Telefon Seçimi

Telefon Seçimi Nasıl Yapılır? 12 Adımda En Mantıklı Seçimi Yapmak

Teknoloji her geçen gün hayatımızda daha çok yerde kendi ağırlığını ortaya koymaya başladığı için doğru ve en mantıklı telefon seçimi yapmak da git gide önemli bir hal alıyor. Yeni bir telefon mu almayı düşünüyorsunuz? Doğru adrestesiniz, bu yazımızı  yapmak ve  hakkında sağlamından bir rehber hazırlamaya ayırdık. Haydi başlayalım;

1) İlk Başta Telefonu Niye Aldığınıza Karar Verin

Kendinize sormanız gereken sadece tek bir soru var: “Ben bu telefonu en çok ne için kullanıyorum, “telefon seçimi“ni neye göre yapmalıyım?”

 • Telefonu eğer daha çok fotoğraf çekmek, fotoğrafları İnstagram tarzı çeşitli sosyal medya uygulamalarında paylaşmak için alacaksanız kameranın ve ekran kartının seçiminde titiz olmalısınız.
 • “Ben performansa bakarım ağa” diyor iseniz de telefonun işlemci başta donanımsal özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.
 • İşiniz için çeşitli uygulamaları düzenli kullanmak veya düzenli oyun oynamak veya çeşitli uygulamaları denemek için alacaksanız da yine donanımsal özelliklerine dikkat etmelisiniz.
 • Yüksek bir mevkide iseniz veya prestij isteyenlerden iseniz telefon seçecekseniz de toplum nezdinde saygınlığı daha yüksek olan markaları tercih edebilirsiniz.
 • “Bana şarj dayanmıyor arkadaş” diyenler telefon seçimi yaparken donanımdan ziyade pil ömrü uzun telefonları tercih etmelidir.

Telefon seçimi konusunda en önemli adımın bu adım olduğunu belirteyim. Zira kimse kullanmayacağı bir özellik için servet ödemek istemez değil mi?

Doğru Telefon Seçimi Nasıl Yapılır
Doğru

2) Telefon Seçimi ve İdeal Ekran Boyu

İdeal ekran boyutu… Kimse elinden çok büyük bir telefonu taşımak ve telefonunu yürüyen 2. uzvu yapmak istemez değil mi 😀 Ölçümüz çok basit; kendi avuç içimizden daha büyük bir telefon seçimi yapmamız bizim kendimizden daha büyük elbise giymemiz gibidir. Burada ölçümüz kendi avuç içi büyüklüğümüzü aşmayacak telefon almamızdır.

Bu sebeple telefon seçimi sırasında ideal ekran boyunu tutturmaya dikkat etmeliyiz. Peki ya siz nasıl bir cihaza bakmıştınız? Gelin her iki durumu da inceleyelim;

 • Büyük Ekranlı Telefon Seçimi:

(+) İstediğiniz her ayrıntıyı görmeniz daha kolaydır.

(+) Film veya video izlemesi daha kolay dolayısıyla kullanımı daha zevklidir.

(-) En büyük cefası taşıması… Cebime koyayım deseniz koyamıyorsunuz, diyelim ki başardınız oturduğunuzda yine sorun çıkartıyor.

(-) Ayrıca tek elle kullanmak zor. Tek elle ekranın öbür yarısına ulaşamıyorsunuz. (tabi kürek gibi elleriniz olmadığını farz ediyoruz 😀 )

(-) Telefonu gece yatakta kullanırken kazara kafanıza düşürdüğünüze oluşması muhtemel hasara değinmiyoruz bile.

 • Küçük Ekranlı Telefon Seçimi:

(+) Küçük ekranlı telefon seçimi yaparsanız, tek elle rahatlıkla kullanabileceksiniz.

(+) Taşıması ve kullanımı oldukça rahattır, insana huzurlu hissettirir.

(-) Ayrıntıları daha az göreceğiniz için telefonun ekranını habire yakınlaştırmanız gerekecek ki bu da uzun vadede göz sorunlarına sebebiyet verecektir.

Ekran boyutu haricinde ekranın çözünürlüğünün oldukça önemli olduğunu belirteyim. Ekran çözünürlüğünüz fiyata oranla en az HD olmalıdır. Eğer daha kaliteli bir model alıyorsanız mutlaka Full HD olmalıdır.

3) Ghz ve Ram Nasıl Olmalıdır? (Telefon Seçimi)

Telefon seçimi yaparken işlemci hızı incelenmesi gereken en önemli ölçüttür. Fabrika ayarlarında kullanılan telefonların işlemcisi her zaman yeterlidir. Fakat siz telefona uygulamalar yüklemeye başladıkça telefonun ram’i dolmaya başlar. Bu anlar da telefonun gerçek performansının görüldüğü anlardır.

Telefon seçimi yaparken bu ölçüte dikkat etmek gerekir. Telefonlarımızda ortalama yirmi küsür uygulama yüklü imiş ve bunların da arka planda nasıl çalıştığı malumunuz. İşte bu uygulamalar RAM’i yer bitirir, işgal eder. Peki RAM nedir diye sorabilirsiniz? Meşhur örneği vereyim. Biz işlem yaparken defterin üzerine yazarız ve yer bitince başka sayfaya geçeriz ya hani o hesap RAM de telefonun işlem yaptığı yerdir. RAM doldu ise telefon kasar, yavaşlar. Hani telefon yavaşladı deriz ya sebebi budur. Bu sebeple, telefon seçimi sırasında RAM oldukça önemli bir yer tutar. RAM bir cihazın hızını değil, işlem yapabilme kabiliyetini arttırır.

Bunu denemek için de; performans gerektiren bir oyun kurun ve deneyin. Telefon takılmıyor ve donmuyor ise telefon seçimi konusunda doğru bir seçim yaptığınızı ispat ettiniz demektir.

4) Telefon Seçimi Yaparken Size Uygun Olan İşletim Sistemini Seçin

Teknoloji dünyasında malumunuz birden fazla işletim sistemi var ve bunların kendilerine göre çeşitli artıları ve eksileri var. Gelin bu işletim sistemlerini incelemenin vakti geldi;

a) iOS (Apple – iPhone, iPad…)

 • (+) Apple tarafından geliştirilmiş olup yine Apple tarafından üretilen iPhone, iPad gibi cihazlarda bulunmaktadır.
 • (+) Dürüst olmak gerekirse, birçok farklı marka tarafından tercih ediliyor oluşu ve bizlere daha profesyonel bir bakış açısı sunması İOS’un daha seçkin kitlelere hitap ettiğini gösteriyor.
 • (+) Oldukça kaliteli uygulamalar içermektedir.,
 • (+) Bir çok uygulama geliştiricisi uygulamalarını yayınlamak için ilk başta İOS platformunu tercih etmektedir.
 • (-) Tabi bunca güzelliğin bir de dikeni olmalı. Hem telefonların diğer telefonlara göre daha pahalı olması hem de uygulamalar arasında satın almalara para ödememiz gerekmesi de bu gülün dikeni oluyor.

b) Android (Samsung, General Mobile, LG, Asus vb.)

 • (+) Google tarafından geliştirilmiş olup pek çok teknoloji markası tarafından tercih edilmektedir.
 • (+) Bu işletim sistemi oldukça kullanışlıdır.
 • (+) Bunun en güzel yanı, istediğiniz uygulamayı dışarıdan (.apk olarak) indirip kurabilmeniz. Yani illa marketten indirmeniz gerekmiyor. Paralı uygulamaları İnternet’te ücretsiz olarak bulup telefonuna kuranlar da var tabi…
 • (+) Google hesaplarınız ile pek çok hizmeti aynı anda senkronize edebilir veya tek bir serviste kullanabilirsiniz.
 • (+) İnternet’teki tabirle mobil iletişim sistemleri arasında en çok tercih edileni ve aynı zamanda daha özgürlükçü olanı da diyebiliriz.
 • (-) Tabi özgürlükçü olmanın sonucu güvenlik açısından bir tık geride kaldığını da belirtelim. (Kaynakça)

c) Windows Phone (Microsoft, Windows Phone vb.)

 • (+) Microsoft’un masaüstü işletim sistemi Windows gibi başarılı olacağını düşünerek tasarlamış olduğu işletim sistemi.
 • (+) Bu cihazların daha ucuz olduğunu
 • (-) Bunlara karşılık diğer işletim sistemleri gibi, sivrilmesini sağlayacak şaşırtıcı bir özellik maalesef yok.

5) Telefon Seçimi: Kamera Seçimi Yapmak

Selfie’ciler gelin bakalım. Bu madde tam sizlik. Telefon seçimi yaparken kamerayı es geçmeyin zira fotoğraf çekiminin yanı sıra yüz okumalı güvenlik sistemine kadar pek çok alanda kamera kalitesi önemli bir yer tutuyor. Gel gelelim telefon seçimi sırasında kamera seçimini nasıl yapacağız?

Telefon Seçimi - Kameralar
Telefon Seçimi – Kameralar

Telefonun kamerası yazılıma ve kameranın lensine bağlıdır. Yazılımsal olarak görüntü işleme teknikleri var. mesela resmi güzelleştiriyor, arka plandaki ışığı minimize ediyor, yüz tanıyor gibi…

En önemli detay telefonun “fotoğraf çek” tuşuna basınca;

 1. Kendi diyaframını ne kadar hızlı kapattığı,
 2. Ne kadar sarsıntıyı nötrlediği,
 3. Ne kadar sürede yeniden poz çekilebilir hale geldiğidir.

Bunları mağazada deneyerek “telefon seçimi“nize karar verebilirsiniz. Ayrıca bakın ne demişler;

Lens; ortamdaki maddelerden gelen ışınların kameraya ilk girdiği yerdir ve ne kadar az kırılma yaşatarak diyaframdan geçerse işte görüntü o kaliteli olur.

Yani 5MP kamera ile 25MP kameranın lensleri aynı ise görüntüler arasındaki farkı anlarsınız. Ama kaliteli lensi 5MP kameraya takıp sıradan bir lensi 25MP kameraya çekerseniz 5MPlik kameranın çektiği görüntüyü daha çok beğeneceğinize eminim.

6) Telefonun Pili Nasıl Olmalıdır? (Telefon Seçimi)

Evet… Öhöm öhöm. Pil süresinin uzunluğu telefon seçimi sırasında bizim toplumumuz gibi telefonuyla aşk yaşayan toplumlar için ciddi bir yer teşkil eder. Yolda görmediniz mi sizler de, yolda yürürken bile telefonundan ayrılamayan insanları? Bakın Avrupa’da ne yapmışlar bunlar için; 😀

Telefon Seçimi - Avrupa'da Telefon Bağımlılığı Uygulaması
Telefon Seçimi – Avrupa’da Telefon Bağımlılığı Uygulaması

Pil konusunda ise ya orijinal 2. bataryayı alıp yanınızda taşıyın, ya da powerbank kullanın. Bakın bu arada telefon şarjım dayanmıyor, süreyi uzatmam lazım diyenler şu yazımıza göz atabilirler:

Telefon Şarjım Çabuk Bitiyor – Ne Yapmalıyım? (KaptanYaziyor)

7)  Telefonun Dış Kabı (Telefon Seçimi)

Dış görünüş normal hayatımızda da önemlidir. Tabi ki telefon seçimi sırasında da dış görünüş önemli. Zevkler tartışılmaz derler ben onun için işin mantıki boyutuna değinmek istiyorum;

a) Köşeli yapıdaki telefonlar yere düştüğü vakit kırılması daha kolaydır. Köşeli yapı hasarı emmeye ciddi bir engel teşkil eder. (sivri olan) iğne mi yoksa daha kalın bir cisim mi kumda daha kolay derine batar? Aynı mantık…

b) Oval Telefonlar köşeli ve oval telefonları aynı yükseklikten serbest bıraktığımızda köşeli telefonların %40, evet doğru okudunuz yüzde KIRK DAHA FAZLA HASAR ALDIĞI GÖZLEMLENMİŞTİR! Bunun sebebi oval yüzeylerin kuvveti dağıtması. Artık telefon seçimi sırasında dış kabı nasıl seçmeniz gerektiğini de öğrenmiş bulunmaktasınız. Sırada ise pil özellikleri var…

Hiç ekran deyip geçmeyin bakın ne denli önemliymiş doğru telefon seçimi sırasında. Ayrıca işin estetik boyutuna değinmiyoruz, yok telefonun rengi yok şuyu buyu size kalmış. Ben sadece bir noktaya değineyim;

Siyah renk çizildiğinde kolay belli ettiği için, beyaz renk ise kolay kirlendiği için “telefon seçimi“nde dezavantajlıdır. Gri daha akıl karıdır ama zevkler tartışılmaz 😀

8) Depolama Bana Yetmez Diyenlere: Harici Hafıza Kartı

Sabit hafıza mı? Aman Tanrım o da ney öyle. Sürekli fotoğraf çeken, video kaydı yapan, müzik atan, tonla SS alan, birçok uygulama indiren birisi için sabit hafıza ızdırap gibidir. Bu sebeple telefon seçimi sırasında hafıza kartı telefonlara hala takılabilen telefonları tercih edebilirsiniz. Ama sonuçta sizin tercihinize kalmış. Eğer telefonun hafızasını sömürmüyorsanız hiç gerek yok gereksiz masrafa.

9) Telefonun Yazılımı Takılmamalıdır

Siz de telefonunuzu güncelledikçe cihazınızın yavaşladığını fark ettiniz mi? Telefonun yazılım güncellemesinin vaktinin gelmesi şu anlama gelir; “Bu telefonu çok kullanmış durumdasın, telefonun eskidi, güncellemeyi yap, merak etme fark edeceksin” demektir. (Alıntı)

Detaya girip sizi baymak istemiyorum ama bir telefon ne kadar az sürüm güncellemesi alırsa o kadar çok başarılı bir telefonunuz vardır demektir. Daha az kasar, daha az RAM kullanır, daha yüksek bir performansınız olur demek. Telefon seçimi yaparken buna da dikkat etmelisiniz.

Telefon Seçimi - Yazılımlar
Telefon Seçimi – Yazılımlar

10) “Telefon Seçimi”nde Çekirdek Sayısı

Çekirdek sayısı daha fazla telefon satmak için yapılmış bir nevi fazladan donanım satın alma eylemidir. Bugün gerekli değil fakat sonraki on küsür yıl içerisinde bırakın dördü, sekizi iki çekirdekli uygulamalar yeni yeni kullanılmaya başlanacaktır. Şuan piyasadaki uygulamaların %99’u hala tek çekirdek kullanan yazılımlardır. Gel gelelim bunun telefon seçimi ile ne alakası vara?

Bu şekilde çok güzel özetlemişler bir başka sitede. Tabi biz cümleleri birazcık değiştirdik. Ben de biraz ekleme yapayım, daha çok çekirdek var diye daha performanslı olmuyor telefonunuz, sadece batarya ömrünü eritiyor. Yine aynı siteye göre bataryanın daha hızlı bitmesinin sebebi pilin ısınması ile oluşan potansiyel farkın ısıya dönüşmesi. Gayet mantıklı, bu da aklınızda bulunsun ne olur ne olmaz…

11) Telefon Seçimi Yapmadan Başkalarını Dinleyin

Diyelim ki var olan bir modeli tercih edeceksiniz. Yapmanız gereken şey çok basit; o cihazı almadan önce kullanıcıların İnternet ortamında o cihaz hakkında yaptıkları yorumları okuyun. Çeşitli teknoloji platformlarının o cihaz hakkında yaptıkları değerlendirmeleri, yorumları, eleştiri ve yorumları takip edin. Telefon seçimi yapıp, onu aldıktan sonra pişman olmanızı istemeyiz değil mi?

12) Son Madde: Doğru İşletim Sistemini Seçin

Telefon seçimi yaparken seçeceğiniz telefonun özellikleri kafanızda oturmaya başlamıştır. Gel gelelim asıl maddeye: telefonun fiyatına… Nasılsa istediğimiz kadar plan yapalım, en akıl karı, en mantıklı “telefon seçimi“ni yapalım ama uygun bütçeyi tedarik edemedikten sonra nafile.

 • Tutup da çok zengin, elit insanların arasında değilseniz yakın bir gelecekte çıkacak olan bir telefon modeli için bir ton para saçmanızı tavsiye etmiyoruz ama karar size kalır tabi ki de. Ama hem ucuz hem kaliteli teknolojileri tasarlayan, üreten ve satışa sunan şirketler var nasılsa.
 • Telefon seçimi yaparken teknoloji şirketlerinin telefon satışları sırasında özel olarak hazırladığı kampanyaları, indirimleri de iyice düşünüp tercihinizi öyle yapın. Nasılsa piyasa ne der:

“Daha çok satın alma garantisi ver, sana daha ucuza sunayım…”

 • Benzer özellikteki diğer ürünler ile kıyaslama yapmadan, kar-zarar dengesini gözetmeden ve diğer KULLANICILARIN o cihaz hakkındaki YORUMLARINI OKUMADAN “telefon seçimi”nizi YAPMAYIN!

Evet, telefon seçimi nasıl yapılır konulu rehberimiz de burada sona eriyor. Artık telefon özellikleri nasıl olmalı öğrenmiş bulunmaktasınız. Bu yazıyı okuduktan sonra buradaki kriterleri kafanızda tartıp size en uygun olan telefon modelini bulabilirsiniz. Umarız Google’de aratıp canı gönülden istediğiniz, akla en yatkın, kendinize en uygun ve uzun süre dayanabilecek bir telefon seçimi yaparsınız.

Hadi sağlıcakla…

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin: https://www.kaptanyaziyor.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir