Zeytinyağının Faydaları Canan Karatay Zeytinyağı

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir – Mucizevi Bir Şifalı Bitki

Zeytinyağının faydaları bu seferki konumuz. Zeytinin saymakla bitmeyecek bir çok sorunun çözümü olan şifalı bir bitki olduğunu biliyor muydunuz? Hatta 300-400 yıl ömrü olduğu için “” olarak da bilinmektedir. Zeytinyağının faydaları da bu seferki konumuz. O denli şifalı bir bitki ki kutsal kitabımız Kur-an’ı Kerim’de ismi geçen az sayıdaki meyveden birisidir. İlaç sanayisinden kozmetik sektörüne kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Gel gelelim zeytinyağının inanılmaz faydaları konusuna:

Zeytinyağı hem güçlü bir E vitamini kaynağı hem de antioksidan kaynağıdır. Bunun meali şu oluyor; hem yaşam kalitemizi arttırırken hem de vücudumuzun dengesini düzenleyen mübarek bir besindir zeytinyağı. Bu sebeple uzun yaşamanın sırlarından birisi olarak kabul görür.

Günde en az 2 yemek kaşığı olarak tüketilmesi önerilmektedir. Nasıl bir şey bilmiyorum ama İnternet’te öneri olarak sabah kahvaltılarında bir kase içerisine zeytinyağını, kekiği ve pul biberi koyup düzenli olarak tüketmenin vücudumuz için oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir.

 • Zeytinyağının Faydaları: Kanser

Zeytinyağı kanser hücrelerini 1 saatte yok ediyormuş. New York’ta Hunter Üniversitesi’nde farelerin üzerinde bir araştırma yapılmış ve bu araştırmaya göre de zeytinyağındaki oleokantal maddesi kanseri yok ediyormuş. Bu araştırmanın sonuçlarının da ünlü Fransız dergisi olan “Science et Avenir” dergisinde yayımlandığını da belirtelim.

Ayrıca zeytinyağı prostat kanseri, deri kanseri, göğüs kanseri, rahim kanseri, bağırsak kanseri, kolon kanseri gibi kanser türlerinin çoğunda iyileştirici etki yaratmıştır. Bu verilerden anlaşılacağı üzere kansere karşı oldukça güçlü bir silahtır. Hem de doğal bir silah.

Yine çeşitli kaynaklarda günlük düzenli olarak tüketilmesi halinde meme kanseri riskini de %45 gibi bir oranda azalttığı da belirtilmiştir.

Her gün düzenli olarak zeytinyağı kullanımı birçok kansere ilaç etkisi yaratırken meme kanseri riskini %45 oranında azaltmaktadır. Zeytinyağının faydaları deyip geçmeyin yani…

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir
 • Zeytinyağının Faydaları: Kalp Krizini %82 Oranında Azaltır

Ben söylemiyorum, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) söylüyor bunu. Düzenli olarak zeytinyağı kullanımı halinde İskemik kalp hastalığı riskini de düşürmektedir. Ayrıca zeytinyağını nadir olarak tüketenler ile günlük olarak tüketmeyi ihmal etmeyenler arasında bir araştırma yapılmış ve günlük olarak düzenli zeytinyağı tüketimi yapanların kalp krizi riskinin %82 oranında daha az olduğu görülmüş. Zeytinyağının faydaları büyük!

 • Zeytinyağının Faydaları: Alzheimer’ın ilacı

‘Natürel sızma’ dediğimiz, rafine edilmemiş ve bekletilmemiş zeytinlerden sıkılan gerçek, katkı içermeyen zeytinyağının Alzheimer’a yakalanma riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Bu özellikte olmayan zeytinyağlarının etkisi bilinmemektedir. Beyin ve sinir sistemi sağlığında ciddi bir koruma sağlar.

Alzheimer deyip geçmeyin, ülkemizde “bilindiği kadarıyla” 40 bin kişi civarında, dünyada ise 600 bin kişi civarında alzheimer hastası varmış. (Alıntı)

Zeytinyağının faydaları demişken kişisel bakıma girmemek olmaz. Zira pek çok kişisel bakım ürününün yapısında kullanılan bir ürün:

 • Zeytinyağının Faydaları: Doğal Kişisel Bakım Ürünü

İnsanlar yıllardır güzellik maskelerinde, nemlendirici falan olan zeytinyağını tercih etmişlerdir. Yazının son kısmında belirttiğim üzere, Hz. Muhammed dahi zeytinyağını yağlanmak amacı ile kullanmıştır. Ayrıca cildinizi radyasyondan koruması da bunu tercih etmeniz için bir diğer sebep. Tabi ağrılı güneş yanıklarının tedavisinde de önerilir.

Bu yağın kimyasal yapısı diğer doğal yağ çeşitlerine göre cildimizin doğal yağ yapısına yakındır. Bu sebeple, özellikle kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirici görevi görmektedir.

Cildimiz üzerinde yenileyici etkisi olması sebebiyle düzenli kullanım ile cildinizin yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Zaten günümüzde de bir çok kişisel bakım ürününde zeytinyağı özlü falan yazar. Ha o özün tüm üründeki oranı %1 midir, milyonda bir midir bilemem 😀 ama hiçbirinin doğal zeytinyağı ile yarışamayacağı kesin.

Zeytinyağının faydaları demişken kırışıkları önlemek için limon suyu ile harmanlanan zeytinyağının haftada bir-iki defa cilde sürülmesi önerilmektedir..

Her ne olursa olsun bu faydaların keyfini çıkarmakta size kalmış 😀

&

Zeytinyağının faydaları bunlarla kısıtlı değil. Gelin diğer faydalarına bakalım:

 1. Sindirim Sistemi: Yemeklerde sıkça kullanılan zeytinyağı sayesinde mideniz, bağırsaklarınız temizlenir. Bu sebeple de yemeklerin sindirimi daha kolay olur. Uzmanların kızartmalarda dahi zeytinyağının kullanılmasını önerdiğini belirtelim. Kabızlık ve kolon kanseri gibi pek çok alanda koruma sağlar. Hormon salgısını da düzenler.
 2. Cilt Sağlığı: Vitamin ve mineral deposu olması sebebiyle vücut ve cilt sağlığına önemli ölçüde katkı sağlar. Yapısında bulunan A, C, E ve K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, proteinler, potasyum, sodyum, demir, klor mineralleri oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak vücudumuzda üretemediğimiz omega-3 omega-6 yağ asitlerini içerdiğini es geçmeyelim.
  Zeytinyağının Faydaları - Şifalı Bitki
  Zeytinyağının Faydaları – Şifalı Bitki

  .

 3. Kalp Sağlığı: Kolestrol oranını dengede tutarak kalp ve damar sağlığına fayda sağlar. Bunların yanı sıra damarların tıkanıklığı ve sertleşmesi gibi sorunların da olmasını engeller. Ayrıca kalbin ritim bozukluğunu da engeller.
 4. Kemik Sağlığı: Kalsiyum kaybını önlediği için başta gençler ve çocuklar olmak üzere kemik gelişimine katkı sağlar. Bu sayede de kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Kemik erimesi ve kemik yumuşaması gibi rahatsızlıkları da önler. İskelet sisteminizi korur ve güçlenmesine de yardımcı olur. Burkulma, ağrı ve romatizmalara da zeytinyağının faydaları olduğunu söyleyeyim.
 5. Kesik ve Yaralar: Zeytinyağının faydaları ndan bir diğeri de kesik ve yaraların tedavisinde kullanılmakta olan merhemlerin ana maddelerinden birisi olmasıdır. Siz de gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.
 6. Diş Sağlığı: Dişlerinizin bakımını yapmakla kalmıyor üstelik dişlerinizin sararmasını da engelliyor. Size de evde doğal yollarla yaptığınız diş bakımının tadını çıkarmak kalıyor.
 7. Kan Şekeri: Zeytinyağının faydaları demişken buna değinmemek olmaz. Sevgili şeker hastaları, zeytinyağını kan şekerinizi dengede tutmak için, kontrol altına almak için kullanabilirsiniz. Diğer yağlara oranla daha etkili bir yağdır.
 8. Diyet Yaparken Zeytinyağının Faydaları: Hem çok sağlıklı hem de masum bir yağ olması sebebiyle tercih edebilirsiniz. Diyetlerde sizi tok tutacak ve sindirim sisteminizi çalıştırmakta oldukça etkili olacaktır.

  .

 9. Sivilce ve Siyah Noktalara Karşı Zeytinyağının Faydaları: Zeytinyağı antiseptik özellikte olmasından dolayı sivilcelerin ve siyah noktaların oluşmasını engelleyebilir.
 10. Yaşlılık Etkileri: Yaşlanmanın, hem doku ve organlardaki, hemde beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini oldukça geciktirmektedir.
 11. Cilt Sarkmasına Karşı Zeytinyağının Faydaları: Yapısında (yukarıdaki belirttiğimiz) vitaminler, mineraller falan sayesinde, ciltteki sarkma halini azalttığı gibi yaz aylarında doğal bir bronzluk  hali sağlamanızda da faydası dokunur.
 12. Ses Tellerinin Koruması: Birçok sanatçının ses tellerini korumak için zeytinyağı kullandığını biliyor muydunuz? Artık siz de ses tellerinizi korumak için zeytinyağının faydaları ndan faydalanabilirsiniz. 
 13. Boğaz Hastalıkları: Ses telleri demişken boğaz hastalıklarına değinmemek olmaz. Zeytinyağı günlük hayatımızda çokça karşılaştığımız boğaz rahatsızlıklarına karşı bizi koruma görevi üstlenirken buna ek olarak da boğazdaki gıdıklanma problemini de ortadan kaldırmaktadır.
 14. Egzamaya Karşı Zeytinyağının Faydaları: Suyu, çiğ sütü ve bir miktar zeytinyağını karıştırarak egzama olan bölgeye sürerseniz tedavi amacıyla kullanabilirsiniz.
 15. Isırıklara Karşı Zeytinyağının Faydaları: Gerek sinek ısırıklarına karşı, gerekse deniz anası ısırıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Yaranın bulunduğu yere bir miktar sürerek çeşitli sorunların oluşmasını engelleyebilirsiniz.
 16. Saç dökülmelerine karşı iyi gelmektedir.
 17. Tıraş köpüğü olarak kullanabilirsiniz.
 18. Varis tedavisinde masaj yaparak zeytinyağının faydaları nın tadını çıkarabilirsiniz.

Zeytinyağının faydaları konusuna Canan Karatay özellikle dikkat çekmiştir. Mesela;

 • Zeytinyağının ana sütü ile aynı olduğunu,
 • Su içer gibi zeytinyağı içebileceğimizi,
 • Dünyadaki en kaliteli zeytinlerin Türkiye’de yetiştiğini (hadi gene iyiyiz),
 • Meyve suyu yerine zeytinyağı içilebileceğini,
 • Zeytinyağının yağ değil, bir çeşit meyve suyu olduğunu
 • Tarım ilacı kullanılmayan zeytinlerin çok daha kaliteli olduğunu,
 • Alzheimer, kalp krizi ve vücut ağrılarına çok iyi geldiğini,
 • Yeni doğan her çocuk için zeytin fidesi dikilmesi gerektiğini dahi söylemiştir. (Ne denli önemli bir ağaç olduğunu siz düşünün artık)

Yalnız çok önemli bir uyarı yapayım, Canan Karatay’a göre Riviera Zeytinyağı tehlikelidir, zira antioksidan özellikleri yok edilmiştir, “neredeyse” hiçbir faydası kalmamıştır.

Kuranda Zeytin Yağının Faydaları Övülmüştür

Zeytinyağının faydaları sadece bilim dünyası tarafından değil, Kuran ve Hz Muhammed tarafından da övülmüştür. Kuran’da işlenen tonla konu varken, sırf bazı meyvelere özellikle zeytinyağının faydaları gibi şeylere değinilmesi ne denli şifalı bir bitki olduğunu tekrar tekrar gözler önüne sermektedir. Gelin bu ayetlerden bir kaçına beraber göz atalım:

…Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak)tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir. (Nur-35 Diyanet Meali)

…Tur-i Sina’dan çıkan bir ağaç vardır. O ağaç , yiyecek olanlar için, katık (zeytin yağı) verir.” MÜ’MİNUN (18-20)

“O(Allah) ki, Gök’ten su indirdi. Onunla, her şeyin bitkisini bitirdik ve ondan bir yeşillik çıkardık. Biz ondan kümelenmiş taneler; hurma ağacının tomurcuğundan sarkmış salkımlar, birbirine benzeyen-benzemeyen üzümler, zeytinler ve nardan bahçeler çıkarıyoruz. O olgunlaşıp ürünlerini verdiği zaman, ona bakın! Muhakkak bunda, iman eden bir kavim için ayetler(deliller) vardır.” EN’AM (99)

“O(Allah) ki yükseltilmiş(asmalı) ve yükseltilmemiş(asmasız) bahçeler; hurmalar, ürünü(yemişi) farklı ekinler, zeytinler ve benzeyen-benzemeyen narlar inşa etti. O ürününü verdiği zaman, ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin. İsraf etmeyin, muhakkak O, israf edenleri sevmez.”  EN’AM (141)

“And olsun incire ve zeytine! Ve Sina Dağı’na, ve şu Emin Belde’ye.” TİN (1-3)

And olsun bile denilmiş son ayette. Daha ne denilsin ki?

Hz. Muhammed ve Zeytinyağının Faydaları

Hazreti Muhammed’de bu şifalı bitkiyi hem kişisel bakım, hem sağlık / şifa, hem de faydalı bir besin kaynağı olarak kullanmıştır.

 1. Ömer bin Hattâb dedi ki:
  Allah’ın Elçisi(s.a.v) şöyle buyurmuştur: Zeytinyağını, ekmeğe katık ediniz ve bu yağı kullanınız. Çünkü bu yağ, mübarek bir ağaçtan alınmadır.”
  Sünen-i İbn-i Mace
  , C.9. Hno:3319
 2. Zeyd bin Erkam dedi ki:
  “Allah’ın Elçisi(s.a.v.)Zatülcenb hastalığının tedavisi için; vers(Yemen za’feranı bitkisi), kust(topalak denilen bitki) ve zeytinyağını birbirine karıştırıp, hastanın ağzına vermeyi
  övmüştür.
  Sünen-i İbn-i Mace, C.9. Hno:3467

Zeytinyağının faydaları… Gördüğünüz üzere bu şifalı bitki her derde deva neredeyse. Boş yere gerek dini kurum ve şahıslar, gerek de bilim dünyası tarafından övülmemiş. Aynı zamanda bu yazı ile beraber gerek kozmetik sanayisinin gerek ilaç sektörü gibi pek çok sektörün bu şifalı bitkiyi neden tercih ettiğini de öğrenmiş olduk.

UYARI !

Zeytinyağının faydaları” adlı bu yazıda yer alan gerek görsel gerek yazılı içerikler farklı kaynaklardan derleme yolu ile oluşturulmuş olup, “diğer yazılar gibi” öneri ve bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. %100 teşhis ve tedavi niteliği KESİNLİKLE taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza veya bir uzmana başvurunuz.

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin: https://www.kaptanyaziyor.com/

Arama Terimleri: purostata zeytin yaglnln faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir