Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor Diyenlere Muhteşem 15 Öneri

Telefon şarjı çabuk bitiyor, hatta  diyen arkadaşlar! Gelin en sağlamından reçeteniz burada! Ayrıca sorununuzu da çözeceğiz. Tabi  modelleri ni de konuşacağız. Hazırsak başlayalım.

Akıllı telefonlar, hayatlarımıza girdiğinden beri hayatımızı bir çok açıdan kolaylaştırmasının yanı sıra bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan en çok çözüm arananlardan birisi ise telefonların pil ömürlerinin kısa olması.

Malumunuz eski model, akıllı olmayan telefonlarda (Bakınız: Nokia 3310) telefon şarjı 3-4 güne kadar dayanabiliyordu. Fakat günümüzde çoğu kişinin telefon şarjı akşama kadar dayanabiliyorsa kendilerini şanslı saymakta.

Gel gelelim demenizin sebeplerine…

Telefon Şarjı Neden Çabuk Biter?

“Telefon şarjı”nın çabuk bitmesinin “asıl” sebebi, akıllı telefonları yaratan teknolojinin pil teknolojisinden çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesi.

Bir diğer sebep ise yanlış kullanımdan dolayı pilin bozulması gibi teknik arızalar.

Biz de tüm bu sorunlara karşı pratik çözüm önerileri getiriyoruz. Ayrıca bazı telefon firmalarının çeşitli sebeplerle telefonları yavaşlattığını itiraf ettiklerini de yeri gelmiş iken belirtelim. Geldi sıra telefon pil ömrünü arttırmak için birbirinden kaliteli on beş adet önerimize;

Telefon Şarjı
Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor Diyenlere Öneriler

Telefon Pil Ömrünü Arttırmak İçin Muhteşem 15 Öneri

1) Bildirimleri Kapatmak: Bildirimler telefonlarda uygulamaların arka planda sürekli açık olmasını sağlar. Bunun sonucunda ise telefon şarjı daha hızlı bir şekilde biter. Bu sebeple otomatik bildirimleri kapatmak telefon pil ömrünü arttırmak için ideal olacaktır.

Facebook, İnstagram, Twitter, E-Mail gibi uygulamalardan düzenli olarak gelen bildirimleri kapatın.

2) Telefon Şarjı Süresini Uzatmak İçin Uygulamalar: Evet doğru okudunuz, sırf telefon şarjı süresini uzatmak için uygulamalar var. Mesela;

Android işletim sistemi kullanan bir telefon kullanıyorsanız (mesela Samsung gibi) “ücretsiz” olarak “Task Killer” türevi bir uygulamayı yükleyerek arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz. Sonuç olarak pil ömrü uzar.

3) Pil Katili Uygulamalar Kullanın: 

“Telefon şarjı”nızı sömüren uygulamaları ve oyunları kullanmayın. Peki ben bu uygulamaları nasıl mı anlarım? Arka planda bazı uygulamaların çaktırmadan çalıştığına şahit olmuşsunuzdur.

Bu sebeple kullanmadığınız uygulamaları kapatmış olduğunuza emin olun veya hiç kullanmıyor iseniz tamamen kaldırın.

4) Şarj Etmek İçin: Telefon şarjı nın bitmesini beklemeyin. %40 gibi bir seviyenin altına düştüğünde telefonunuzu şarja takmanız önerilmektedir.

5) İdeal Ekran Parlaklığı: Ekran parlaklığını azaltın. Ayrıca zaman aşımları olur hani, belli bir süre sonra ekrana temas olmadığı halde telefonun ekran kilidinin otomatik olarak kapanmasını sağlar. İşte bu zaman aşımlarını da açın. Bu arada;

Tuş kilidi hem güvenlik açısından hem de telefon şarjı açısından elzemdir.

6) Titreşim Modunu Kullanmayın: Gerekmedikçe kullanmanız tavsiye edilmez, zira o titreşimlerin oluşması için gereken enerji de telefon bataryasından sağlanır.

7) Konum Servislerini, GPS Gibi Uygulamaları Gerekmedikçe Kullanmayın: 

Denemesi bedava. Konum servislerini açtığınız taktirde telefon şarjı nızın daha çabuk bittiğine şahit olacaksınız.

Gerekli olmadığı taktirde Bluetooth™, Wi-Fi®, 3G, 4G, GPS gibi uygulamaları kullanmamanız gerekir. Bu özellikler pil tüketimi açısından tabiri caizse pili lıkır lıkır içerler, tıpkı susuzluk çekerken sen suyu nasıl içiyorsan bunlar da pili öyle tüketiyor 😀

8) Aşırı Sıcaklar: Ne alaka hocam demeyin. Sıcaklar şarjın bitmesini hızlanırdığı için telefonunuzu sıcaktan uzak tutmanız oldukça yararlı olacaktır. Niyesini sorarsanız karışık bence hiç girmeyelim oraya… Eminim yaz aylarında bir çoğunuz merak etmişsinizdir, yazın pilin neden daha uzun süre gittiğini…

9) Duvar Kağıtları ve Ekran Koruyucular: Hareketli duvar kağıtları, ekranı normalden parlak yapan duvar kağıtlarını kullanmayın. Ayrıca hareketli ekran koruyuculardan da uzak durun.

10) Düzenli Olarak Güncellemeler: Yapmanız tavsiye edilir. Çünkü güncellemeler genelde enerji tasarrufu için çeşitli iyileştirmeler içermektedir.

11) Uçak Modunu Kullanmak: Şarjınız bitmek üzere diyelim ama size şarj lazım. Şarj edecek imkanınız da yok. Bu durumlar için hayatınızı kurtaracak olan şeydir uçak modu.

Uçak modu telefonunuza gelen tüm sinyalleri keseceği için şarjınızı acil durumlar için saklamanıza yardımcı olacaktır.

12) Widgetleri Kaldırmak: 

Bu ne deyip kaçmayın. Widget’lerin de yüksek meblada veri trafiği kullanması sebebiyle yüksek miktarda da pil tüketir. Bu sebeple widget’i veya uygulamaları kaldırabilir veya durdurabilirsiniz.

13) 3G / 4G / 5G Kullanımı: Mesela 4G kullanmak yerine 3G kullanırsanız;

 • İnternet’iniz çabuk bitmez.
 • Telefon şarjı süreniz ciddi oranda uzar.
 • İnternet’iniz aman aman yavaşlamaz.

Ayrıca aman aman büyük dosyalar indirmeyecek iseniz Wi-Fi’ın kapalı kalmasının bataryayı dinlendirdiğini biliyor muydunuz?

14) Muhteşem bir öneri sizler için. Alın orta hallisinden bir powerbank, telefon şarjı azaldığı taktirde kullanırsınız.

Bilmeyenler için powerbank ne işe yarar söyleyeyim, powerbank’i şarj ediyorsunuz, telefon şarjı azalınca da telefonunuza takıyorsunuz ve telefonunuzu şarj ediyorsunuz. Bir nevi yedek şarj aleti veya batarya gibi düşünebilirsiniz.

Powerbank Ne işe Yarar Telefon Şarjı
Powerbank Ne işe Yarar & Telefon Şarjı

15) iPhone Şarjı Varken Kapanıyor: Telefonu orjinal şarj aletleri ile şarj edin ve yatmadan önce de şarja takıp uyanınca çıkarmanız iPhone kullanıcıları tarafından önerilir. iPhone kullanırken düşük pil modunu şarjın %100 olması halinde dahi açılması önerilir. Ayrıca;

 • Düşük pil modu pili iyi ve kaliteli bir şekilde kullanmanızı sağlar.
 • Üstelik düşük pil modu telefonunuzun performansını düşürmez.

Şarjı En Çok Giden Akıllı Telefon Modelleri

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası oldu. Nasılsa oturduğumuz yerden her türlü faturayı ödemekten, dünyanın öbür ucunda saniyeler içerisinde bağlanmaya kadar bir çok işi akıllı telefonlar sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Bu sebeple tüketiciler tercihlerinde telefon şarjı durumuna diğer özelliklere nazaran daha çok önem vermeye başladı. Telefon şarjı demişken şarjı en çok giden akıllı telefon modelleri konusuna değinmemek olmaz. Bu sebeple;

Telefonunuzu seçerken; kamera, işlemci, ekran boyutu gibi özelliklerin yanında pil performansını da dikkate almalısınız.

Gel gelelim 2018 yılında şarjı en çok giden akıllı telefon modellerine.
 • Asus ZenFone 3 Zoom: 16 saat 46 dakika
 • Asus ZenFone 4 Max : 15 saat 19 dakika
 • Cat S41: 15 saat 19 dakika
 • Moto E4 Plus: 14 saat 48 dakika
 • Huawei Mate 10 Pro: 14 saat 33 dakika
 • LG X Power: 12 saat 58 dakika
 • BlackBerry KeyOne: 12 saat 47 dakika
 • Cat S60: 12 saat 42 dakika
 • Google Pixel 2 XL: 12 saat 09 dakika
 • ZTE Blade V8 Pro: 12 saat 08 dakika
 • iPhone 8 Plus: 11 saat 16 dakika
 • Galaxy Note 8 : 11 saat 11 dakika
 • Google Pixel XL : 11 saat 11 dakika
 • Google Pixel 2: 11 saat 07 dakika
 • Şuradan alıntıydı bu arada bu liste…

Hadi sağlıcakla…

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin: https://www.kaptanyaziyor.com/

Arama Terimleri: lenova a1000 pili neden cabuk bitiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir