Ekonomi - Türkiye'de Ekonomik Kriz Kapıda! (1. Bölüm - Neden?)

Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda! (1. Bölüm – Neden?)

Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda! Evet maalesef. Bugün öğleden sonra Merkez Bankası 6.25 puanlık politika faiz artışıyla 24 puana çıkarttı politika faizini. İlk bakışta dolar 6.02ye düştü, altın 10 lira düştü falan iyi izlenim uyandırıyor. AMA! 2 AY SONRASI İÇİN ÇOK CİDDİ RİSKLER VAR! Ağzınıza şeker neyi atın öyle okumaya başlayın 🙂

Ekonomik Kriz Kapıda 300x169 - Türkiye'de Ekonomik Kriz Kapıda! (1. Bölüm - Neden?)

1- Yüksek faiz, düşük kur ile yatırım alamazsın! Biz de ikisi de yüksek. İnanmıyorsanız bakın Japonya ne yapmış: (yorumlarda sebebini açıkladık)

Japonya NEGATİF Faize Geçti BBC Haber

2- Dünyada en yüksek 2. faizi veren ülke biziz. Kanıtı şurada: (Venezuela 1. Sırada)

Türkiye En Çok Faiz Veren 2. Ülke – Politikyol Haber

3- Dünyada ekonomik risk endeksi diye bir şey var. Bu endekste Venezuela 1. Sırada, Türkiye ve Rusya ise arkasından geliyor. Dikkat edin ama faiz oranlarıyla sıralamalar hemen hemen aynı. Yüksek faizde ÜRETİM MALİYETİ ARTACAĞINDAN, ENFLASYON ARTAR ve bir süre sonra krizin kapısını aralar. Derken açlık, yoksulluk ve sefalet.

4- Şu yazıda belirttiğimiz gibi üreten değil tüketen bir ülkeyiz. Dışarıdan aldığımız paralarla ayakta durduk, paralar kesilince de ekonomik kriz kapıda! Kapıyı aralıyor şuan…

Dolar Neden Tüm Dünyada Yükseliyor – Kaptan Yaziyor

https://ugurgurses.wordpress.com/2018/09/10/katardan-3-milyar-dolar-gelmis/

Tabi bir de Ekim’de tavukçu devi Keskinoğlu gibi bir çok şirket bu gidişle iflas açıklayacak. (İflas erteleme konkordatoya başvurmuşlardı, bu şirketlerin bazıları haberlerde de çıktı ve ertelemenin süresi ekimde bitiyor.) Ekonomik kriz kapıda!

 

Bu 4 Maddenin Dünyadaki En Güzel Örneği: Japonya

*1 ABD doları 111 Japon parası ediyor. 111! Boru değil. Japon para birimi 111 kat daha değersiz! Doğru okudunuz yüz on bir! FAKAT! Cari fazlası olan ülkeler sıralamasında (üretimi tüketimden fazla olan ülkeler) 2. sırada. Adamlar AYNI ZAMANDA dünyada teknoloji devi. Ar-Ge devi. Kanıt isteyenler:

Cari Fazla Veren Ülkeler Sıralaması – Egezegen.com

*Anlayacağınız üzere dışa bağımlı olmayana kur koymaz; hatta YÜKSEK KUR DÜŞÜK FAİZ ÜLKEYE YATIRIMCI ÇEKER! TÜM SİYASİLER DİYOR BUNU AMA YAPAMIYORLAR!

 

Ürettikten Sonra Yüksek Kur Sorun Değildir!

Döviz Kuru ve Faiz 300x196 - Türkiye'de Ekonomik Kriz Kapıda! (1. Bölüm - Neden?)
Fotoğraf 2: Göreceğiniz Üzere Faiz Artınca Döviz Düşer ama Maliyet Artışından Dolayı Üretim de Düşer

*YANİ ÜRETİM YAPTIKTAN SONRA KURUN YÜKSEK OLMASI SORUN DEĞİLMİŞ! BİZİM 3 SORUNUMUZ VAR:
1- Dışarıya bağımlılık
2- Yüksek faiz
3- Dış borçlar (480 milyar dolar)

Adamlar (Japonya) ekonomileri canlansın diye 0.00 olan faizi negatife çekiyorlar (bizde pozitif ve %24). Bir de bize bakın! Faiz arttırıyoruz. NİYE? DOLAR DÜŞSÜN DİYE! Tebrikler! Merak etmeyin; BU YAZDIKLARIMI SİYASİLERİN HEPSİ EVET HEPSİNİN BİLDİĞİ ŞEYLER! (Konuşmalarında söylüyorlar inanmayanlara link atarım)

Ama faiz arttırıyoruz! TEK SEBEBİ DIŞA BAĞIMLILIK! Adamlar mal satmasa AÇ KALACAĞIZ DA ONDAN! Yani ekonomik kriz kapıda!

Şu faiz arttırım kararı sadece krizin süresini uzattı. Ama krizi haşlanan kurbağa misali yavaş yavaş değil aniden yaşayacağız kış aylarında.

Ekonomik Göstergeler 300x155 - Türkiye'de Ekonomik Kriz Kapıda! (1. Bölüm - Neden?)
Fotoğraf 3: Ekonomik Göstergeler (2017)

Erdoğan Faiz Düşsün Derken Neden Faiz Arttırımı Gelmiş Olabilir?

a) Küresel Sermayeye Teslim Olmak:

Açıklama yapmıyorum. Ama mantıksız; her sert konuşmasının sonrasında dolar 30-40 kuruş artıyorsa ve inatla sert konuşmaya devam ediyorsa bu olamaz!

b) Vakit Kazanmak:

Küresel sermayenin ağzına bal çalarken, halkı da dolara karşı olduğunu söyleyip vakit kazanmak. En mantıklısı bu bak, her zamanki gibi DENGE SİYASETİ izlemiş olabiliriz. Faizi arttırıp karşılığında bir şeyler almış olabiliriz.

c) Yıkım Süreci:

Analizleri çoğu zaman tutan takip ettiğim elemanların ortak görüşü bu diyeceğim. Kuru yükseltip; ithalatçıyı batırıp ihracatçıyı zengin etmeyi planlıyor olabilirler. İthalat bitince de mecburen “AKILLANIP” kendimiz üreteceğiz. Bu da olabilir bak! Sonuçta ekonomik kriz kapıda!

Enflasyon 208x300 - Türkiye'de Ekonomik Kriz Kapıda! (1. Bölüm - Neden?)
Fotoğraf 4: Enflasyon

Gülerek Bitirelim: (ciddiye almaya kalkmayın sakın)

Peki Bizler Ne Yapalım?

Bölüm-2: Bizler Ne Yapalım – Ne Önlemler Alabiliriz?

“Türkiye’de Ekonomik Kriz Kapıda! (1. Bölüm – Neden?)” üzerine 2 yorum

  1. “Yüksek faiz, düşük kur ile yatırım alamazsın! Biz de ikisi de yüksek.”
    Bunun sebebini açıklamamışsınız.

    1. 1) Bu ülkeye yatırım yapmaya gelecek kişiler çoğunlukla kredi alır ki; bu faiz oranlarında kimse kredi çekmez. (%20’nin üstünde)
      2) Yüksek kurda insanlar kura bağlı olarak fiyatı değişen ürünleri almayacağı için bu durum İTHALATÇIYI batırır ama İHRACATÇI kur üzerinden para kazandığı için onu zengin eder. Bu durumda adım adım almanya ve japonyaya benzememiz demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir