Saç Dökülmesi için Doğal Çözüm

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Birbirinden Mükemmel 10 Çözüm

Saç dökülmesi problemi burada tarih olacak! de aynı şekilde! Her zamanki gibi iddialıyız. Günümüzde yetersiz beslenmeden, strese, genetik bozukluklara, çevresel faktörlere, yanlış kozmetik ürünü kullanımına kadar bir çok sebep bu soruna sebep oluyor.

Birbirinden mükemmel, bir çok insan tarafından da denenmiş olan çeşitli formüller sayesinde siz de bu probleminizden kurtulabilirsiniz. Nasılsa günümüzde bir çok insanın sorunu olan saç dökülmesi çözümsüz değil! Yeter ki ne yapmamız gerektiğini bilelim. Gel gelelim birbirinden mükemmel 10 adet ““e;

1) En Etkili Yöntem: Sarımsak & Zeytinyağı Kürü

En etkili yöntem budur. Bu kürü uygulayan bazı kişilerde saç dökülmesini durdurmanın yanı sıra yeni saçların çıktığı bile gözlemlenmiştir. Ayrıca kirpik ve kaşların gürleşmesini sağladığı da gözlemlenmiştir.

Saç Dökülmesi Kürü İçin Malzemeler;

 1. Sarımsak: Bu kür için seçeceğiniz sarımsakların taze olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca en iyi sonucu almak için beyaz ve sarı değil de pembe sarımsakları kullanmanız önerilir. Böylece bu kürden en yüksek düzeyde faydayı sağlayabilirsiniz.
 2. Zeytinyağı: Saç dökülmesi küründe kullanacağınız zeytinyağının sızma zeytinyağı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu arada zeytinyağının diğer faydaları için bakınız: (Zeytinyağının Faydaları)
 3. Blender veya Havan
 4. (Tercihen) Hindistan Cevizi Yağı, Lavanta Yağı, Limon Yağı veya Diğer Hoş Kokular

Saç Dökülmesi Kürü Nasıl Hazırlanır;

 1. 8-9 adet pembe sarımsağı soyun, rendeleyin ve ezin.
 2. Blenderin veya havanın içine koyduğunuz sarımsak ezmelerine yavaşça sızma zeytinyağını ekleyin. Bir yandan da karışımı karıştırmaya başlayın.
 3. Özleşene kadar (yani yoğun bir kıvam elde edene kadar) karışımı karıştırmaya devam edin.
 4. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra bu karışımı ayrı bir kabın içerisine alın. (Mesela kavanoz gibi)
 5. Bu karışımı günlük olarak kullanacaksınız. Bu sebeple buzdolabı gibi soğuk bir yerde saklamanız gerekir. Eğer kokusundan rahatsız olur iseniz, bir iki damla hindistan cevizi yağı veya lavanta yağı veya limon yağından ekleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Kürü Kıvamı Nasıl Ayarlarız?

Kendim ayarlayamadım bu işin belli bir oranı var mı derseniz, on adet sarımsak için bir kahve fincanı zeytinyağı önerilmektedir. Ama yine de belirtmek isteriz kişiden kişiye, kafa boyutuna, saç yapısına, saç derisinin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple sizin deneyerek saç dökülmesi kürü için en uygun olan formülü bulmanız daha akıllıca olacaktır.

konusunda en etkili çözüm önerimiz budur. Ama saç dökülmesi konusunda en önemli olan şeyin bu kürleri düzenli olarak gününde uygulamanızdır.

Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

2) Saç Dökülmesi İçin Lavanta Kürü

Ünlü beslenme uzmanı olan Sayın Profesor Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun özellikle yetersiz beslenme nedeniyle saçları dökülen hastalarına uygulamış olduğu lavanta kürüyle saç dökülmesi üzerinde kısa sürede oldukça etkili sonuçlar almak mümkün olmaktadır.

 arasında da popüler olan bu yöntemi yıkama kürü olarak uygulayabilmek için,

 • 3 su bardağı su bir tencerede kaynatılır.
 • Daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı kadar lavanta atılır.
 • Sonra da hafif ateşte 5 dakika süresince demlenir.

Bundan sonra kenara alınan karışım ılımaya bırakılır. Ortalama bir sıcaklığa düştüğü vakit önceden temizlenmiş olan saçlar üzerine dökülerek uygulanmalıdır. Dökülen karışımın etkisini tam olarak gösterebilmesi için ortalama 30 dakika kadar saçta beklemesi gerekir. Sonrasında ise durulama işlemi gerçekleştirilir.

Saç dökülmesini durduran bitkisel kürler den birisi olan lavanta kürü saça uygulanıp yıkandıktan sonra ise kurutma makinesi kullanmak yerine saçların doğal şekilde kurumasını beklemek bu kürden alınabilecek etkiyi arttıracaktır.

Saç dökülmesini engelleyen bitkiler den birisi olan lavantayı içme karışımı yapmak içinse, bir tatlı kaşığı kadar lavantanın bir pişirme kabına atılmak suretiyle üzerine yaklaşık bir buçuk su bardağı su eklenmesi gerekir. Daha sonra da yaklaşık 7 dakika kısık ateşte demlenmesi yeterlidir.

Saç dökülmesi“ni engellemek için bu kür günlük düzenli olarak hazırlanmalı ve iki hafta boyunca akşam yemeğinden bir buçuk iki saat sonrasında tüketilmelidir. Düzenli kullanımın sonucunda saç dökülmesi üzerindeki etkisi fark edilebilecektir.

3) Saç Dökülmesi İçin Menekşe Kürü

Bu kürün bir haftalık kullanımda dahi büyük etki gösterdiği bilinmektedir. (A)

Saç dökülmesi ne etkileri bilinen bir diğer bitki ise menekşe. Menekşenin zeytinyağı ile bir araya gelmesi halinde saç dökülmesi ni engellemek için gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz ideal kürlerdendir. Menekşe kürü için şunlar gerekmektedir;

 • 10 çorba kaşığı zeytinyağı (tercihen sızma zeytinyağı)
 • 2 çorba kaşığı “ufalanmış” menekşe bitkisi
 • Temizinden bir şişe / kap (tercihen cam)

Saç Dökülmesi Karşıtı Menekşe Kürünün Tarifi

Yapmanız gerekenler oldukça basit. İlk iş olarak kabın içine zeytinyağını döküyorsunuz ve daha sonra ise ufalanmış menekşeleri ilave ediyorsunuz. Arkasından da ağzı sıkıca kapatılmış olan şişeyi / kabı iyice çalkalıyorsunuz ve yaklaşık bir hafta boyunca “güneş gören” bir yere konarak uygun kıvamı almasını bekliyorsunuz. “Saç dökülmesi“ne karşı menekşe kürünü ise süre bittikten sonra gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Karışımı tamamen süzüyorsunuz ve sonra geriye kalan sıvıyı da bir hafta boyunca yatmadan önceleri her gece saç diplerine masaj yapmak suretiyle sürüyorsunuz. Gördüğünüz gibi oldukça basit.

4) Saç Dökülmesi İçin Karabiberli Soğan Suyu Kürü

Soğan suyunun antiseptik (mikrop karşıtı madde demek) etkisi, saç tellerimizde dökülmeye sebep olan bakterilerin üzerinde oldukça etkin bir tedavi yöntemidir.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler den bir diğeri ise soğan! Karabiberin tozu da şu işe yarıyor: karabiber tozu soğan suyunun etkisini arttırarak saçlarımız üzerinde canlandırıcı bir etki göstermesini sağlar. Tarifimizde gereken malzemelerimiz ise şunlar; (bu sefer liste kabarık biraz)

 • Bir fincan “taze” soğan suyu (taze olmasına dikkat edelim)
 • Bir su bardağı süzme çiçek balı
 • Bir tatlı kaşığı karabiber
 • Malzemelerimizi karıştırmak için bir kap
 • Tülbent
 • Kükürtlü sabun

Hazırlanışı da oldukça basit yine. Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde güzelce karıştırdıktan sonra saç diplerine masaj yolu ile yediriyoruz. Saçları da bir tülbent ile “tamamen” kapatıyoruz. Ortalama altı saat sonra ise saçlarımızı açıyor ve kükürtlü sabun ile güzelce durulama işlemini gerçekleştiriyoruz.

Saç dökülmesi problemini yaşayanlar eğer uygulamayı bilirseniz bu kürün şöyle bir pratik avantajı var: gece uyumadan evvel bu kürü uygulayıp sabah uyanırken de temizlemek iyi bir fikir olabilir.

Saç Dökülmesine iyi Gelen Bitkiler
Saç Dökülmesine iyi Gelen Bitkiler

5) Saç Dökülmesi İçin Karanfil Kürü

Saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan karanfil kürü uzun yıllardır en çok tercih edilen destekleyici tedavi teknikleri arasındadır.

Karanfilin aynı zamanda sağlıklı yaşam için bir çok yararının olduğunu söylemeliyim. Bu yöntem saç dökülmesi problemi olanlar üzerinde kısa sürede etkisini göstermesiyle de tanınmaktadır.

Bu yöntem diğer yöntem ve kürlere göre oldukça pratiktir; sebebi ise şu: uyguladıktan sonra hiçbir durulama işlemi falan gerektirmemektedir.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler den birisi olan karanfili kürünün tarifi için de gerekli olan SADECE TEK BİR ŞEY doğru okudunuz SADECE BİR TEK MALZEME VAR! Tahmin edin bakalım o da neymiş 😀

 • Ortalama on altı- on sekiz tane karanfil tohumu

Yapımı da malzemeler gibi oldukça basit. Bir miktar su kaynatıp bir bardağın içerisine boşaltıyoruz. Ardından sıcak suyun içerisine karanfil tohumlarımızı da atıyor ve yaklaşık 8-12 dakika arası demlenmesini bekliyoruz. Bu şekilde demledikten sonra da ıslak saçlara uyguluyoruz.

İPUCU: Bu kürü de saç derisine masaj yaparak uygularsanız saç dökülmesi problemine karşı alacağınız etki de artacaktır.

6) Saç Dökülmesi İçin Sirkeli Ada Çayı Kürü

Saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan ada çayı kürü ise hem pratik bir yöntemdir, hem de “saç dökülmesi”ne oldukça kısa sürede etki etmektedir.

Peki bu tarif için alışveriş sepetimizde neler olması lazım?

 1. Bir su bardağı elma sirkesi
 2. Bir tutam adaçayı

Bu iki malzemeyi karıştırıyorsunuz. Ve karışımımız hazır. Kullanım önerisi ise şu şekildedir;

 • Saçları haftada bir kaç kez bu karışımla güzelce yıkanması tavsiye edilir.
 • Ayrıca imkanınız varsa bir gün boyunca saçlarınızı durulamamanız halinde saç köklerinin güçlendirildiği ve bu sayede saç dökülmesi probleminin önlenebileceği söylenmektedir.

7) Saç Dökülmesi İçin Hindistan Cevizi Yağı

Saç dökülmesi için ideal bir diğer yöntem de bu! Nasılsa Hindistan cevizi yağının faydaları saymakla bitmiyor. Bu yöntemde size tek gereken şey ise;

 • Doğal ve (mümkünse yerli) Hindistan cevizi yağı

Saç ve kafa derisini korumak, saç derisinin pul pul dökülmesi sorununa çözüm bulmak için, saç dökülmesi ne çözüm bulmak için Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz.

Bu yağ, aynı zamanda saçlarınıza ve saç derinize oldukça güzel bir bakım sağlıyor. Saç köklerinizi güçlendirmekle kalmıyor, saç büyümesini de teşvik ediyor. (bizim de istediğimiz buydu değil mi?) ve serbest radikalleri de püskürtüyormuş. Uygulanışını merak mı ettiniz?

Saç dökülmesi“ne karşı Hindistan cevizi yağımızdan yarım yemek kaşığı kadar alıyor daha sonra da ısıtıcıda veya ılık su banyosu ile eritiyorsunuz. Sıra geldi uygulamaya. Nemlendirilmiş olan saç derisine kademe kademe yağı sürün ve parmak uçlarınızla masaj yapmak suretiyle güzelce yağı yedirin.

İPUCU: Uygulamayı kolaylaştırmak için saçlarınızı sıcak havlu ile sarabilirsiniz. Ortalama bir saat içerisinde etkisini göreceksiniz.

8) Saç Dökülmesi İçin Badem Yağı ve Isırgan Otu

Saç dökülmesi için kullanılacak şeyler denilince akıllara ilk gelen şeylerden birisi de budur. Isırgan otu ile saç dökülmesini engelliyorsunuz ve badem yağının efsanevi yapısı ile de bu işi saçlarınız için oldukça faydalı bir hale getiriyorsunuz.

UYARI: Isırgan otunun bitki haliyle doğrudan saçımızın derisine uygulanması tahrişe sebep olabilir. Bu sebeple ısırgan otu yağını tercih etmelisiniz. Bu iki yağın kombinasyonu ile hazırlığımızı yapacağız. Aktardan;

 • Badem yağı
 • Isırgan yağı

Temin edilir ve ikisi karıştırılarak kısık ateş altında bir kap içerisinde bir kaç dakika ısıtılır. Daha sonra “ıslak saça” masaj yapılarak uygulanmasıyla saç dökülmesi probleminiz tez vakitte çözülecektir.

Bu yöntemin şöyle bir güzelliği de var ki, saçların doğal bir yumuşaklığa ve parlaklığa da sahip olmasını sağlayacaktır. Win-win!

9) Saç Dökülmesi İçin Çam Terebentin Yağı

Saç dökülmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri nden bir diğeri ise çam terebent ve sarımsak yağı ile yapılan kürdür. Bu kür için gerekli malzemelerimiz şunlar;

 • Biraz zeytinyağı
 • Yaklaşık on gram çam terebentin yağı
 • Yaklaşık on gram sarımsak yağı

Bu kadarcık! Bu malzemeler bir kabın içinde güzelce harmanlandıktan sonra saç dökülmesi problemini yaşayan bireyler tarafından saç derilerine masajla yedirilmek suretiyle uygulanır. Bekleme süresi ise yaklaşık bir saattir. Sonrasında ise ılık su ve/veya bitkisel şampuan ile durulama işlemi gerçekleştirilir.

Bekleme süresini çok uzun tutmamak oldukça önemlidir, zira çam terebentin yağı saç derisini tahriş edebilir. Çam terebentin yağı keskin bir yağdır.

Bu kürü yaklaşık iki üç haftalık düzenli kullanım ile saç dökülmeleri üzerinde güzel sonuçlar elde edilir.

10) Saç Dökülmesi İçin Ballı Taze Pazı Kürü

Saç dökülmesini durduran bitkisel kürler in içerisinde çok iyi bilinmeyen ancak doğru şekilde uygulandığı takdirde oldukça olumlu sonuçlar alınmasını mümkün kılan taze pazı kürü, besleyici özelliğiyle bilinen bal ile karıştırıldığında ortaya gerçekten de etkili bir saç bakım kürü çıkmaktadır. (Alıntı)

 • Bir-iki avuç pazı (mümkünse tazelerinden)
 • Bir çay bardağı çiçek balı
 • Yarım fincan soğan suyu (taze sıkılmış olacak)

Pazılar ince bir şekilde kıyılır ve sonrasında havanda güzelce ezilerek suyunun tamamen çıkarıldığına emin olunur. Ardından karışım süzülür ve bal ile karıştırılır. Bundan da sonra soğan suyu eklenir ve karışımın güzelce dağıtıldığına (homojenleştiğine emin olunduğunda) saçlara yedirilir. Yaklaşık altı saatlik beklemenin ardından da ılık suyla durulama yapılır.

Saç Dökülmesi Neden Ciddi Bir Sorundur?

Saç gerek dünyamızda gerek de ülkemizde gençliğin ve canlılığın işareti olarak kabul edilir. Pek çok kişi saçının ince olmasından ve çok fazla saç dökülmesinden şikayet eder. Saç dökülmesi sorununu engellemek ve saçlarımızı da korumak için saç derimize iyi bakmamız gerekmektedir.

Günlük ortalama 100 tel saç dökülmesi normal karşılansa dahi daha fazla saçın dökülmesi ortada bir sorun olduğunun kuvvetli bir göstergesidir.

Saç dökülmesi probleminin çözümleri gördüğünüz gibi oldukça basit. Saç derisinin pul pul dökülmesi de aynı şekilde. Tabi internette güzel kaynaklar var yine bununla ilgili. Araştırması size kalmış. “Saç dökülmesi için doğal çözüm“ler bu kadar.

-Konuk Yazar- (A….) #SizdenGelenler-2

İsterseniz siz de yazılarınızı bize gönderebilirsiniz. Biz de uygun gördüğümüz taktirde Google’a uyumlu hale getirip burada paylaşmaktan zevk duyarız.

Detaylı bilgi için; https://www.kaptanyaziyor.com/burada-yazar-olmak-ister-miydiniz/

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin: https://www.kaptanyaziyor.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir