Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Birbirinden Mükemmel 10 Çözüm

Saç dökülmesi problemi burada tarih olacak! Saç derisinin pul pul dökülmesi de aynı şekilde! Her zamanki gibi iddialıyız. Günümüzde yetersiz beslenmeden, strese, genetik bozukluklara, çevresel faktörlere, yanlış kozmetik ürünü kullanımına kadar bir çok sebep bu soruna sebep oluyor.

Birbirinden mükemmel, bir çok insan tarafından da denenmiş olan çeşitli formüller sayesinde siz de bu probleminizden kurtulabilirsiniz. Nasılsa günümüzde bir çok insanın sorunu olan saç dökülmesi çözümsüz değil! Yeter ki ne yapmamız gerektiğini bilelim. Gel gelelim birbirinden mükemmel 10 adet “saç dökülmesini durduran bitkisel kürler“e; Okumaya devam et Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Birbirinden Mükemmel 10 Çözüm

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir – Mucizevi Bir Şifalı Bitki

Zeytinyağının faydaları bu seferki konumuz. Zeytinin saymakla bitmeyecek bir çok sorunun çözümü olan şifalı bir bitki olduğunu biliyor muydunuz? Hatta 300-400 yıl ömrü olduğu için “ölümsüz ağaç” olarak da bilinmektedir. Zeytinyağının faydaları da bu seferki konumuz. O denli şifalı bir bitki ki kutsal kitabımız Kur-an’ı Kerim’de ismi geçen az sayıdaki meyveden birisidir. İlaç sanayisinden kozmetik sektörüne kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Gel gelelim zeytinyağının inanılmaz faydaları konusuna:

Okumaya devam et Zeytinyağının Faydaları Nelerdir – Mucizevi Bir Şifalı Bitki

Arama Terimleri: purostata zeytin yaglnln faydaları

Cilt Beyazlatma için Birbirinden Kaliteli 10 Yöntem

Siz de mi çeşitli sebeplerden dolayı cildinizin kararmasından veya lekeler oluşmasından şikayetçisiniz? Bu yazımızı bu sorundan şikayetçi olanlar için ayırdık. Burada cilt beyazlatma, diz kapağı beyazlatma, dirsek beyazlatma, koltuk altı beyazlatma, bikini bölgesi beyazlatma için kolaylıkla kullanabileceğiniz çeşitli yöntemleri derledik. Ayrıca kimyasallara başvurmadan, olabildiğince doğal yöntemler arıyorsanız buradaki öneriler tam size göre…

Cilt beyazlatma maskeleri son dönemler oldukça merak edilir oldu. Başta güneş olmak üzere bir çok sebepten ötürü oluşan lekeleri engellemek için cilt beyazlatma maskeleri sıkça kullanılır oldu. Eğer siz de aynı sorundan şikayetçi iseniz evde bulunan malzemeler ile kolaylıkla yapabileceğiniz çeşitli karışım ve maskeler ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Başlayalım.

Okumaya devam et Cilt Beyazlatma için Birbirinden Kaliteli 10 Yöntem

Arama Terimleri: cilt beyazlatma yontemleri ise yaramiyorsa napmai, kol dız kapaklarını beyazlatmak ıcin ne yapmak gerekir, yoğurtla cilt beyazlar mı

Sir Ağda Nasıl Temizlenir – Saatlerce Temizleme Derdine Son Veriyoruz

Selaaam ben Edaca Edaca! Artık SAATLERCE AĞDA KALINTILARINI TEMİZLEME DERDİNE SON! Pratik yöntemler paylaşacağız ve üstünüzdeki zorluğu bir nebze de olsa hafifleteceğiz. Çok kısa bir sürede sir ağda nasıl temizlenir sorusunun cevabını bulacaksınız.

Ağda vakti geldi diyelim, yapmaya kalkıştınız ve yaparken elinizden kazara yere düşürdünüz üstelik yere de ağda bulaştı. Hele hele halı veya koltuğa yapıştı ise durum daha da vahim bir hal aldı. Veya bazen yanlış uygulama yöntemlerinden dolayı vücudunuza da yapıştı diyelim. Ne yapacağınızı bilemediniz değil mi? İşte bu yazıda sir ağda nasıl temizlenir konusunu ele alacağız. Tabi bu yazıyı okuyanlar arasında bunları yaşamayan yok denecek kadar azdır muhtemelen.

Okumaya devam et Sir Ağda Nasıl Temizlenir – Saatlerce Temizleme Derdine Son Veriyoruz

Arama Terimleri: agda bandı nasıl temızlenır

Bol Pantolon Kimlere Yakışır? (Vücuda Göre Pantolon Seçimi-2)

Selam ben Edaca Edaca. Bugün sizlerle yine kadın erkek ayırt etmeden vücut tipine göre pantolon seçimi nasıl olur, nelere dikkat edilmelidir, kim hangi pantolonu giymelidir gibi konuları konuşacağız. Sıradaki başlığımız bol pantolon. Hani mağazada regular, bootcut, boyfriend jean, mom gibi kavramlarla gördüğünüz pantolonlar.

Okumaya devam et Bol Pantolon Kimlere Yakışır? (Vücuda Göre Pantolon Seçimi-2)

Dar Pantolon Kimlere Yakışır? (Vücuda Göre Pantolon Seçimi-1)

Selam ben Edaca Edaca. Bugün sizlerle yine kadın erkek ayırt etmeden vücut tipine göre pantolon seçimi nasıl olur, nelere dikkat edilmelidir, kim hangi pantolonu giymelidir gibi konuları konuşacağız. İlk başlığımız dar pantolon. Hani mağazada slim, skinny gibi kavramlarla gördüğünüz pantolonlar.

Okumaya devam et Dar Pantolon Kimlere Yakışır? (Vücuda Göre Pantolon Seçimi-1)

Kıyafet Seçimi Konusunu Bir Sanata Dönüştürmek (Herkes İçin)

Seeelam ben Edaca Edaca. Bugün kadın-erkek herkesin kıyafet seçimi yaparken dikkat etmesi gereken şeyleri konuşacağız. Dileyen dilediğini giymekte tabi ki özgürdür ama bizler hepimizin iyiliği için çeşitli önerileri de burada paylaşacağız.”

Okumaya devam et Kıyafet Seçimi Konusunu Bir Sanata Dönüştürmek (Herkes İçin)

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır (Evde Uygulanabilen Kaliteli Öneriler)

Seeeelam ben edaca. Bugün ortalama bir evde bulunan malzemelerle tırnak bakımı nasıl yapabiliriz, tırnakların kat kat açılmasına karşı ne yapabiliriz, bazı tırnakların güçsüz olmasının sebebi nedir, tırnak bakımı yapmak için neler gerekir gibi konuları konuşacağız.

 

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

1) Güçsüz Tırnakların Sebepleri Nelerdir?

Güçsüz tırnak demek; kırılmalar, kat kat açılmalar, deriye sürtünme sonucu acılar demektir. (içiniz şimdiden kıpır kıpır oldu demi kızlar) Öncelikle sağlıklı tırnak nasıl olur ona bakalım. Sağlıklı tırnakların yüzeyleri düzgün, renkleri pembe, sert olduğu kadar da esnektirler. Sağlıklı tırnaklar bireyde sağlıklı bir metabolizmaya işarettir. Ama tırnak kırılmaları tırnak bakımı yapılmadığına, çeşitli hastalıklara, hormon bozukluğuna işaret edebilir. Bu yüzden tırnak deyip geçmeyelim. Gelelim temel sebeplere;

 • Vitamin ve Mineral Eksikliği: En sık görülen sebep budur. B7 vitamini, magnezyum, çinko, kalsiyum, demir ve benzeri eksikliğinde tırnaklar kolay kırılır. (Detaylı Bilgi İçin: Mineral Eksikliği ve Hastalıklar)
 • Az Protein Tüketimi: Tırnaklara sertlik veren keratin dediğimiz bir proteindir. Protein tüketiminiz az ise tırnaklarınız yumuşar ve daha kolay kırılacaktır canlarım.
 • Abartılı Oje Kullanımı: Sürekli oje kullanımı sonucu tırnak havasız kalır. Üstüne bir de asetonun yıpratıcılığını katarsak bu durum tırnak kırılmasını kolaylaştırır.
 • Yanlış Tırnak Bakım Uygulamaları: Mesela tırnakları fazla uzatmak veya yanlarını törpülemek gibi.
 • Az Su Tüketimi: Açıklamama gerek yok sanırsam.
 • Yanlış Kozmetik Ürün Seçimi: Mesela alkol içeren kozmetik ürünlerinin kullanılması yanlıştır. (Detaylı Bilgi İçin: Kozmetik Ürünler Zehir Deposu Mu?)
 • Çeşitli Hastalıklar: Dileyen internetten hangi hastalıklar olduğuna bakabilirler.
Pratik Tırnak Bakım Yöntemleri
Pratik Tırnak Bakımı Yöntemleri

2) Tırnak Bakımı İçin Gereken Malzemeler

Evde tırnak bakımımızı yapabilmemiz için gerekenler şunlar: limon, karbonat, vazelin, tırnak cilası ve kalitelisinden bir nemlendirici krem. Ayrıca güzel bir beslenme programı (veya mineral-vitamin takviyesi) den oluşan minicik bir liste de hiç fena olmaz. Unutmayın; sağlıklı beslenmezseniz istediğiniz bakımı uygulayın durun gene de aman aman bir fayda sağlamaz! Bu sebeple beslenme önemli. Ayrıca yanlış beslenme alışkanlıklarının bizim yorgun hissetmemizi sağlayan şeylerden birisi olduğunu da belirtelim.

3) Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Gel gelelim tırnak bakımı nasıl yapılır sorusuna. Hazır mıyız? Malzemeleri bulduysak ilk iş olarak tırnaklarımızı güzelce temizliyoruz. Tırnaklardaki yağı da bir güzel temizliyoruz ve ojeleri asetonla çıkarıyoruz. Daha sonra bir limonun suyunun içine azıcık karbonatı serpip onun içine tırnaklarımızı sokuyoruz. Ardından tırnaklarımızı güzelce ovuyoruz. Bu işlem hem tırnak bakımı yapmış oluyor hem de tırnaklardaki kötü kokuyu falan alıyor. (balık falan yediyseniz)

Tırnak Bakımı için Limon Karbonat
Tırnak Bakımı için Limon Karbonat

Daha sonra ise ellerimizi yıkıyor ve vazelini sürüyoruz tırnaklarımıza. 10 dakika bekledikten sonra tırnak cilasını sürüyoruz üstüne. Hem nemlendirme yaptık, hem tırnağı sağlamlaştırarak kırılmasını önledik, hem de tırnaklarımızın bakımını yapmış olduk. Ek olarak tırnakların değil, tırnak etlerinin de nemlendirilmesini sağlamak için nemlendirici kremi kullanabiliriz.

“Evde el bakımı nasıl yapılır” yazımın devamı niteliğinde sayabilirsiniz bunu.

4) Tırnak Bakımı Hakkında Pratik Öneriler ve Notlar

Gerek tırnak bakımımız, gerek tırnaklarımızın korunması, gerekse pratik hayat önerilerinden oluşan değişik notlarım da var;

 • Bulaşık yıkarken eldiven kullanırsanız tırnaklarınızın kırılma riskini ciddi bir oranda azaltmış olursunuz.
 • Tırnaklarınızın görünümüne bakarak ne kadar sağlıklı olduğunu değerlendirin.
 • Eğer tırnak kırılmalarını azaltamadı iseniz mutlaka bir uzmandan yardım alın.
 • Tırnaklarınızı çeşitli işlerde bir nevi alet gibi kullanmayın, kullandırtmayın. Yazıktır.
 • Son olarak da düzenli olarak tırnak bakımı yapmayı ve nemli tutmayı unutmayın 😀
 • İnternet’te değişik kaynaklardan da araştırma yapmayı unutmayın.

Öpüldünüz.

Ağda Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir (Evde ve Acısız Ağda)

Seeeeelam! Ben edaca edaca. Neredeyse bir haftadır yazı yazmamışım. Ama yine güzel bir konu ile geldim bu sefer canlarım. Evde ağda nasıl yapılır, acısız ağda nasıl yapılır, ağda yapmanın püf noktaları nelerdir gibi konuları konuşacağız birlikte. Zira istenmeyen tüyler pek çok insanın ortak sorunu artık.

Özellikle kadınların daha güzel olmak ve kişisel bakımlarını yapmak için kendilerine uyguladıkları birçok yöntem var. Makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, istenmeyen tüylerden kurtulmak bunlardan bazılarıdır. Şunu da belirtmek zorundayım ki bunların içinde en sıkıntılı olanı istenmeyen tüylerden kurtulmaktır. Ne güzel açıklamış milliyet bu durumu. Çünkü aniden giymek zorunda kaldığımız elbisemiz olabilir, romantik anlar yaşayabiliriz ya da tamamen kişisel bakım ve hijyeni sağlamak için bu istenmeyen tüylerden kurtulmak zorundayız. Neyse konumuza dönersek;

Ağda Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Ağda Yapmanın Püf Noktaları
Pürüzsüz Bir Cilde Sahip Olmak Zor Değil

Avantajları Nelerdir?

 • Bu yöntem; istenmeyen tüylerden kurtulmak için en akla yatkın olan ve en mantıklı yöntemdir.
 • Temizdir ve hoş bir görüntü oluşturur.
 • Etkisi uzun sürer. Bu sebeple ayda bir bilemediniz iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca uygulamalar arasındaki süre uzun olduğu için cildin dinlenmesini sağlıyor. Bu da jilet gibi bir etki ile kılların bölünmesini engeller.
 • Kılların kökünden alınmasını sağlar. Bu sebeple kusursuz, ipeksi dokunuşa sahip bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Derinin üst tabakasındaki ölü hücreleri de temizlediği için doğal bir peeling etkisi sağlar.
 • Pahalı bir yöntem olmamakla beraber oldukça da etkilidir.
 • Sıcak, ılık, soğuk, şekerli, sir gibi çeşitli seçenekleri mevcuttur. Hassas ciltlere ve normal ciltlere özel seçenekler de mevcuttur. Seçenek bol yani anlayacağınız.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Bazı kişilerde alerjilere ve değişik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Ama denemeden de bilemesiniz.
 • Kişi doğru dürüst uygulayamaz ise batık kıllara da sebep olabiliyor.
 • En büyük dezavantajı ise malumunuz acısı. Ama merak etmeyin acısını azaltmak için değişik ve oldukça etkili yöntemler mevcut. Ama şunu da belirteyim ki düzenli olarak kullanmanız halinde cildiniz bu duruma alışır ve hissettiğiniz acı ciddi oranda azalır. (Not: Şunu bir araştırın daha az acı çekmek için)
 • Cildiniz hassas ise yanlış uygulamalar sonucu çeşitli pürüzler ve morluklar oluşabilir.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Püf Noktalar

Ağda Nasıl Yapılır
Ağda Nasıl Yapılır
 • Ağda yapmadan önce veya yaptıktan sonra güneş ışığı almamanız gerekir.
 • Cilt tipinizi iyi öğrenin ki sizin için en uygun ve doğru olan seçeneği bulabilesiniz.
 • Ayda bir, üç haftada bir veya en kötü ihtimalle iki haftada bir yapabilirsiniz.
 • Ağda yaptıktan sonra cildinizi iyice nemlendirin.
 • Değişik yöntemlerle adım adım kalıcı epilasyon yapabilirsiniz.

 

Nasıl Ağda Yapılır?

Öncelikle ben bu bölümde ılık değil; sir ağda yapımını anlatacağım. Çeşit çeşit var sonuçta. Sebebi ise içlerinde bir çok açıdan en mantıklısı olanı olmasıdır. İsteyenler şu yazımdan neden sir ağda tercih etmemiz gerektiği öğrenebilirler: Neden Sir Ağda Kullanmalıyız – Edaca

Gerekli Malzemeler:

 • Sir Ağda Bandı
 • Limon
 • Kaya Tuzu
 • Nemlendirici Krem
Ağda Markaları Nelerdir
Mesela Veet’in Shea Yağlı Ağdası Eski Ürünlere Göre Başarılı

a) Sir Ağda Bantları Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle uygulayacağınız bölgenin temiz ve kuru olması gerekir.
 2. İlk başta bantları ellerinizle ovuşturarak ısıtın.
 3. Daha sonra sakince bantları aralarından ayırın.
 4. Sonra ise bantları kılların uzaması doğrultusunda yapıştırın ve ovalayın. (iyice yapıştığına emin olun)
 5. Daha sonra kılların uygulama yönünün tam tersinde hızlıca çekin.
 6. En son olarak ise daha etkili bir sonuç için şu yazımda yazdığım limonlu epilasyon yöntemini uygulayın. İki kat etkili olacaktır. Hatta daha etkili. Hem peeling de yapmış olursunuz.
 7. Ondan da sonra nemlendirici kremi kullanabilirsiniz.

 

b) Sıvı Sir Ağda Nasıl Yapılır?

Gene uygulayacağınız bölgenin temiz ve kuru olması gerekir. Yapacağınız çok basit. Tahta bir çubuk yardımı ile süreceğiniz bölgedeki tüylerin tersi yönünde ağdayı sürün. Ağda bandı veya evinizdeki temiz patiska bezden bir parça koparıp bölgeye yapıştırın. İyice bastırdıktan sonra tüylerin uzama yönünün zıttı yönde hızlıca çekin. Daha sonra ise daha etkili bir sonuç için şu yazımda yazdığım limonlu epilasyon yöntemini uygulayın. Ondan da sonra nemlendirici kremi kullanabilirsiniz. Bakın mesela video da atayım bununla ilgili:

Hadi canlarım bugünlük bu kadar. Artık daha sık yazı paylaşacağım.

Öpüldünüz.

Arama Terimleri: https://www kaptanyaziyor com/etiket/agda-nasil-yapilir/