.

Protein Tozu Kullanmayın Kullandırtmayın Neden Mi İçeri (Fitness-7)

Protein tozu kullanmayın, kullandırtmayın. Sert bir giriş oldu kabul, neden derseniz çok ama çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Tamam anlıyorum, kim istemez en sağlamından bir vücuda sahip olmayı? Hepimiz isteriz ama ne gerek var vücudu zehirlemeye be kardeşim? Pek çoğunuzun başlık hoşuna gitmedi biliyorum ama dur sakin hele, yazıyı sonuna kadar oku öyle yorum yap yapacaksan zira uydurma şeyler yazmayacağım. Sorunu söyledikten sonra çözüm yolunu da sunacağım sen hiç dert etmeyesin.

Protein Tozu Zararlı Mıdır?

Protein tozu türevlerinin kalıcı zararlar verdiği düşüncesi gün geçtikçe hakim olmaya başladı. Zaten araştırırsanız göreceksiniz ki bazı zararları kanıtlandı bile. Ama hala protein tozu kullanımı konusunda belli bir fikir birliği yok. Gelin zararlarına bakalım…

 1. Günlük protein ihtiyacının fazlasını vücuttan atarken vücut (depolanmış olan) kalsiyumu çekiyor. Bu da kemik erimesinden tut, karaciğerde yağlanma ve hatta kalp hastalıklarına, böbrek hastalıklarına sebep olabiliyor.
 2. Bilinçsiz kullanım halinde testislerde ciddi tahribata yol açabilir bu durumda kısırlığa varan ciddi sonuçlara neden olabiliyormuş.
 3. Canan Karatay’a göre protein tozu kasların yanı sıra kalbi de büyüttüğü için kalp krizine yol açabiliyormuş. (protein tozu der “ne zararı olabilir ki” der küçümsersin bir de)
 4. NTV’ye konuşan, KKTC’de Dopingle Mücadele Kurulu başkanlığını da yürüten doktor Yücel sonunun bunun kişiyi ölüme götüreceğini söylemiş.
 5. Kalitesiz protein tozu ağır metaller içerebilir. Ağır metallerin nelere yol açabildiğini de şu yazımızda yazmıştık.
 6. Bazı protein tozlarının içerisinde de doping olarak kabul edilen performansı arttırması sebebiyle vücuda zarar veren maddeler varmış.
 7. Tabi çeşitli bilim insanlarının falan protein tozu kullanımı hakkında farklı görüşleri var ki onları da yazının ileri ki kısımlarında paylaştım.

İlk 4 madde ortak unutmayın! Yakın vadede vücudunuz kısa sürede şişecektir kabul ama sürekli kullanmak zorunda kalabilirsiniz ve bu sizi ekstra olarak bağımlı yapabilir.

Kullanacak arkadaşları özellikle uyarmak istediğim bir husus var. Uzman kontrolü ve belli dozajda kullanmak şart! Bence hiç kullanmayın. Bakın ben size daha güzel çözümler sunayım:

Protein Tozu Kullanmanızı Kesinlikle Önermiyoruz
Protein Tozu Kullanmanızı Kesinlikle Önermiyoruz

“Protein Tozu”na Vereceğin Parayı…

Şunlara yatırabilirsin güzel kardeşim:

 • Dana Etinin 100 gramının 24 gramı protein;
 • Tavuk Göğsü’nün 100 gramının 19 gramı protein;
 • Yumurtanın 100 gramının 13 gramı protein;
 • Hindinin (burada şaşıracaksınız) 100 gramının 29 gramı protein;
 • Balığında 100 gramının ortalama 22 gramı proteinden oluşuyormuş.

Burada yumurta özellikle öneriliyor. Vücudun kendi üretemediği amino asitleri (esansiyel) içeriyormuş. Ayrıca hayvansal kaynaklı ve etkili olduğu söyleniyor. Yumurta hem ucuz hem faydalı. Tavuk da hakeza öyle. Bakın Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir; yumurtanın iyi bir protein deposu olduğunu, yapısında tamamı sindirilebilen yumurta aminoasit örtüsünün, anne sütüne oldukça yakın olduğunu söylemiş. Bunu Türkçe’ye çevirecek olursak; ASLINDA SPORCULAR BU YÜZDEN SABAHLARI 5’ER TANE YUMURTA YİYOR!

Protein Tozu Yerine Doğal Protein Depolarını Tercih Edebilirsiniz
Protein Tozu Yerine Doğal Protein Depolarını Tercih Edebilirsiniz

Bunlar da sizi tatmin etmediyse sporcu beslenmesi volume 1 yazımızdan bir alıntı daha yapayım:


“Örnek vermek gerekirse; tavuk, yumurta, kırmızı et, hindi, balık on numara protein kaynaklarıdır. Bitkisel olarak da yulaf ezmesinin proteinini öneriyorlar. Ayrıca aklınızda bulunsun; probis‘te de fena protein var. Baklagillerde ve kuru yemişlerde de felaket protein var.”


Mesela 100 gram kuru fasulye ve mercimekte 20 ile 25 gram arası protein var. Bakın VEGANLARIN MERCİMEĞE ABANMASININ SEBEBİ DE BU ASLINDA! Ama şunu da kabul ediyoruz ki hiçbir şey hayvansal kaynaklı proteinin yerini tutmaz.

Kimler Protein Tozu Kullanmamalıdır?

Bu rahatsızlıklara sahip olanlar özellikle kullanmamalılar! “Protein tozu”nu laktoz hassasiyeti olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Ayrıca böbrek rahatsızlığı ve karaciğer hastalığı olan kişiler tarafından da kullanılmamalıdır. Bir şey ekleyeyim ben; bence sağlığına, geleceğine düşkün insanlar da kullanmamalıdır “BENCE”…

Protein Tozu Hakkında Bilim İnsanları Falan Ne Demişler?

Çeşitli bilim insanları vs.’nin protein tozlarının kullanımı hakkındaki görüşlerini şuradan okuyabilirsiniz.

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir Başarının Sırrı Bölüm-2

Başarılı olmanın yolları nelerdir sizce? Geçtiğimiz bölümde bu konudan değişik bir perspektifle bahsetmiştik. Şimdi ise kaldığımız yerden devam edelim. Ama ilk bölümü okumayanlar ilk bölümü okusunlar önce. Hazır mıyız? Haydi devam edelim, bu sefer konumuz başarılı olmanın yolları…

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir? – Başarının Sırrı

Başlamadan Önce Önemli Bir Not: Başarı demişken başarıyı tek anlamda düşünmeyin. Bu iş hayatında başarı da olabilir, derslerde başarı da olabilir, sosyal ortamlarda başarıya da kısmen uygulanabilir. Kendini geliştirdiğiniz alanlara da (spor yapmak, aşçılık, atıcılık, tamirat işleri, hobi ile para kazanmak falan) uygulayabilirsiniz. Haydi “Başarılı olmanın yolları nelerdire devam edelim.

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir
Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir

5) Motivasyona Değil Disipline Önem Vermek (Başarılı Olmanın Yolları)

Basitçe şöyle açıklayayım: motivasyon her zaman olmayabilir, giderse gelmesi uzun sürebilir. Yani oturup motivasyonun gelmesini mi bekleyeceğiz? Tabi ki de hayır! O zaman çoğunluktan ne farkımız kalır? Bizim ihtiyacımız olan şey disiplindir! Her şartta, her durumda, bedeli ne olursa olsun dümdüz olmak! Akan su misali hedeflere adım adım ilerlemek. Ama asla pes etmemek! Motivasyonda neymiş? Ha motivasyon önemli kabul, ama hayatımızı motivasyona endeksleyemeyiz! Disiplin, disiplin, disiplin yola devam. Bu arada bu siteden 1-2 motivasyon yazısı/videosu da atayım sizlere;

En Sağlamından Motivasyon Videoları Özellikle Sınav İçin – Kaptan Yazıyor

Motivasyon: Kendini Küçük Görme – Dinamo Taşları Deneyi – Kaptan Yazıyor

Tabi Google amcaya başarılı olmanın yolları nelerdir yazarsan bunları bu kadar açık üslupla kaç sitede yazılmış olarak bulabilirsiniz bilemem. 😀

6) İddialı Olup Rehavete Kapılmamak – Başarılı Olmanın Yolları

Tabi bunu yapmak sağlam bir birikim ve alt yapı ister. Düşünsenize, mesela %1 oy alan siyasi bir parti %70 oy alan bir partiye laf edebilir mi sizce? Tabi ki de hayır. Aynı mantıkla birikiminizi arttırın, güçlenin, gelişin sonrasında ise BİR ŞEYİ BAŞARDIKÇA KENDİNİZE OTOMATİK OLARAK GÜVENECEKSİNİZ! Güvendikçe iddialı olacaksınız. Ama asıl nokta bundan sonra rehavete kapılmamaktır! Google amcaya başarılı olmanın yolları nelerdir diye aratmanıza gerek yok yani.

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir - Başarının Sırrı
Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir – Başarının Sırrı

7) Kasıntı Olmadan Neyi Nasıl Yapacağını Bilmek (Başarılı Olmanın Yolları)

 • Mesela üniversiteye hazırlık öğrencilerini düşünelim. Doğru meslek seçiminin önemi ve üniversiteye hazırlık yazımızda da belirttiğimiz üzere adamın kafasında belirlediği bir hedefi yoksa ne işe yarar bu? Rüzgara yönelir, kalıba göre şekil alır. Kendi hayallerini yaşayamadan, başkalarının dediklerini yapmaya başlar.
 • Mesela yine üniversite sınavı örneğinden gidelim. Adam işin tekniklerini, hilelerini, cinliklerini bilmelidir ki daha hızlı olsun, daha etkili olsun, daha çok kişiyi elesin değil mi? Üniversite sınavına hazırlık kaliteli öneriler yazısında mesela İnternet ortamındaki güzel taktikleri derlemişler. Yani teknik bilmek önemlidir.
 • İşinizi ciddiye alın mesela. Mesela işe gittiniz, çok ciddi bir görüşme var, eşofman ile gitmezsiniz değil mi? Veya daha hoş bir örnek vereyim. Half life oyununda binanın içinde roket atar ile gezmiyorsunuz değil mi? Yani her şeyin yapılacağı yer var. Kasıntı olmadan tabi… Dakik olmak, işini önemsemek cart curt bunlara girmiyorum bile çoğunuz biliyorsunuz nasılsa, her ne kadar uygulamasanızda… Bunlar da başarılı olmanın yolları nelerdir sorusuna verilebilecek çeşitli cevaplardır elbette. AMA BU İŞ BİR BÜTÜNDÜR!

Unutmayın; “Başarılı kaptanlar fırtınalı denizlerde kendilerini belli ederler.” (başarılı olmanın yolları)


8) Diğer Öneriler – Başarılı Olmanın Yolları

Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir Başarının Sırrı
Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir – Başarının Sırrı Nedir?

Başarılı Olmanın Yolları Diğer Öneriler Vol-2

 • Her alanda alanın uzmanına güvenin. Bırakın herkes kendi işini yapsın. Herkes her şeyi bilemez değil mi?
 • Akıl hocaları bulun kendinize. Büyüklerinizden akıl hocaları bulun. Yaşıtlarınızla da kişisine göre “üstü kapalı” veya açıkça istişareler yapın. İstişarelerin sonucunda ise aklınızda güzelce değerlendirmeler yapın. Nasılsa 3 kişi a fikrini savunurken diğer 3 kişi a’nın tam zıttı olan b fikrini savunabilir 😀
 • Risk Almaktan Çekinmeyin: Riskler on numara beş yıldız fırlama fırsatlarıdır. Korkmayın, çekinmeyin. 
 • Başarı mutluluğu garantilemez, başarı da garanti değildir! Ama biz asla yenilmeyiz, sadece ders çıkarırız bunu da unutmayın!
 • Sizin başarınız herkesi mutlu etmeyecektir. Bazı insanlar size güvenmeyecek ve sizi kıskanacaktır. Bunlara karşı manen hazırlıklı olun ve sizi destekleyecek ve sizin adınıza mutlu olacak insanları bulana kadar bu insanları görmezden gelin. Gereksiz yere çarpışmak enerji ve zaman kaybıdır. Gerekirse müdahale edersiniz tabi. Siz örnek insan olun. Başarılı olmanın yolları nelerdir derken bir yandan da geleceğe yönelik vizyonlar oluşturun.

Bu bölümlük bu kadar. “Başarılı Olmanın Yolları” konulu 3. yazımızda da neden çoğu insanın başarılı olamadığını ve OLMAMASI GEREKTİĞİNİ ilginç bir perspektifle ele aldık:

Başarılı Olmanın Yolları – Başarının Sırları Bölüm 3: <Yakında – Soon…>

Nasıl Başarılı Olunur Başarının Sırrı Bölüm-1

Nasıl başarılı olunur dersiniz? Yoksa siz de mi Google’da ikide bir “motivasyon videoları” veya “nasıl başarılı olunur” diye bakıyorsunuz? Başarılı olan insanların ortak bir yöntemi veya ortak yönleri var mıdır? Varsa bunlar nedir? Daha da önemlisi neden ezici çoğunluk “nasıl başarılı olunur”u sorgularken neden belli başlı insanlar çoğunluğun içinden çeşitli alanlarda sivrilmeyi başarırlar? Bu serimizde başarının sırrını konuşacak ve nasıl başarılı olunur”u konuşacağız.

Nasıl Başarılı Olunur – Başarının Sırrı

Başarı demişken başarıyı tek anlamda düşünmeyin. Bu iş hayatında başarı da olabilir, derslerde başarı da olabilir, sosyal ortamlarda başarıya da kısmen uygulanabilir. Kendini geliştirdiğiniz alanlara da (spor yapmak, aşçılık, atıcılık, tamirat işleri, hobi ile para kazanmak falan) uygulayabilirsiniz.

Tabi alanında uzman birisine “kardeş bu alanda nasıl başarılı olunur?” derseniz genellikle size çalışın tavsiyesini verirler ama çalışmanın yanı sıra nasıl başarılı olunur sorusunun cevabı olan başka kriterler de vardır çok bahsedilmeyen, basit görülüp geçilen ama mihenk taşı değerinde olan. Gelin başarılı insanların bu özelliklerini konuşmaya başlayalım:

Nasıl Başarılı Olunur
Nasıl Başarılı Olunur Basamakları

1) Amaç Sahibi Olmak Önemlidir

Her şeyden önce bir amaçları vardır. Neden olmasın ki? Veya amacı olmadan niye bir hedefe başkalarının telkini ile yönelsin ki? Bu sebeple arzularımız, tutkularımız oldukça önemlidir. Hayatta bir amacı olan ve önemlisi o amaç uğrunda gerekli uğraşıyı ortaya koyan insan nasıl başarılı olunur sorusunun ilk basamağını çözmüş demektir. Gerisinde su akıp yolunu bulacaktır elbette.

Mesela pek çok rehberlikçi veya psikolojik danışman veya kişisel gelişim uzmanı; üniversiteye hazırlık döneminde hedeflerinizi yazın asın düzenli görebileceğiniz bir yere derler. Neden? Bunun da amaçları hatırlayıp o uğurda çalışmaya sevk etmesi ile alakası olabilir mi acaba? Bu sebeple vizyon sahibi olmak önemlidir işte.

2) Başarılı İnsanlar Moralsiz Değildirler

Moralsiz bir insan nasıl bir işi başarabilsin, nasıl zorlukların üstesinden gelebilsin ki? Kişiyi hayata bağlayan başka insanların ve(ya) amaçlarının olması gerekmez mi? Düşünsenize bir amacınız yok. Ezici çoğunluktan ne farkınız kalır o zaman? Çoğu insan hayal kurmuyor, başkalarının kendilerine dayattığı hayalleri yaşayıp tatmin olmaya ÇALIŞIYOR! Sokak ağzı ile ifade edecek olursak “ota boka üzülmezler.” Bakın güzel duvara tam asmalık bir söz paylaşayım sizinle;


“Başkalarının hayatlarının dublörü olacağınıza ne hayatınızın baş kahramanı olun.”


Nasıl Başarılı Olunur Başarının Sırrı 1 300x200 - Nasıl Başarılı Olunur Başarının Sırrı Bölüm-1
Başarı İçin Motivasyon Basamakları (Nasıl Başarılı Olunur)

3) Bu İnsanlar Tam Aksine Enerjiktir

Tamam istisnaları var kabul. Hani “sadece” şu deli gibi çalışıp bir şeyleri başaranları kastediyorum. Ama çoğu insan gibi her şeyden şikayet eden, üzerine birisi üflese ağlayacak kadar kırılgan değildirler. (abartı oldu ama neyse) Bakın “nasıl başarılı olunur”a dair şimdi diğer bir reçeteyi sunuyorum;

 • Hedeflerinize ilişkin sıkıntınız mı var, gidip meseleye bizatihi kendiniz el atıp hemencecik sorunu çözün. ÜŞENMEK YASAK!
 • Sizi amaçlarınızdan saptıracak her şeyden evet her şeyden uzak duracaksınız. Kendi işinize bakacaksınız. AMA ROBOT DA DEĞİLSİNİZ BUNU DA UNUTMAYIN!
 • Hangi konumda olursanız olun, ırkınız, dininiz, diliniz, cinsiyetiniz ne olursa olsun sizi zayıflatmaya çalışanlar çıkacaktır ELBET. Unutmamanız gereken “gerekmedikçe” saçma çatışmalara girmek bile sizi yavaşlatacaktır. Başka mecralara açılırsınız sizde.
 • Bir şey olmadı, hedeflerinize ulaşamadınız diye de üzülmeyin. Biz asla yenilmeyiz, sadece yanlışlarımızı görür ve hedeflerimize değişik yollardan gitmenin planlarını yaparız. (şu yazıdan alıntı idi bu cümle)
 • Çoğu insan gibi enerjik değilseniz; bu konudan şikayetçi iseniz; bu durum nasıl başarılı olunur sorunuzun cevabı olabilir. Kendi kalemim olan şu iki yazıyı mutlaka okumanızı öneririz;

Sürekli Yorgun Hissediyorum – Kesin Çözüm (Kaptan Yaziyor)

Ağır Metal Detoksu İleri Doz – Bizden Detaylısı Çok Nadir Bulunur (Kaptan Yaziyor)

4) Boş Yere Plan Yapıp Durmazlar İşin Ucundan Tutarlar (Nasıl Başarılı Olunur)

Oturup saatlerce anlamsızca motivasyon videoları izlemezler veya 7/24 nasıl başarılı olunur diye Google amcaya aratmazlar. Felsefeleri ise muhtemelen şu tarz bir şeydir;


“Ömür dediğin üç gündür, dün geçip gitmiştir, yarın ise meçhuldür; o halde ömür dediğin bir gündür, o da BUGÜNDÜR.”


Bu sözde kastedilen şudur; vaktini israf etmez, şimdiyi GEÇMİŞTEKİ YANLIŞLARI düşünerek HEBA ETMEZ (öz eleştiri yapar tabi) veya YARINA DAİR PLAN YAPIP DURMAZLAR! Hiç mi yapmaz? Tabi yapar, planlı ve düzenli olmak önemlidir o ayrı. Ölçüsünce yapar her şeyi. Saatlerce nasıl başarılı olunur / olabilirim acaba diye düşünmez, İCRAAT ODAKLIDIR! Adım adım her fırsatta hedefine doğru su misali usul usul akar. Son gün coşmaz yani 🙂

Bunun altını 2. bölümde biraz daha dolduracağız. Başka bir ifade ile motivasyon değil disiplin! 2. bölümümüze ise şuradan ulaşabilirsiniz;

Nasıl Başarılı Olunur – Başarının Sırları Bölüm 2: Buraya tıklayarak 2. bölümden yardırmaya devam edebilirsiniz.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? (1) (Fitness-6)

Spora ve vücut geliştirmeye meraklı arkadaşlar! Bu sefer sizin için sporcu beslenmesi konusunu işleyeceğiz. Kaslarınızın gelişmesini sağlayan 3 temel faktör vardır;

Şimdi ise hep birlikte işin sporcu beslenmesi ayağını konuşalım.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Proteinler Mihenk Taşıdır: Kas yapımı proteinlerle olur. Bu sebeple “sporcu beslenmesi”nde yeterli miktarda “kaliteli” protein tüketmek çok önemlidir.

Hayvansal Kaynaklı Proteinler Tüketin: Niye mi? Kas yapımında kullanılan aminoasitleri daha çok içerdikleri için kas yapımında bitkisel kaynaklı  proteinlerden kat kat daha kaliteli oluyorlar.

Örnek vermek gerekirse; tavuk, yumurta, kırmızı et, hindi, balık on numara protein kaynaklarıdır. Bitkisel olarak da yulaf ezmesinin proteinini öneriyorlar. Ayrıca aklınızda bulunsun; probis‘te de fena protein var. Baklagillerde ve kuru yemişlerde de felaket protein var.

 • Dana Etinin 100 gramının 24 gramı protein;
 • Tavuk Göğsü’nün 100 gramının 19 gramı protein;
 • Yumurtanın 100 gramının 13 gramı protein;
 • Hindinin (burada şaşıracaksınız) 100 gramının 29 gramı protein;
 • Balığında 100 gramının ortalama 22 gramı proteinden oluşuyormuş.

1.5 Gram Kuralı: Bünyeden bünyeye farklılık göstermekle beraber kütlenizi 1.5’la çarpıyorsunuz ve her gün ona yakın miktarda protein almaya çalışıyorsunuz.

Örnek: Ali 60 kilogram olup; “ortalama” bir vücuda sahiptir. Her gün 90 gram protein alması en ideal şekilde vücut yapmasını sağlar.

Karbonhidrat Alımı Da Önemlidir: Eğer yeterli miktarda karbonhidrat tüketmezseniz vücudunuz proteinleri kas yapımı ve onarımı için kullanmıyor. Ne için mi kullanıyor? Enerji üretmek için! Bu sebeple sporcu beslenmesi yapılırken asla karbonhidratlar küçük görülmemelidir.

“Sporcu Beslenmesi”nin Önemini Kavrayın: Doğru beslenmezseniz; kaslarınız gerekli maddeleri alamaz, kaslarınız gerekli malzemeleri de alamayınca gelişmezler!

Günlük Enerji İhtiyacı: Sporcu beslenmesi konusunun önemli ayaklarından birisi bu. Zira kilo ile doğrudan alakalı. Kendi bilimsel olmayan yöntemimi söyleyeceğim. İnternet’te hesaplayın; metabolizmanız hızlı ise (yerinizde duramıyorsanız) +250 kalori, normal iseniz 0, durgun sabit birisi iseniz -300 kalori yazın ve uyun. Ayrıca kilo almak istiyorsanız +250, kilo vermek istiyorsanız -250 kalori yazın. (kullandığım uygulama böyle yapıyordu)

İlk Başlarda Uygulama Kullanın: Şu kaç kalori, şunda kaç gram protein var, günlük kalori ihtiyacım ne cinsinden uygulamalardan bahsediyorum. İndirin telefonunuza ve “sporcu beslenmesi”ni oradan planlayın.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır
Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Sporcu Beslenmesi ve Protein Tozu – Steroit Kullanımı

Protein tozu kullanmayın, israf, zarar yazık lan. Gidin 3 lira daha katın adam gibi tavuk yiyin. Bünyenize zarar, her şeyinize zarar. Steroitte aynı hesap. Bunlarla ilgili ayrıca yazı yazıp yazınca buraya unutmazsam sabitleyeceğim. Bu arada steroitte “yanlış hatırlamıyorsam” sizi kısır bırakabilir. Aşırı ve düzenli kullanımda hazır hormon aldığınız için testisler testosteron üretimini mi durduruyordu neydi, bu tarz bir sebebi vardı. Tam doğru yazamadım ama isteyen google amcaya sorabilir.

Antrenmandan Önce Ne Tüketmeli – Sporcu Beslenmesi

Üstte belirttiğimiz üzere karbonhidratlara abanın. Antrenman yapmadan evvel karbonhidrat tüketmeyen sporcu, benzini olmayan bir arabaya benzetilebilir. Karbonhidratlar, kasların çalışması ve kan şekeri seviyesini dengelemek için birincil enerjiyi sağlarlar. “Sporcu beslenmesi”nde karbonhidratlar ve proteinler çok önemlidir. Vücudunuza doğru besinlerle enerji sağlayarak, kas gelişiminde ne kadar hızlı yol aldığınıza siz bile inanamayacaksınız.

Ayrıca gelelim proteinin neden bu denli önemli olduğuna… İnternet’te diğer sitelerden alıntı yapıyorum: vücudun bütün hücrelerinin büyük bölümü proteinlerden oluşmaktadır ve bu hücreler, sürekli olarak değişime uğrarlar ve yenilenirler. İşte bu süreklilik nedeniyle, vücudun belirli bir protein deposu yoktur. Bu nedenle de sporcu beslenmesi yaparken kaliteli proteinlerden (hayvansal olanlar) tüketmeliyiz. Kaliteli dememizin sebebi ise vücudun üretemediği aminoasitleri içermesi. Sporcu beslenmesi gibi bir konuda bilim gerekir ama detaylarla da kafa ütülemeye gerek yok değil mi 😀

Proteinlerin temel görevini ise; büyüme ve gelişme, doku yapımı ve onarımı, kan proteini olan hemoglobin ile vücut çalışmasında görev alan enzimler ve hormonların yapımı olarak özetleyebiliriz. Karbonhidrat tüketiminin yanına “sporcu beslenmesi“nde protein de (yumurta, süt, yoğurt, peynir, et, tavuk, balık, fındık) eklerseniz, direnç, dayanıklılık ve yağsız vücut kitlesinin (kas) arttığını göreceksiniz.

Tabi bu konu bu kadar kısa ve basit değil. Sporcu beslenmesi konusuna devam edeceğiz… Daha asıl detayları anlatamadık. To be continued…

Bu arada sporun sürekli yorgun hissediyorum diyen arkadaşlara kısmi bir çözüm olabileceğini de şu yazıda belirtmiştik.

Haydi sağlıcakla…

Spor Salonuna Gitmek Şart Mı? Evde Çalışsak? (Fitness 5)

Spor Salonuna Gitmek şart mı? Selamlar beyler, bayanlar. 2 gündür yazı gelmemiş yoğunluktan. Bu sefer ise spora özenen pek çok arkadaşımızın sorduğu bu meşhur sorunun cevabını arayacağız.

Spor Salonuna Gitmek Şart Mı?

Spora başlayacak olan arkadaşlarımızın yüzde doksanı bu meşhur soruyu düşünmüşlerdir. Parayı beslenmeye ayırsam evde de aynı faydayı görür müyüm acaba? Yoksa kas gelişimi için spor salonuna gitmek şart mıdır? Gelin birlikte spor salonunun ve evde spor yapmanın artı ve eksilerini konuşalım, kararı siz verin.

a) Spor Salonuna Gitmek

1) Spor Salonuna Gitmek İçin Mantıklı Sebepler

 • Alet İmkanı: Ortalama bir evde temin edebileceğiniz aletlerin kat kat fazlası ve çeşitli versiyonları elinizin altında.
 • Destek Alabilme İmkanı: Hareketlerin nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz? Doğru yaptığınıza emin mi olamıyorsunuz? Akıl mı almanız lazım? Hocalara sorabilme imkanı var. Yalnız cümle aynı reklamlardaki pazarlamacılar gibi oldu lan neyse 😀
 • Sosyal Ortam İmkanı: Tanıdık bir çevre oluşturun. Büyük küçük fark etmez. Bilgili olsun yeter. Hem muhabbetiniz olur hem de birbirinize yardım edersiniz. Spor salonunda ilk gün yazımızda belirttiğimiz gibi, siz onlara sıra önceliği verirsiniz, onlar da size hareketi gösterirler. Spor salonuna gitmek ile bir taşla iki kuş vurmak gibi…
 • Değişik İmkanlar: Salondan salona değişiklik gösterir elbette. Havuz, jakuzi, buhar odası, hamam, sauna falan bunları kastediyorum. Mesela yoğun bir egzersiz sonrası jakuziye girmeniz kaslarınızdaki ağrıyı ve hamlama durumunu ciddi oranda azaltacaktır. Bu da “spor salonuna gitmek” için bir diğer sebeptir.
Spor Salonuna Gitmek Spor Aletleri
Spor Salonuna Gitmek Spor Aletleri
 • Grup Dersleri: Yüzme çoğu yerde ücretli olsa da; kickbox, box gibi dövüş derslerinden tut, pilates, yoga, spinning, total body, jimnastik, cross fit, zumba gibi saymak istemediğim nice şeylerin dersleri oluyor. Bir yandan vücut yapıp bir yandan dövüş öğrenmek çifte kişisel gelişim olur. WİN-WİN!
 • Atalet: İnternet ortamında çok denk geldim. Çoğu insan “salona gidin, evde 2 yapar 3 yapar eninde sonunda sıkılırsınız. Oraya giderseniz bir şeyleri yapmadan dönmezsiniz” minvalinde şeyler var. Haklılar ama vizyonu dar adam spor salona gitse orada da çalışmaz! Bak bir diğer kişi de ne demiş:
  “Evde 15-20 gün yaparsın, performansın düşer. Motive olamazsın. Pes edersin.. Ama spor salonunda motivasyonun çok daha yüksek olur. Ayrıca spor salonunda hocaya danışabilirsin bazı konularda.. Evde salondaki kadar bilinçli yapamazsın.”
 • Duş Kolaylığı: Spor salonuna gitmek için bir diğer sebep…

2) Salona Gitmenin Olumsuz Yönleri İse Şunlardır

 • Egolu Hocalar: Bir çok yerde denk geleceksiniz merak etmeyin. Ama iyi hocalar daha fazla 😀 Egolu hocadan kastım ise “dünyayı ben yarattım moruk” kafasındaki egoistlerdir.
 • Yoğunluk: Genellikle akşam saatleri (18.00-21.00 arası) ve hafta sonları aşırı dolu olabilmesi.
 • Verilen Programlar: Size nereye giderseniz (ille ki istisnaları vardır) gidin 10 civarı hareketli sanki profesyonel bir sporcu imişsiniz gibi ağır bir program verecekler. Programdan bağımsız çalışın.
 • Durumlara Göre Gereksiz Olabilmesi: Spor salonuna gitmek durumuna göre gereksiz olabilir. Mesela İnternet ortamında bir diğer arkadaş güzel açıklamış:
  “Spor salonu ama gidip de koşu bandına yapışma koşacaksan dışarıda koş. Eve ne kadar malzeme alsan da spor salonundaki kadar olamaz ayrıca orada uzman kişilerden de yardım alabilirsin eve bilinçsizce sakata gelebilirsin” (sonuçta kilo vermek için sadece yürüyüş yapacaksan gitmen gereksiz ve israf olur demeye getirmiş.)

b) Evde Spor Yapmak

1) Evde Spor Yapmak İçin Mantıklı Sebepler

 1. Home home sweet home! Evim evim güzel evim! Hangi spor salonunda dakikasında yanımda bir buzdolabı bulayım ki?
 2. Evdeki Rahatlık: Spor salonuna gitmek istemeyenler en çok bunu öne sürüyor.
 3. Masraf Yok: Salona vereceğim parayı gider beslenmeye ayırırım. Mis gibi.
 4. Bir Tıkla Videolardan Öğrenirim: Spor salonuna gitmek için mantıklı sebeplerde 2. ve 3. maddeye karşı olarak; telefondan / bilgisayardan / tabletten dakikasında açar hareketlerin yapılışını TEKRAR TEKRAR izlerim diyorlar. Spor salonuna gitmek bundan dolayı boş iş diyorlar.

2) Evde Spor Yapmanın Olumsuz Yönleri

Aklımıza gelen iki olumsuz yönü var: ilki atalet öbürü de yanlış yapabilme ihtimali ve bunun ciddi sakatlanmalara yol açabileceği. Bu sebeplerle spor salonuna gitmek mantıksız olabilir diyorlar.

Spor salonuna gitmek veya gitmemek konusunda ekleme yapmak isteyenler yorumlarda eklemelerini yapabilirler.

NOT: Bu yazıyı yazan arkadaş “A” şıkkını tercih etmiştir.